Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Bebeklerde Kulak Kokusu Neden Olur?

Bebeklerde Kulak Kokusu Neden Olur?

Anne ve baba olduktan sonra bebeğimizin sağlığıyla çok yakından ilgileniriz.Bebeğimizin sağlığı ile ilgili her şeyi merak ederiz. Merak ettiğimiz konulardan biride zaman zaman bebeğimizin kulağından bize gelen değişik kokulardır.

REKLAM ALANI

Peki, bebeklerin kulaklarının kokmasına ne sebep olur, bu koku enfeksiyondan mı kaynaklanır ve bebeğimizin kulağından gelebilecek koku çeşitleri nelerdir? Tüm detayları ile yazımızda…

Bebeklerde Kulak Kokusu Sebepleri Nedir?

Anne, baba olarak bebeklerimiz bizim en kıymetli varlıklarımızdır. Onların sağlığı bizim için çok önemlidir. Bazen bebeklerimizden bize gelen değişik kokular olabilir. Bu kokular bizi endişeye ve korkuya düşürebilir. Endişe ve korkuya düşmemek için bebeklerimizin kulaklarından gelen bu kötü kokuların sebebi bebeğimizinkulağında meydana gelen enfeksiyondur.

Bu kokular bebekten bebeğe farklılık gösterebilir. Hangi koku olduğuna dikkat etmemiz gerekir. Bu kokular, kusmuk, balık, balmumu, peynir, ekşi süt ve tatlı gibi kokular olabilir.

Bebeklerin Kulağından Gelen Koku Çeşitleri?

Bebeğimizden gelen kokular farklılık gösterir ve Bebeğimizden gelen kokular ve bu kokuların anlamı çok farklıdır.Bu kokular ve anlamları şu şekildedir:

  • Peynir Kokan Bebek Kulağı

Bebeğimizin kulağından gelen peynir kokusu bebeğimizin kulağında oluşan enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi bebeğimizin cildinde biriken yağ ve terden dolayı da olabilir. Bu yüzden bebeğimizin kulak arkalarını kontrol ettikten sonra bebeğimizi yıkayıp, kokunun gelip gelmediğini tekrar kontrol edelim. Eğer koku devam ediyorsa bebeğimizi uzmana gösterelim.

  • Balık Kokan Bebek Kulağı

Bebeğimizin kulağından gelen balık kokusu, bakteri veya mantar kaynaklı olabilir. Bunun yanında bebeğin kulağının iç kısmında, kulak arkasında biriken yapışkan maddeden de kaynaklı olabilir. O yüzden

bebeğimizin bu bölgelerini temizledikten sonra, koku devam ediyorsa mutlaka doktora götürmek gerekir.

  • Balmumu Kokan Bebek Kulağı

Bebeğimizin kulaklarının kendisi tarafından üretilen ve doğal koruyucu bir madde olan ağda kıvamındaki salgı, bebeğimizin kulaklarını kir ve bakterilerden uzak tutmaya yarayan bir maddedir. Bu maddenin fazla üretilmesi balmumu kokusuna sebep olur. Fakat bu madde bebeğin kulağını rahatsız ediyor ve ağrı yapıyorsa bebeğimizi doktora götürmek gerekir. Damla ile tedavi edilir.

  • Kusmuk Kokan Bebek Kulağı

Bebeğin kulağı kusmuk kokuyorsa, ilk olarak ağız salgısının kulak bölgesine akıp akmadığını kontrol etmek gerekir. Ağız salgısının oraya akması bu kokuya sebep olur. Bu kokunun diğer bir sebebi ise enfeksiyon olabilir.

  • Tatlı Kokan Bebek Kulağı

Bebeğimizin kulağından gelen tatlı koku kötüye işaret olmayabilir. Burnumuza gelen bu koku büyük bir ihtimalle yediği tatlı bir şeyin kafa bölgesine sürülmesi kaynaklıdır. Ama siz bebeğinizi yıkamanıza rağmen böyle bir koku almaya devam ederseniz. Doktora başvurmayı unutmayın.

  • EkşimişSüt Kokan Bebek Kulağı

Bebeğimizdeki en belirgin enfeksiyon belirtisi olan bozuk süt kokusudur. Eğer bebeğinizin temizliğinden eminseniz hemen doktorunuzla iletişime geçin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.