Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Çift Maske Takmak İşe Yarıyormu

10.02.2021
413

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC) verileri, çift maske kullanımının yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) korunmayı ciddi ölçüde artırdığını ortaya koydu. Araştırmacılar, iki maskenin potansiyel olarak bulaşıcı partikülleri yüzde 92.5 oranında engelleyebildiğini ortaya çıktı.

Çift Maske Takmak İşe Yarıyormu

Dünyanın bugünlerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede en çok merak ettiği konuların başında çift maske kullanımı geliyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinden (CDC) gelen yeni veriler, kumaş ya da kullan at cerrahi maskelerin çift olarak kullanımının Kovid-19’dan korunmayı ciddi ölçüde artırdığını gösterdi.

REKLAM ALANI

Araştırmacılar ayrıca tıbbi maske kullanımının etkisi artırmak için bazı yöntemler de açıkladı. Buna göre; maskenin kenarları içe doğru katlanabilir ve boşluğu azaltmak için lastiğe düğüm atılabilir.

CNN’in haberine göre; düğümlenmiş tıbbi maske, koronavirüsü içerme ihtimali olan ayresolları yüzde 63 oranında engelleyebiliyor. Bu işlem yapılmadığında ise bu oranın yüzde 42’de kalıyor.

Veriler, CDC’nin ‘Hastalık ve Ölüm Haftalık Raporu’nda yer alırken; araştırmacıların çift maske kullanımını ve düğümleme yöntemini Ocak 2021’den bu yana test ettiği belirtildi.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Sezgin dedi ki:

    Son 1 yılda hayatımıza giren virüsle birlikte toplum içinde maske kullanımımız da arttı. Tek maskenin koruyuculuğu tartışılırken iki maske kullanımının daha mı güvenli olduğunu tartışmaya başladık. Açıkçası kalabalık yerlerde uzun süreli bulunacağım zamanlarda çift kat maske kullanmaya özen gösteriyorum. Bu sayede eğer bulunduğum ortamda hastalığa enfekte olmuş birisi varsa ondan hastalık kapma ihtimalimi en aza indirmiş oluyorum. Bunun haricinde kalabalık olmayan ortamlarda tek maake kullanıp daha rahat nefes alıp verebiliyorum.