Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Baharatların Vucut Salgınına Olan Önemi Nedir?

Baharatların Vucut Salgınına Olan Önemi Nedir?

Baharatların Vucut Salgınına Olan Önemi Nedir?

REKLAM ALANI

Vücut direncini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Mide ülserine yakalanma ihtimalini azaltmaktadır. Kabızlık, , mide bulantısı ,hazımsızlık yanma, gaz sıkışması gibi sindirim sistemi problemlerine iyi gelir. Kan dolaşımını arttırır, vücudu dengede tutar  saç köklerini güçlendirir ve dökülmelerini engellemektedir.

Baharatlar, aromaları ile yemeklerimize lezzet katmaktadır.Sadece yemeklere aroma ve renk katmakla kalmaz kilo kontrolünden sindirim sitemine, metabolizma hızından kolesterole kadar birçok alanda da vücudumuzda doğal ilaç etkisi gösterdiği gözlemlenmiştir . Baharatlar doğru bir şekilde tüketildiği zamanvücudumuzabirçok faydası vardır. Fakat fazla tüketilmesi durumunda ise zararlı hale gelebilir. Doğru bir şekilde kullanıldığı taktirde etkisini hissedilecek şifa kaynağı deposudur. Türk kültürünün vaz geçilmez bir yanı olan ve Türk yemeklerinin lezzetine lezzet katan bu baharatlar, asırlardır, türk mutfağında yerini almıştır.

Kırmızı Biber

Kırmızıbiberin içeriğindeki kapsaisin maddesi baş ağrısı, artrit ve diğer kronik ağrılara karşı iyi geldiği bilinir.

Endorfin salınımını arttırır ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır .

Metabolizmayı hızlandırır yağ yakımını arttırır ve kilo vermek isteyenler için çok iyi   bir besin kaynağıdır.

Karabiber

Bağırsak ve midede oluşabilecek olan hastalıkları engeller. Sindirim sistemine yardımcı olur.Salgınlığı, öksürüğe iyi gelir.Grip gibi hastalıklarda doğal ilaçtır. Hastalıkların hafif atlatılmasına etkisi vardır .Grip ve burun tıkanıklığına iyi gelir.Metabolizmayı hızlandırarak istenmeyen kalorileri yakar ve göbek yağını azaltmaya yardımcı olur. Bu haliyle de doğal bir anti oksidandır.

Tarçın

Sindirim sistemi hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Soğuk algınlığı ve grip ,öksürük gibi hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. Diyabet tedavisini destekler, kan şekerinin düşmesini sağlar.Kötü kolesterolü düşürür.Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. İştah açıcı özelliği vardır. İştahsızlığı önler.

Zerdeçal

Alzheimer’a yakalanma riskini azaltarak yavaşlatır.

Karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir ve vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlama yönü vardır .Kan şekerini sağlıklı bir seviyede orta ayarda vücudu dengede tutacak şekilde  tutmaya yardımcı olur.

Zencefil

Beyin fonksiyonlarını iyileştirir ve Alzheimer riskini azaltır.Kolesterol seviyesini ciddi oranda düşürür.Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.İltihap sökücüdür ve kemik kireçlenmesine karşı etkilidir. Bal ile karıştırılıp her gün yendiği taktirde bronşiti vücuttan atmaya yardımcı olur.

Biberiye

Hafızayı güçlendirir ve unutkanlık sorununu  ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kas ve eklem ağrılarını hafifletmek için kullanılabilir.Vücut direncini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Mide ülserine yakalanma ihtimalini azaltır. Mideağrıları ve yanmaya iyi gelir. Midedeki gazı atmaya yardımcıdır. Mideyi rahatlatır. Bu yüzden yemeklerde mutlaka kullanılmalıdır. Ağız kokusunun giderilmesini sağlar.

Sinüzit, migren, bronşit gibi üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Kansere yakalanma ihtimalini en az seviyeye indirir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Kadir dedi ki:

    Baharat kullanımı vücut için önemi kanıtlanmış bir durum ve özellikle organik olan baharatların tüketilmesi vücut işleyişine katkısı bir hayli fazla. Çoğu baharatın birden fazla yararı bulunmakta ve düzenli tüketimi de vücut sağlığını korumada yarat sağlamaktadır. Yemeklerin yanında baharat tüketmeye özen gösteriniz ve bunun faydasını ileride göreceksiniz.