Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Alerji Nedir?

31.12.2020
444
Alerji Nedir?

Alerji Nedir?

REKLAM ALANI

Yaşadığımız toplumda neredeyse çoğu insanın alerji olduğunu görürüz. Alerji genetik veya dış faktörlere bağlı gelişebilir. Eğer bir annede alerji varsa çocuğunda da olma ihtimali yüksektir.

Alerji, vücudun bazı madde ve dış etkenlerden etkilenmesi sonucu oluşan hastalık türüdür. Birçok belirti gösterebilir. Burun kaşıntısı, yüzde yanma, geniz akıntısı, hapşurma, öksürme vs. buna örnektir. Alerjik kişilerde diğer insanlara göre burunda et büyümesi, astım ve sünizit görülebilir.

Bazı alerjiler mevsimsel olabilir ancak bazıları ise yıl boyu sürebilir. Hatta ve hatta ömür boyu süren alerjiler de vardır. Alerjiden korunmanın ilk yolu alerjiye sebep olan maddeden uzak kalmaktır. Alerji olan insanların bir doktordan yardım alması gereklidir.Stres, yoğun çalışma, gıdalardaki katkı maddeleri alerjinin riskini artırmaktadır.

Alerjinin birçok çeşidi vardır. Bazı bilindik çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Gıda alerjisi
  • Hayvan tüyüne karşı alerji
  • İlaç alerjisi
  • Küf alerjisi
  • Toz alerjisi
  • Lateks alerjisi
  • Polen alerjisi
  • Göz alerjisi

Bebeklerde Alerji Görülür mü?

Alerji sadece yetişkinlerde görülmez. Bebeklerde de görülme ihtimali yüksektir. Genetik olma ihtimali vardır ancak alerjiyi artıran bazı durumlar vardır. Annenin hamilelik sürecinde sigara kullanmışsa eğer bebekte alerji görülme olasılığı çok yüksektir.

Ek gıdaya geçilen dönemde bebeklerde alerjiler ortaya çıkabilir. Burun tıkanıklığı, egzama, cilt kaşıntıları, ishal belirtileri görülebilir.

Alerjik Rinit Nedir?

Rinit kelime anlamıyla birlikte burun iltihabı demektir. Alerjik rinit ise dış etkenlere bağlı gelişen alerjinin burun iltihabına yol açmasıdır. Her yaşta görülebilir. Mevsim geçişlerinde alerjik rinit görülme olasılığı oldukça yüksektir. Burun kaşıntısı, geniz akıntısı, hapşurma gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Alerjik rinit ile nezle birbiriyle karıştırılabilir. Alerjik rinitde ateş olmaması ve sıvı bir burun akıntısı söz konusudur. Eğer burun akıntısı sarı bir renkte ise vücutta ağrılar ve ateş çıkması varsa nezle olma itimali daha yüksektir.

Alerjik rinit alerjen maddeye ne kadar maruz kalırsanız o kadar sürecektir ancak nezle 3-5 gün süresince geçmektedir.

Belirtiler aşırı derece artarsa ve ilaçlarınız fayda etmiyorsa bir uzmana başvurmanız gerekir.

Kendinizde veya çocuğunuzda herhangi bir alerjik belirtisi gözlemliyorsanız eğer bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.