Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Ağız Yarasına Neden Olan Sebepler

28.02.2021
475
Ağız Yarasına Neden Olan Sebepler

Ağız Yarasına Neden Olan Sebepler

REKLAM ALANI

Ağız yarasına neden olan sebepler hemen herkesin merak ettiği konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Aft olarak da bilinen ağız yaralarının büyük oranda oluşmasına sebep bağışıklık sisteminde oluşan sorunlardır. Ancak bunun yanında oluşmasına neden olan farklı durumlarda bulunmaktadır. İlk çıktığı zaman çok önemli olmasa da tekrarladığı durumlarda kesinlikle bakılması gereken ve tedavi edilmesi gereken bir durum olarak ortaya çıkmaktadır.

Bağışıklık sisteminin düşmesinin yanında vitamin eksikliğinin de bu yaralara neden olduğu bilinen bir gerçektir. Vitamin dengesi ve bağışıklık sistemi bu alanda en önemli konular arasında yer almaktadır.

Ağız Yarası Nedenleri Nelerdir?

Ağız yarasına neden olan sebepler içerisinde en çok bilinen konu bağışıklık sistemi gelmektedir. Bunun yanında neden lan diğer sebepler de şunlardır.

 • Asitli içeceklerin çok fazla tüketilmesi
 • Aşırı tuzlu ya da aşırı ekşi gıdaların ağızda tahribata yol açması
 • Alerjik durumlardan dolayı ortaya çıkan yaralar
 • Özellikle B vitamini eksikliği bu yaraların oluşmasına zemin hazırlamaktadır.
 • B12 vitamini eksikliği de bu yaralara neden olmaktadır.
 • Sigara kullanımından kaynaklanan yaralar
 • Strese bağlı sebepler
 • Bağışıklık sistemini zayıflatan nedenlerin tamamı
 • Vitamin eksikliğine neden olan gıdaların tüketilmesi

Bu nedenler bilinen ve birçok hekim tarafından dikkat edilmesi gereken konular olarak ortaya çıkmaktadır. Nedenler ile birlikte çözümleri de bulunmaktadır. Ağızda meydana gelen yaraların çözümü için ise devam edelim.

Ağız Yaralarına Neler İyi Gelir?

Ağız yaralarına iyi gelenler konusu da en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bir şekilde ağzında yara çıkan kişilerin mutlaka araştırdığı bir konu olmaktadır. Ağız yarasının çözümü olarak şu hususlar ön plana çıkmaktadır.

Hindistan cevizi ile ağız yarası tedavi edilebilmektedir. Hindistan cevizi B1, B5, B3, B6, C ve E vitaminleri yönünden oldukça zengindir. B vitamini eksikliğinden kaynaklı yaraların giderilmesinde ilk tercihler arasında yer almaktadır. Bu ürün ile kısa sürede yaralardan kurtulmak mümkündür. Doğru kullanımı sonrasında ise cilt için de iyi bir yenileyici olarak karşımıza çıkmaktadır.

Karbonatlı su ile ağız yarası tedavisi en çok bilinen tedaviler arasında yer almaktadır. Hindistan cevizi formülüne göre daha işe yarar olarak bilinmektedir. Karbonat ve suyun karıştırılması ile gargara yapılması sonucunda yaralar hızlı bir şekilde iyileşmektedir.

Ağız Yarası İçin Fesleğen Uygulaması

Ağız yarası tedavi yöntemleri arasında diğer bilinen bir konu ise fesleğen uygulamasıdır. Fesleğenin yapraklarının çiğnenmesi sonucunda yara kısa bir süre sonra ortadan kalkacaktır. Fesleğen uygulamasının yanında diğer bir yöntem ise kişniş tedavisidir. Tohumlar ve yaprakların kaynatılması ve soğutulması sonucunda yapılacak gargara hızlı bir sonuç verecektir.

Son olarak tavsiye edeceğimiz tedavi yöntemi meyan kökü uygulamasıdır. Meyan kökü bir çay kaşığı kadar alınır ve bir su bardağı su içerisinde 4 saat bekletilir. Bekletilen suyun gargara yapılması son derece hızlı sonuç verecektir

Etiketler:

Yorumlar
 1. Mehmet dedi ki:

  Bende stres durumunda çıkıyor daha çok. Çözüm olarak günde 2 veya 3 defa gargara yapıyorum tuzlu su ile. Karbonatlı su daha önce denemedim ama onunda iyi geleceğini düşünüyorum. Ağızda yara çıktığı vakit mümkünse sigarayı azaltmalı hatta bırakabiliyorsanız bırakmalısınız. İyileşme sürecini hızlandırmak için sigara kullanmamak çok önemli.

 2. Ünal dedi ki:

  Ağız yarasına en çok sigara neden oluyor, en azından benim için geçerli bu. Çok fazla rahatsız etmese de ağzımda yaranın olmasını istemem tabi. Ağız içinin sürekli temiz kalması bu rahatsızlığı daha çabuk atlatmanızı sağlar. Karbonatlı su ile gargara yapmak iyileşmeyi daha da hızlandıracaktır.