Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Bebeğinizi Anne Karnında Doğuma Hazırlayın

Bebeğinizi Anne Karnında Doğuma Hazırlayın

Bebeğinizi Anne Karnında Doğuma Hazırlayın

REKLAM ALANI

Bebeğinize özel olduğunu hissettirmelisiniz. Onu rahatlatarak dış dünyaya hazırlamanız mümkündür. Sizler de bazı metotlar sayesinde bebeğinizle anne karnında iletişim kurabilirsiniz.

Çocuğunuzu Dış Dünyaya Hazırlayın

  1. Klasik Müzik

Hamileliğin 4’üncü ayından itibaren bebekler bulunduğu ortamdaki sesleri duymaya başlar. 24’üncü haftadan sonra da dış ortamdaki sesleri duymaya başlarlar. Gebelikte müzik dinlemek önerilir. Özellikle klâsik müzik dinlemek bebeğin gevşemesini ve sakinleşmesini sağlar.

Doğumdan sonra da bebekler klasik müzik dinlediğinde anne karnında gibi güvende hisseder. Klasik müzik dinletilen çocukların matematik zekâsı daha iyi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca doğum öncesinde dinlenilen klasik müzik bebeğin ve annenin stresini azaltarak doğuma hazırlar.

  • Bebeğinizle Konuşun

32’inci haftadan itibaren bebekler duyduğu sesleri hatırlar ve tepki verir. Bebeğinizle sessiz bir ortamda sakin bir tonla konuşun. Bu konuşma ile çocuğunuzun da kendinizin de sakinleşmesini sağlarsınız.

  • Yoga

Yoga hem sizin hem de bebeğinizin sakinleşmesini rahatlamasını sağlar. Yogayı hamileliğin her döneminde yapabilirsiniz. Tabi ki de öncelikle doktorunuza danışmanızı öneririz. Yoga sırt ağrısını, mide bulantısını ve yorgunluk şikâyetlerini azaltır. Yoga kendinize ve bebeğinize odaklanmanızı sağlar. Yoga sayesinde doğum yaparken daha iyi nefesalmayı, gerekli olan esnekliği sağlar.

En Uygun Yatış Pozisyonunda Uyuyun

Hamileliğin en rahat uyku pozisyonu sol tarafa yatarak bacakların karna doğru çekilmesidir. Sola doğru atarak sağ tarafta bulunan damarlara rahmin baskısı azalacağı için bebeğe giden kan akışında artış olur. Anne sağlıklı bir uyku çeker.

Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Tempolu yürüyüş normal yürüyüşe göre daha etkilidir.Üst beden kaslarını daha fazla çalıştırır. Enerji tüketimini arttırır. Bu tür egzersizler gebelikte şeker hastalığını önler. Bebeğin anne karnında daha sağlıklı gelişmesini sağlar.

Kendinizi ve Bebeğinizi Ödüllendirin

Hamilelik süresince haftada 2-3 kez bitter çikolata ile kendinizi ve bebeğinizi ödüllendirin. Az miktarda tüketilen bitter çikolata mutluluk hormonu salgılamanıza yardımcı olur. Bu hormon sayesinde bebek mutlu ve hareketli olacaktır. Bitter çikolata aynı zamanda gebelik zehirlenmesi riskinin önüne geçmektir. Çikolata yüksek kalorili bir besindir. İçerdiği kafein nedeniyle çok tüketilmesi önerilmez. Az miktarda yemeğiniz tavsiye edilir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Merve dedi ki:

    Bebeğinizin doğumunu makale de bahsediliği üzere, daha anne karnında iken yapmaya başlamalısınız. Sağlıklı beslenerek düzenli egzersiz yaparak, sigara alkol ve tütün ürünleri tüketmeyerek hem kendinize hemde bebeğinize iyi bakmalısınız.