Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Alzheimer Hastalığı Ve Tedavi Yolları Nelerdir

Alzheimer Hastalığı Ve Tedavi Yolları Nelerdir

Alzheimer hastalığı, düşünceleri anıları darmadağın edip, beyin içinde zihinsel karmaşaya sebep olan ve  hatıraların, anıların hatırlanması, cümleleri kurmada bozukluk, duygu düşünce ifadesinde bozukluk yaşatan bir hastalık türüdür.Düşkünleştirici ve ilerleyici unutkanlık ile bağdaştırılan bir beyin bozukluğudur. Tüm dünyada demansa yakalanmış  milyonlarca kişi bulunmaktadır.  Sayısız akraba ve dost büyük anne babalarını ve anne-babalarını veya eşlerini bu hastalığın pençesinde kıvranırken izlemek zorunda kaldırmaktadır .

REKLAM ALANI

Bugün artık hastalığın ileri seviyeden gündelik yaşam kalitesini etkinliklerle bağlantılı bir şekilde  işlevleri daha iyiye götüren bakım ve gözetim gereksinimini azaltan yeni tedaviler geliştirilmiştir. Oysa hala daha Alzheimer hastalığı yaşlanmanın doğal bir sureci olarak geliştiğini düşünerek tedaviyi ihmal edenler vardır. Ayrıca, yaşlı insanların yanı sıra, ender olsa da genç ve orta yaşlı insanların da bu hastalığa yakalanabileceği  gerçeğini görmezden gelmemek gerekir.

Alzheimer hastası olan  bir kişi, sağlıklı, toplumun sağlıklı  bir bireyi olmaktan çıkıp, hastalığın ileri evrelerinde hem fiziksel hem de ruhsal açıdan tamamen başkalarına bağımlı biri haline gelmektedir.

Alzheimer hastalığının tedavisi de oldukça güç ve meşakkatli olmaktadır.

 Yüksek maliyete rağmen, kullanılan ilaçlarla ancak hastalığın seyrini yavaşlatılabilmektedir.

Ancak tedavide yeni yeni gelişmeler yaşanmakla birlikte, özellikle manyetik simülasyon tedavisi Alzheimer ve diğer demansiyel sendromların tedavisinde yeni bir ufuk açmıştır.

Demans: Hasta Yakını İçin Öneriler

Demans hastalarıyla doğru bir şekilde iletişim kurulması hastalığa yakalanmış yakınınız için çok önemlidir.

 Hastayı  günlük yaşamında desteklemek ve günlük rutinini devam ettirmesinde yardımcı olunmalıdır .  

Çatışmaya girilmemelidir.

Demans olan insanlar artık faaliyetlerinin anlamını tanımlayamazlar. Örneğin hasta yemek yerken birkaç kez yerinden kalkıyorsa ve bunun üzerine neden sık sık kalktığını sormak doğru olmaz, bu hasta için  oldukça normaldir.

Demansilerlemiş olan kişiler hızla bunalırlar. Seçenekli sorular sormak doğru değildir. Basit sorular sorarak hastayı belirsizlikten   kurtarılmış olur. 

Hareketi teşvik etmek önemlidir.

Egzersizin olumlu bir etkiye sahip olduğu ve hastada kan dolaşımını, koordinasyonunu ve dengesini geliştirdiği kanıtlanmıştır.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Cenk dedi ki:

    Alzheimer hastalığı özellikle yaşlı insanlarda ortaya çıkıyor. Bu kişileri çok fazla yalnız bırakmamak gerekiyor. Eğer imkanınız varsa yaşlı insanların bakımıyla ilgilenen insanlara teslim etmek gerekir. Bu hastalık iyileştirilecek bir hastalık değil ama gerekli ilgi ve bakım uygulandığı takdirde hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir.