Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Bebeklere Şeker ve Tuz Ne Zaman Verilmeli?

Bebeklere Şeker ve Tuz Ne Zaman Verilmeli?

Bebekler, dünyaya gözlerini açtıkları andan itibaren var olan bir takım refleksleriyle birlikte hayata adapte olmaya çalışırlar. Bu onlar için çok doğal bir süreç olsa da yeni anne ve babalar onların bu süreçlerine alışmakta biraz zorlanırlar. Bebeklerin en güçlü reflekslerinden biri olan emme refleksi ile bebekler, ilk anne sütü deneyimleme tecrübesini yaşarlar.

REKLAM ALANI

Belirli bir yaşa gelene kadar sadece anne sütü ve yokluğunda formül mamayla beslenmesi gereken bebekler belirlenen aylarını ve büyümeleri için gereken süreyi tamamladıklarında yavaş yavaş ek gıdayla tanışmaya başlarlar.Bunun için bebekte olgunlaşma şartları aranır.

Bunlar ağzıyla yiyecekleri çiğneyebilmesi, yutabilmesi ve belirli bir kiloya ulaşabilmesidir. İlk olarak sindirimi kolaygıdalarla yemek yemeye başlayarak zamanla yavaş yavaş her şeyden yemeye devam ederler.

Tuzun BebeklerinHayatındaki Yeri

Bebeklerin2 yaşına kadar anne sütü alması gerektiğine önemle dikkat çeken uzmanlar, bazı yiyeceklerinde belirli bir yaşa gelmeyene kadar bebeklerde kullanılmaması gerektiğinin altını çiziyor. Bu yiyeceklerden en önemlisi olan şeker ve tuz bebeklere erken verildiğinde maalesef bir takım kötü sonuçlarla karşı karşıya kalınabiliyor.

Bebeğin vücudunun 1 yaşına kadar tuza ihtiyacı olmadığını söyleyen uzmanlar bebeklerin ihtiyacı olan tuzu da doğal yollardan karşılayabildiğini söylüyorlar. Fazla tuz tüketimi bebeklerde ileriki zamanlarda böbrek ve kalp sorunlarına yol açabileceği gibi hiç tuz tüketilmemesi de tiroit sorunlarına yol açabilmektedir. Bundan dolayı 1 yaşını geçmiş olan bebeklerin yemeklerine çok hafif bir şekilde tuz ilavesi yapılabilir.

Şeker Ve Bebek Beslenmesindeki Rolü

Tuz kadar önemli olan ve dikkat edilmesi gereken bir diğer yiyecek de şekerdir.Şekerin bebeklere0 yaşından 3 yaşına kadar asla verilmemesi gerekir. Dişlerin ve ağız yapısının oluştuğu bu dönemde şeker tüketimi olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Fazla tüketildiği zaman bağımlılık yapan şekere alışan bebekler diğer yiyecekleri zamanla reddetmeye başlar.

Bu da sağlıklı yiyeceklerden alması gereken vitaminleri alamaması anlamına gelir. Bebeklerin tuz ve şeker ile tanışabilmesi ileri ki zamanlarda çokça mümkün olacağından vücudun henüz yeni şekillenmeye başladığı bebeklik döneminde bu gıdalar ne kadar kısıtlansa bebek sağlığı için o kadar önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.