Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Bebeğin Banyosu Nasıl Olmalıdır?

Bebeğin Banyosu Nasıl Olmalıdır?

Bebekler ilk doğdukları zaman doğum hanede sadece suyla yıkanırlar. Şampuan ya da sabun kullanılmaz. Çünkü bebek teninde henüz deriyi koruyucu ph dokusu oluşmamıştır. Bu yüzden sadece su ile yıkanır. Tabi bu yıkama da sadece üzerinde herhangi bir kan ya da herhangi bir başka bir şey varsa.

REKLAM ALANI

Bebeğin ilk üç gün yıkanmaması çok önemlidir. Çünkü bebeğin göbek bağı henüz düşmemiştir ve korunması gerekmektedir. Genelde bir göbek bağı eğer jel dokusu kalın değilse ilk hafta içinde düşer. Eğer kalın bir jel dokusuna sahipse göbek bağının düşmesi on hatta on beş günü bulabilir. Bu zaman zarfında bebek sadece suyun altına tutulur.

Sünnet olmuş erkek bebeklerin banyoları bir iki gün ertelenebilir. Bu süreçte erkek bebeklerin temizliği silinerek yapılabilir. Kız bebeklerde ise göbek düzgün olsun diye göbek bağı düştüğünde göbek deliği üzerine para ya da herhangi bir sert cisim konup sıkıca bağlamak bebeğe zarar verecektir. Çünkü bebek karın kasları güçlü değildir ve böyle bir uygulama bebeğin karın kaslarının gelişmesini engeller.

Bebeğin banyosu bir küvet içinde yaptırılabilir. Ama ilk zamanlarda küvetin içine file, ağ gibi nesneler koymamalısınız. Böylelikle bebek suyun içinde olduğunu hissederek sanki anne karnındaymış hissini verebilirsiniz. Suyun sıcaklığı 36.5-36.8 derece olmalıdır. Bunu bir termometre ya da elinizle suyu çalkalayarak ölçebilirsiniz.

Küvetin içindeki su derecesini ayarladıktan sonra bebeğinizi boyun kısmından kolunuzla destekleyerek içine suyun içine sokun. Suya şampuan sıkabilirsiniz. Bu arada bebeğinizle yumuşak bir ses tonuyla konuşabilirsiniz. Bebeğiniz sesinizi duyduğunda rahatlayacak siz de konuşarak enerjinizi dışarı vermiş olacaksınız.

Sonra yıkama işleminde küvetin içindeki şampuanlı su ile bebeğin baş kısmı yıkanır ve derecesi ayarlanmış duru su ile durulanır. Daha sonra yumuşak doğal bir süngerle bebeğin gövde kısmı, kolları ve bacakları ve vücudundaki kıvrımları yıkayabilirsiniz. Daha sonra sabunu akıtmak için yine derecesi ayarlanmış duru suyu kullanmanız yeterli olacaktır.

Yıkama işlemi bittikten sonra bebeğinizi havlunun üzerine yatırıp bütün vücudunu kurulayın. Kulağına su kaçmasından korkmayın. Çünkü bebeklerin kulak yapısı yetişkinlerinkine göre daha değişiktir ve yapısı gereği kulağın içine su kaçsa bile kendiliğinden su geri çıkacaktır. Ancak yapmanız gereken yumuşak bir tülbent ile ıslak olan kulak içini kurulamaktır.

Bu banyodan sonra bebeğinizin uyuma düzeni daha düzenli olmaya başlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Nihal dedi ki:

    Yeni anne olmuş kadınlar için bebeğin banyosu nasıl olmalıdır sorusuna çok açıklayıcı ve güzel bir yazı olmuş. Tüm yeni annelerin bu yazıyı okuyup bilgilenmesi lazım. Kulaktan duyma yanlış bilgilerle hareket edip bebeği buna göre yıkamamak gerekiyor. Uzman kişilerin yazılarını okuyup bilgilenmesi gerekir veya doktorunuzla konuşup buna göre hareket etmelisiniz. Hiçbir anne bebeğinin zarar görmesini istemez ve en ufak detayları öğrenmek ister. Bu yazıda bebeklerimizin banyosunu nasıl olmalı sorusunu çok açıklayıcı bir şekilde bizlere sunuyor.