Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Çocuğunuzu Anaokuluna Nasıl Alıştırabilirsiniz?

27.01.2021
356
Çocuğunuzu Anaokuluna Nasıl Alıştırabilirsiniz?

Bilindiği gibi ana okulu yaş aralığı 3 ila 6’dır. Bu zamanlarda çocuktan yeni  bir dil öğrenmesi, motor kaslarını güçlendirmesi, sosyalleşmesi beklenir.Çocuğunuzun ana okula gitmesine karar vermeden önce onun buna fiziki olarak hazır olup olmadığına keşf etmelisiniz. Ana okuluna çocuk nasıl hazır olabilir?Çocuğunuzun ana okul çağı geldiğinde kendi başına tuvalet ihtiyacını gideriyor olması, kendisi yardım almadan yemeğini yiyor olması, kendi başına kıyafetini giyiyor olması gerekir. Bunlardan eksik olan bir çocuk 3 yaşını geçse bile ana okuluna başlamamalıdır. Bunlar erken gibi görünse de aslında çok normal olduğunu bilmelisiniz. Çocuğunuza büyüme çağında bunları yapması için fırsatlar vermelisiniz.

REKLAM ALANI
Anaokulunu İlk Nasıl Anlatabilirim ?

Anaokulunu İlk Nasıl Anlatabilirim ?

Bazen ebeveynler çocuklarınıbaşkalarından çok fazla sakınırlar. Bu da anaokulu döneminde ve okul yaşında sorunlar yaşamalarına neden olur. Aslında ileride sorun yaşamamak için çocuğunuz çok fazla sizinle birlikte yaşamamalıdır. Tabi ki anne baba gerekli ilgi ve sevgiyi göstermeli ancak örneğin güvendiğiniz anneanneler, dedelere bir kaç saat emanet edebilmelisiniz. Bunun dışında eğer çocuğunuz sizden hiç ayrı kalmadıysa ve seneye anaokuluna başlaması gerekiyorsa ilk olarak ona evde anaokulunda olan güzel şeylerden bahsedin. Daha sonra orada bir süre kalması gerektiğini ancak sonra hemen gelip onu alacağınızı anlamasını sağlayın. Bunu uzun bir süre anlatmanız gerekebilir.

Anaokulu dönemi gelmeden önce gideceği okula birlikte ziyaretler düzenleyin. Oradaki öğretmenleri onunla tanıştırın. Okulu keşf etmesini sağlayın ve orada bir müddet oyun oynayın. Daha sonra birlikte evinize gelin.

Anaokuluna başladığı gün“ sen burada öğretmeninle birlikte güzelce oyna ben seni dışarıda bekliyor olacağım “ gibi sözlerle onu teskin edin.Alıştığını fark ettiğinizde evinize gidip okul dışında beklemeyin. Anaokuluna ısrarla alışmak istemeyen çocuklar için bir kaç saatlik programlar ilk önceleri onlara yeterli gelecektir. Alıştığı zaman bu süreyi normale çıkarabilirsiniz.

Anaokulu Başlangıcında Yapılan Hatalar

En çok yapılan hatalardan birisi öz bakım ihtiyaçlarını karşılamadan okula başlamasıdır. Sürekli altına yapan bir çocuk okulda da aynısını yaptığında çok utanacak ve öz güvenini kaybetmesine neden olabilecektir. Bunun yanında onunla hiç ayrı kalmayıp, daha sonra birden okulda durmasını sağlayamazsınız. Bunun için ona zemin hazırlanmalıdır. Örneğin çocuk alışsın diye birden kapıdan içeri bırakıp gitmek geri dönülmez psikolojik durumlara neden olabilir. Her çocuk aynı değildir. Başka çocuk bu şekilde alışmış olabilir. Ancak sizin çocuğunuz alışamayabilir. En önemli konulardan bir ise anaokulu yaşı gelmeden çocuğunuzu herhangi bir yere vermeyin.

Yorumlar
  1. Seda dedi ki:

    Anaokuluna başlangıç çok önemli bir süreç, çocukların hayatının başlangıcı olarak adlandırabiliriz. Çok iyi seçim yapılmalı çocuğun da mutlaka fikri alınmalı diye düşünüyorum.