Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Akne İzlerini Ortadan Kaldırmanın En İyi Yolları

Akne İzlerini Ortadan Kaldırmanın En İyi Yolları

Genel Bakış

REKLAM ALANI

Akne izi, bir sivilcenin enfekte olması ve düzgün bir şekilde iyileşmemesinden kaynaklanır. Bazı izler yalnızca bir cilt katmanını etkileyebilir, ancak diğerleri daha ileri giden izler olabilir. Daha önce bir sivilceyi “patlattıysan”, bir ize neden olmuş olabilirsin. Sivilcelerden kurtulmak için patlatmak güzel bir çözüm gibi gözükse de ne yazık ki iz bırakma konusunda oldukça kötüdür. Neyse ki, akne izlerini gidermek veya iyileştirmek için birçok seçenek var.

Akne İzi Türleri

Aknelerin neden olduğu sadece iki tür yara izi vardır: cilt dokusunun artmasından kaynaklananlar ve cilt dokusu kaybından kaynaklananlar. Keloidler, vücudun çok fazla kolajen ürettiği için artan cilt dokusundan gelir. Cilt dokusunun kaybı, hafif akne lekelerinden (bazen kendi kendine solan) buz kırıcı lezyonlara, baskılanmış fibrotik skarlara, atrofik skarlara, boxcar skarlarına ve yuvarlanan akne izlerine kadar her şeye neden olabilir.

Kolajen

Keloid gibi küçük, çabuk kaybolabilecek, derin olmayan izler için kollajen enjeksiyonlarını seçebilirsiniz. Bunlar oldukça etkilidirler, ancak yaklaşık 6 ayda bir tekrarlanmaları gerekir. Bir süre kullanıp bir süre ara vermeniz gerekir. Sürekli kullanım sağlayamazsınız.

Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyonda, doktor cildin üst tabakasını “sıyırır”. Bu, altındaki cildin içeri girmesini sağlar. Yalnızca hafif yara izi için kullanılır.

Lazer Yüzey Yenileme

Mikrodermabrazyon gibi, lazerle yeniden yüzey kaplama üst cilt katmanını kaldırır, böylece izler daha az belirgin hale gelir. Deriyi “eşitler”. Ancak lazer tedaviye bağlı olarak daha fazla tahrişe neden olabilir ve hatta bazı kişiler enfeksiyon kapmıştır.

Kabuklar

Kimyasal peelingler, cildin üst tabakasını kaldırarak ve altındaki yeni cildi ortaya çıkararak çalışır. Genellikle kızarıklık ve tahrişe neden olurlar.

Punch Aşılama

Daha şiddetli yara izi için yumruk aşılamayı seçin. Sivilce izini kaldırmak için yağ tabakasına kadar bir delik açılır ve ardından deliği doldurmak için küçük bir deri grefti kullanılır.

Uyarı

Akne izlerinin ciddiyetine ve bunları tedavi etmek için kullanmayı seçtiğiniz yönteme bağlı olarak, “düzeltme” nin neden olduğu kızarıklık veya tahrişin geçmesi aylar alabilir. İyileşirken güneşten ve cilt ürünlerinden uzak durun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.