Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Bebeğinizin Cildini Sağlıklı Tutmak İçin En Yararlı 7 İpucu

31.01.2021
377
Bebeğinizin Cildini Sağlıklı Tutmak İçin En Yararlı 7 İpucu

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassas ve hassastır ve ekstra bakım ve korumaya ihtiyaç duyar.

REKLAM ALANI

Bebekler çok hassas ve kırılgan bir cilt ile doğarlar. Yeni ebeveynler genellikle bebeklerinin cildi konusunda endişelenirler ki bu şaşırtıcı değildir. Bir bebeğin cildi çok hassastır ve uygun cilt bakımı yapılmazsa muhtemelen kızarıklık ve alerji geliştirebilir.

Yeni ebeveynler, bebeklerinin cilt ihtiyaçları konusunda son derece dikkatli olmalı ve doğal ve bebeğin cildine zarar verebilecek herhangi bir kimyasal katkı içermeyen ürünler kullanmalıdır. Neden? İşte cevabın …

 • Bir bebeğin cildi çok ince ve kırılgandır.
 • Yeni doğan bebeğin cildinin etrafındaki yeni ortama alışması için zamana ihtiyacı vardır.
 • Bir bebeğin cildi birçok zorlukla karşı karşıyadır – pişiklerini, kimyasal sabunları ve şampuanları vb. Düşünün.
 • Bebekler ilk birkaç ayda cilt alerjisine yatkındır.

Bebek Cilt Bakımı:

Bir insanın bebekken en iyi cilde sahip olduğunu biliyor musunuz? Doğru cilt bakımı, bebeğinizin tüm hayatı boyunca harika bir cilde sahip olmasını sağlayabilir. Burada bebek cildine nasıl bakılacağını öğreneceksiniz ve değerli küçük çocuğunuz için en iyi cilt sağlığını sağlamanın en iyi yollarından bazılarını listeledik.

1. Yıkanma:

Ebeveynler çocuklarını her gün yıkamayı tercih ederler. Bebeğe alerjik reaksiyona neden olmayan şampuan ve sabunların kullanılması daha iyidir. Bebeğinizin cildini ılık su ve yumuşak bir sabunla yıkayın. Bebeğinizi kurutmak için kullandığınız oda sıcak olmalı ve üşümeyi önlemek için tüm klimalar ve fanlar kapatılmalıdır.

Bebeğinizin cildinde yeni bir ürün denemeyin. Bebeğin hassas cildi için çok sert olabileceğinden antibakteriyel sabun kullanmayın. Beklenmedik çiziklerden uzak durarak cildin nemini nazikçe almak için bebeği doğal pamuk ve pürüzsüz havlularla silmek en iyisidir.

2. Pudralama:

Bebeğiniz için pudra seçerken daha da dikkatli olmalısınız. Bebekler için özel olarak tasarlanmış ürünleri seçin ve bebeğin hassas cildini tahriş edebileceği için koku ve diğer kimyasallar içeren pudraları kullanmaktan kaçının.

Özellikle çocuk bezi bölgesi için tahıl içeren tozlardan uzak durun ve bitkisel tozları tercih edin. Kural olarak, ileride komplikasyonlara veya enfeksiyonlara yol açabileceğinden, çocuk bezi bölgesini pudralamaktan kaçınmanız en iyisidir.

3. Bebek Bezleri ve Çocuk Bezleri:

Bebekler için kullanılan bezler aslında bebeği temiz ve zinde tutmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, bazı çocuk bezleri de bebeğin cildini tahriş edebilir ve kızarıklıklara veya enfeksiyonlara neden olabilir. En iyisi, bebeğinizin bezini ‘kullandığını’ anladığınız anda değiştirmektir.

Bebek bezi bölgesinde cildin tahriş olduğunu fark ederseniz, başka bir çeşit veya marka seçin – bebeğinizde pişik var. Bebeğinizin bezini kirlettiği anda değiştirmeyi unutmayın, çünkü çok uzun süre kalmasına izin vermek enfeksiyonlara neden olabilir.

Çoğu yenidoğan kızarıklığa yatkın olsa da, belirli önleyici tedbirler almanız ve ilk etapta bunlardan kaçınmanız gerekir. İşte yeni doğan bebeğinizin cilt bakımı için izlemeniz gereken bazı kurallar.

4. Bebek Bezi Sorunu:

Bebek bezi döküntüleri genellikle ıslak bezin çok uzun süre bırakılması, çok sıkı çocuk bezleri veya belirli bir sabun, ıslak mendil veya bebek bezi kullanılması nedeniyle cilt tahrişinden kaynaklanır.

 • Bezini ısladığınız anda değiştirin ve alanı temizlemek için mendil kullandıktan sonra, alanı kuru ve temiz tutmak için biraz pudra serpin.
 • Bebek cilt döküntülerinin çoğu ciddi bir sorun değildir, ancak bunların birkaçı enfeksiyon belirtisi olabilir ve özel bir bakıma ihtiyaç duyabilir. Kızarıklıkların çok ciddi olduğunu fark ederseniz, hemen daha iyi tedavi için çocuk doktorunuzu ziyaret edin.

5. Cilt Sorunları:

Genel olarak, pek çok bebekte doğum lekeleri vardır (cilt bölgelerinde hafif bir renk değişikliği vardır) ve bu durum kalıtsal değildir. Bebeğe kesinlikle zarar vermediklerinden ve tedaviye ihtiyaç duymadıklarından ebeveynlerin doğum lekeleri konusunda endişelenmesine gerek yoktur.

 • Egzama, bir nedene yanıt olarak ortaya çıkabilen veya oluşmayabilen kırmızı, kaşıntılı bir döküntüdür. Genellikle bebeğin yüzünde, dirseğinde, kollarında veya dizlerinin arkasında, göğsünde görülür. Çocuğun ailesi alerji, astım veya atopik dermatit ile karşılaşırsa, bebek egzamadan etkilenme riski altında olabilir. Hafif sabunlar kullanın ve yumuşak miktarlarda nemlendiriciler uygulayın
 • Bazı bebeklerde de sivilce gelişir; ancak ergenlik sivilceleriyle aynı değildir. Sorun devam ederse, çocuk doktorunuzu ziyaret edin
Yorumlar
 1. Seher dedi ki:

  Bilindiği üzere bebeklerimizim ciltleri çok hassas oluyor, en ufak bir alerjide vb ciltleri çok kötü duruma gelebiliyor ve insan da üzülüyor tabii ki. Doktor kontrolun de olup alerji ve bebeklerimizin ciltlerine iyi gelmeyen ürünleri kullanmamalı ve tüketmemeliyiz.