Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Cinsel Sağlıkla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Cinsel Sağlıkla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Cinsel sağlık denildiği zaman bir kişinin cinsel yaşamını her hangi bir zorlama olmadan, özgür seçimleri doğrultusunda, mutlu ve zarar görmeden sürdürebilmesine denir. İstenmeyen hamilelik, güç kullanma, şiddete maruz kalmave ayrımcılık olmaksızın cinselliği yaşama hali de denebilir. Kişilerin cinsel alanı paylaşmaları en doğal insan hakkıdır. Cinsellik insanların değerleri, tutumları, davranışları, fiziksel görünüşleri, inanışları, duyguları, kişilikleri ve içinde yaşadıkları toplumlara göre şekillenir. 

REKLAM ALANI

Cinsel Sağlıkla ilgili bilinmesi gereken kavramlar?

1)Cinseltercih kavramı : Bizi kadın veya erkek yapan fiziksel ve genetik biyolojik özelliklerdir.

2)Toplumsal cinsiyet kavramı : Kadın ve erkeğin toplumsal kültürel olarak tanımlanmasıdır. Toplumsal cinsiyet, gelenek ve göreneklere göre şekillenir, zaman içinde değişiklik gösterebilir.

3)Cinsel yönelim kavramı Sağlıklı kişinin duygu düşünce,  ve davranışsal olarak cinsel çekim duyduğu cinsiyete görebelirlenir. Karşıcinse ilgi duymak “heteroseksüel”, aynı cinse ilgi duymak “homoseksüel”, her iki cinse ilgi duymak “biseksüel” olmak demektir.

4)Cinsel kimlik kavramı : Kişinin ait olduğu cinsini bilme ihtiyacıdır.  “Ben erkeğim yada ben kadınım” duygusu erken çocuk yaşlarda  belirlenen, kişinin kendini hangi cinsiyetle özdeşleştirdiğine ilişkin bir durumdur.

5)Transseksüalite kavramı : Kişinin yanlış cinsiyette olduğunu hissetmesi, karşı cinsiyetle sürekli ve güçlü bir özdeşlik kurması ve kendi cinsiyetine ait biyolojik özelliklerden aşırı rahatsızlık duyarak bunları gizleme çabası içinde olmasıyla karakterize bir cinsel kimlik bozukluğudur.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Erdem dedi ki:

    Cinsel sağlığın korunabilmesi için karşılıklı saygının olması önemlidir. Bu olduğu sürece yaşanan ilişkiler temiz ve zevk verici olur. İki tarafında istek ve arzusuyla yapılan cinse birliktelikler yaşam kalitesini de artırır.