Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Çileğin Faydaları Neler

Çileğin Faydaları Neler

Çileğin Faydaları

REKLAM ALANI

Çilek görme yeteneklerini arttırmasının yanı sıra beyin fonksiyonlarını iyileştirme, yüksek tansiyonu kontrol altına alma ve çeşitli kardiyovasküler hastalıklara iyi gelmek gibi birçok farklı yarara sahiptir. Çileklerin polifenolik ve antioksidan içerikleri bağışıklık sistemini iyileştirmek, çeşitli kanser türlerine karşı önlem almak ve erken yaşlanmanın belirtilerini azaltmak için önemli olmaktadır.

Çilek güzel görüntüsü ve muhteşem tadı ile en sevilen meyveler arasında bulunmaktadır. Çilek genellikle bir Avrupa meyvesi olarak kabul edilmektedir. Roma döneminde yetiştirilen ve Fransa’da yalnızca seçkin kişilerin bahçelerinde yetiştirilmesine izin verilen çilek, günümüzde hemen hemen her ülkede bulunmaktadır.

Çilekler her sektörde sık sık kullanılmaktadır. Ayrıca ilaçlarda da kullanılan çilekler daha çok renk ve tat vermesi için kullanılmaktadır. Antioksidanlara ek olarak, genel insan sağlığına katkısı büyük olan birçok başka madde, vitamin ve mineraller bulunmaktadır. İçeriğinde folat,  potasyum, manganez, lif ve magnezyum bulunmaktadır. C vitamini bakımından da çilek oldukça zengindir. Portakaldan daha fazla C vitamini içeren çilek tok tutma özelliğine de sahiptir.

Çileğin 100 gramı 32 kcal içermektedir. İçeriğinde de 153 mg Potasyum bulunmaktadır. Göz ile ilgili tüm sorunların başlıca nedenleri arasında serbest radikaller veya besin öğelerinin eksikliğidir. Yaşlanma artışı ve bu koruyucu besin maddelerinin eksikliği ile zararlı oksidanlar veya serbest radikaller, aşırı kuru gözler, optik sinirlerin bozulması, maküler dejenerasyon, görme kusurları ve enfeksiyonlara karşı duyarlılığın artması gibi ağır zarara neden olabilmektedir.

Çileklerde bulunan flavonoidler, fenolikfitokimyasallar ve elagik asit gibi antioksidanlar bu durumların büyük ölçüde önlenmesine yardımcı olabilir. Çileklerin en büyük yararı gözleredir. Gözlerdeki basıncı düzeltmeye yardımcı olan maddeler çileğin içinde sıklıkla bulunmaktadır. Doğru basıncın korunmasına yardımcı olan potasyumu içermektedir.

Bağışıklık sistemi, vücudumuzun enfeksiyonlara karşı ilk savunma hattıdır. C vitamini, bağışıklık sistemi için büyük bir katkı maddesidir. C vitamini vucüdün toksinlere ve yabancı maddelere karşı ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini de arttırmaktadır. C vitamini de antioksidan olduğundan vücudumuzda sürekli olarak bulunan hücresel metabolizmanın zararlı yan ürünleri olan serbest radikalleri nötralize eder.

Serbest radikaller, sağlıklı hücrelerin DNA’sını hasta veya kanserli hücrelere dönüştürmekten sorumludurlar ve kalp hastalığı ve kanser türlerine büyük etkileri bulunmaktadır. Tek bir porsiyon çilek, gğnlük ihtiyacımız olan C vitaminin yaklaşık %150’sine sahiptir. C vitamini folat, antosiyanin, quercetin ve kaempferol, çilek içerisindeki mükemmel antioksidan ve antikanserojenik özelliklere sahip birçok flavonoidin sadece birkaçıdır.

Kanser ve tümor büyümesi ile savaşmak için mükemmel bir savunma hattı oluşturmaktadır. Çileğin günlük alımları, tehlikeli kanser hücrelerinin varlığı ve metastazında belirgin bir düşüş oluşturmaktadır. Çilek, potasyum ve magnezyum içeriği bakımından zengindir ve her ikisi de sodyumun neden olduğu yüksek tansiyonu düşürmede ve çeşitli diğer risk faktörlerinde etkili olmaktadır.

Potasyum hipertansiyonu ve arterler ile kan damarlarının sertliğini azaltarak kan basıncının düşmesine ve kan akışının kolayca tüm vucüda ulaşmasını sağlar, böylece vücuda oksijen taşınımı olur ve vücut düzgün bir şekilde çalışır.

Yüksek lif içeriği, folatve C vitamini gibi antioksidanların yüksek seviyede bulunduğu çileğin sık tüketilmesi arter ve damarlardaki kolestrolü büyük bir oranda arttırmaktadır. Bu nedenle kolestrole sahip insanlara çilek tüketmeleri önerilmektedir.

Çilekler yağ yakan hormonardan olan adiponektin ve leptin hormonunun üretimini teşvik etmektedir. Bu nedenle çilektüketimi metabolizma hızının arttırılmasına ve kilo kaybının hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle çilek diyetlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biridir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.