Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Basit Egzersizlerle Diyabet Nasıl Kontrol Edilir

Basit Egzersizlerle Diyabet Nasıl Kontrol Edilir

Basit Egzersizlerle Diyabet Nasıl Kontrol Edilir

REKLAM ALANI

Şeker hastalığınız varsa, doktorunuz daha iyi metabolizma ve etkili kilo verme yönetimi için basit vücut egzersizlerini yapmanızı tavsiye etmiş olabilir. Sıkı bir diyet ve tutarlı ilaç tedavisi önemli olsa da, günlük egzersizlerin önemi asla göz ardı edilemez. Diyet ve ilaçlar bir yere kadar sizlere çözüm olabilse de egzersizle birlikte tam bir takım olarak tam etkiyi beraber gösterirler.

Şeker hastaları için en iyi egzersiz yöntemlerinden biri, her hafta düzenli aralıklarla, tercihen aynı saatte yürümektir. Hasta egzersizlerini her gün aynı saatte ve aynı sayıda dakika veya saatte yaparsa, kan şekerini daha iyi kontrol edebilecektir. Her gün aynı saatte aynı tempoda yürümek vücudu o saat aralıklarında şartlayacağı için vücut otomatik olarak kendini düzenlemeye başlar. Bunların yanı sıra, her hafta en az iki saat düzenli yürüyen bir şeker hastası, ölüme yol açan komplikasyon olasılığını % 40’a kadar azaltır. Bu yüzden diyabet hastalarının hafif tempolarda spor yaparak vücutlarını dengeye sokmaları sağlıkları açısından oldukça önemlidir.

Koşu yapmak ayrıca, diyabetik bir hastanın ideal kilosunu korumasına yardımcı olabilecek etkili bir kardiyovasküler egzersizdir. Koşu ve hızlı yürüyüş yoluyla hastanın vücudu insüline daha iyi yanıt verir ve kandaki glikoz seviyelerini başarılı bir şekilde yönetebilir.

Bununla birlikte, egzersiz rutinlerinizi öğünlerinizi yedikten sonra yaparsanız, kan şekerinde ani bir düşüşü önlemek için daha sonra bir şeyler atıştırmanız gerektiğini unutmamak önemlidir ki bu, çoğu şeker hastası için tehlikeli bir durum olabilir. Bu yüzden egzersizlerinizi yemeğin hemen arkasından yapmamaya çalışın.

Şeker hastalığınız olduğunda hareketsiz bir yaşam tarzı asla tavsiye edilmez. Uygun egzersiz olmadan vücudunuz kilo almaya eğilimlidir. Yine de, bu süreçte kendinizi zorlamanız gerektiği anlamına gelmez. Kendinizi aşırı zorladığınızda, kolayca hipoglisemi veya düşük kan şekeri geliştirebilirsiniz. Belirtiler arasında nefes darlığı, baş dönmesi ve baş ağrısı yer alır.

En iyi egzersizler, sadece fiziksel sonuçlar değil, keyif aldığınız egzersizlerdir. Spor aktiviteleri, parklarda yürümek ve bir arkadaşınızla koşmak, formunuzu korumanıza ve kilonuzu uzun vadede başarılı bir şekilde yönetmenize yardımcı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.