Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Ciltteki Gözenekler Neden Genişler

Ciltteki Gözenekler Neden Genişler

Kadınların en büyük cilt sorunlarından biri de yüzdeki genişlemiş gözenekler dir. Gözenekler vücuttaki bazı salgıların dışarı atılmasında rol alır. Yağ ve diğer salgılar gözeneklerden çıkarken cildin de nemli kalmasını sağlar.

REKLAM ALANI

Ciltteki gözenek varlığının ana nedeni genetiktir ancak güneşte uzun kalmak ve kötü bir cilt bakımı yapmak gözeneklerin açılmasını ve siyah nokta, sivilce oluşumunu artırır.

Kalıtımla birlikte insanların hangi yapıda bir cilde sahip olacağı bilinebilir. Anne veya babamızın cildi nasılsa o yaşa geldiğimizde büyük olasılıkla bizde de aynı tip cilt görülebilir.

Cilt tipiniz yağlı ve karma ise gözenekleriniz daha büyük, cildiniz kuru ise gözenekleriniz daha küçük olur. Cildinizi düzenli olarak temizler ve ölü derilerden kurtarırsanız gözenekleriniz daha küçük hale gelecektir.

Uzun süre güneşe maruz kalan ciltlerde büyük gözeneklerle birlikte cilt lekeleri de oluşmaktadır. Güneşin zararlı ışınları derinin en üst katmanını kalınlaştırarak daha çok gözenek oluşmasını sağlar.

Sonuç olarak gözenek genişlemelerinin doğuştan veya bazı faktörlerle büyük olabileceğini gördük. Ancak cilt temizliğini aksatmamalı ve cildimize özen göstermeliyiz.

Gözenekler Nasıl Sıkılaşır?

Cildinizin temizliğini sağlamak çok önemlidir. Eğer yağlı bir cilde sahip iseniz ellerinizi yüzünüze sürmemelisiniz çünkü daha çok yağlanmaya neden olabilir.

Cildiniz için herhangi bir ürün alacaksanız eğer cilt tipinize uyup uymadığına ve ihtiyacınızı karşılayacak özellikte olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Cildinize uygulayacağanız bir doğal ürünü içeriğinin yan etkisini bilmeden kullandığınızda yüzünüze zarar verebilir.

Makyaj yaparken direk cilt temasından kaçının ve makyaj yapmaya başlamadan önce cilde krem uygulaması yapın. Bakım kremi alırken içeriğinde A vitamini olmasına dikkat edin. A vitamini pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı ve gözenekleri küçültmeye yarar.

Makyaj ürünleri alırken merdiven altı ürünleri tercih etmeyin ve bilindik markaları satın alın çünkü bilinmedik ürünler cildinize kalıcı hasar verebilir. Ayrıca cilt temizleme suları ve makyaj ürünleri de yüzünüze uygun olmalıdır.

Kadınların yanlış bildiği bir diğer konu ise yağlı cilde sahip oldukları için nemlendirici kullanmamalarıdır. Cildin yağlı olması nemli olduğu anlamına gelmez bunun için cildi düzenli olarak nemlendirmek gerekir.

Cildiniz için kullanacağınız her bir ürünü ayrı ayrı araştırmalı ve kendinize uygun ürünü kullanmalısınız ve kararsız kaldığınızda bir doktora başvurabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.