Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Çocuğu Anaokuluna Ne Zaman Göndermelisin

27.01.2021
418
Çocuğu Anaokuluna Ne Zaman Göndermelisin

Anne ve babama olmanın bir takım zorlukları vardır. Bu zorluklar ilk yıllar öz bakımla ilgilidir. Ancak çocuk belirli bir yaşa geldiğinde ise artık ayrılmak gerekir. Çünkü bu ayrılışta onun için sosyal ve kültürel bir eğitimdir. Çocuk ilk doğduğu andan itibaren sadece anne, baba ve yakın çevresiyle diyalog halindedir. Bu nedenle onlarla birlikte olmaktan çekinmez ve daha rahat hareket eder. Yürüme çağı ilerledikçe dışarıda bir takım oyunlar kurma vakti gelmiştir. Ancak bu vakitler geldiğinde yine sadece yakın çevresiyle beraber ise bu ileride ona sosyal açıdan zarar sağlayabilir. Bu konu hakkında biraz bilgi edinelim.

REKLAM ALANI
Çocuğu Anaokuluna Ne Zaman Göndermelisin

Sosyal Çevre Edinmeyen Çocuk

Çocuklar ilk doğum anından itibaren artık bir bireydirler. Dolayısıyla onlarında kendi yaş ortalamalarına göre ihtiyaçları oluşur. Ebeveynler bu ihtiyaçlar durumunda hareket etmelidir. Çocuk 3 yaş itibariyle artık sosyal çevre edinmeye başlamış olmalıdır. Bu onda hem dil, hem de sosyal açıdan gelişim demektir. Arkadaşı olmayan çocuklarda paylaşım olmaz, bu ileride bencilliğe neden olur. Diğer yandan içine kapanık ve asosyal olabilirler. Asosyal insanlar öz güveni olmayan insanlardır. Çabuk korkar ve cesaretsizdir. Böyle bir çocuk her yaşta sorunlu bir çocuk olur. Bu nedenle ebeveynler çocuklarını sadece kendilerine saklamamalıdırlar. Güvenli bir şekilde sosyal çevre edinmelerine özen gösterilmelidir.

Anaokulu Yaşı Ve Önemi

Araştırmalara göre çocuğun dil eğitimi 3 yaş itibariyle başlar. Bu nedenle Anaokulu yaşı da bilimsel olarak 3 yaştır. Yani 3 yaşına kadar çocuk normal konuşuyor olmalıdır. Ve yabancı dil düşünülüyor ise 3 yaş itibariyle buna başlanmalıdır. Ancak çocukların hepsi bir değildir. Bilimsel olarak 3 yaş denilse de çocuk, konuşamıyor ise önce normal konuşması sağlanmalıdır. 3 yaşına kadar konuşamayan çocukların anaokulunda konuştukları görülmüştür. Bunun sebebi aile içinde çocukla fazla diyalog kurulmaması ve Ana okulda arkadaşlarıyla konuşmak zorunda kalmasıdır. Kısacası çocuk sosyalleşmiştir. Anaokuluna 3 yaş itibariyle başlana bilir. Ancak çocuğunuz WC ihtiyacını kendisi karşılayamıyorsa bu onun henüz anaokuluna gitmesine zaman var demektir.Ana okulları çocukların dil, beden ve motor kasları bakımından gelişme sürecine destek olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.