Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Çocuklarda Büyüme Ağrısı Nedir?

27.01.2021
457
Çocuklarda Büyüme Ağrısı Nedir?

Çocuklarda büyüme ağrısı ergenlik dönemi bitene kadar devam edebilmektedir. Vücuttaki fizyolojik gelişim ile bu ağrılar karşımıza çıkmaktadır. Çocuklarda kas-iskelet sistemi gelişirken bu ağrılara ara ara rastlayabiliriz. Çocuklarda büyüme ve gelişme ergenliğin sonuna kadar devam etmektedir. Halk arasında büyüme ağrısı olarak da adlandırılan bu ağrılar birçok çocukta gözlenmiştir.

REKLAM ALANI

Ağrıların Görüldüğü Durumlar

3-13 yaş arasındaki çocuklarda görülebilir. Özellikle erkek çocuklarında daha sık gözlemlenmektedir. Doğal büyüme süreci ağrısız geçmektedir. Büyüme ağrısı çocuklarda genellikle alt kısımlarda gözlemlenir. Bu ağrılar genellikle akşam ve geceleri ortaya çıkar. Uykudan uyandırabilen bu ağrılar bir kaç dakika da bir kaç saatte sürebilir. Bu ağrılar eklemde yada kemikte gözlenmemektedir. Bu ağrılar kasta gözükür. Bazen günlerce ağrı olmaz bazen de sürekli ağrı olabilir.

Kemik yapısının büyümesi ve gelişmesi ile kemik yapısını saran zarın gerilir. Bu gerilme ağrılara yol açar. Bu tarz ağrılar masum ağrılardır. Bu ağrılar istirahatle ve ağrı olan bölgeye uygulanan masajla azalma gösterir. Bu ağrıların giderilmesi için doktor kontrolünde bir takım ilaçlar da kullanılabilir.

Endişeye Gerek Yok

Ergenlik döneminde boy uzaması hızlanır. Boy uzaması ile kas iskelet yapısındaki bu değişimler ağrıya neden olabilir. Bu ağrılar ekleme yakın bölgelerde gözükür. Kemik yapısının büyümesi ve gelişmesi ile kemik yapısını saran zarın gerilir. Bu gerilme ağrılara yol açar. Bu ağrılar istirahatle geçebilecek basit ağrılar olabileceği gibi doktor kontrolünde kullanılan ilaçlarla da azaltılabilir.

Sıçrama gerektiren sporlarla uğraşan çocuklarda bu ağrılar daha sıklıkla gözükür. Bu sporların başında basketbol ve voleybol gelmektedir. Ağrıların sık gözüktüğü yerler diz altı kısımlardır. Topuk ve ayağın iç kısmında da bu ağrılar görülebilir.

Büyüme Ağrıları Normal Mi?

Çocukların kemik gelişimi devam ettiği süre zarfında bu ağrılarla karşılaşmak tamamen doğaldır. Endişelenmenize gerek olmayan bu ağrılar basit bir istirahat ve masajla geçmektedir. Fakat çocuklarda ağrı ile birlikte ateş ve halsizlikte gözlemlenirse yada ağrı olan kısımda şişlik, morluk, kızarıklık, solukluk, ısı artışı varsa derhal doktorunuza danışmanız gerekir.

Uzman bir doktor tarafından değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Maalesef ki bu tarz sıkıntıların altında iltihap, romatizma gibi hastalıklar yatıyor olabilir. Detaylı inceleme tetkikler yapılmalıdır. Yapılan testler ile bu sorunların neden kaynaklandığı ortaya çıkar ve uzman hekimler tarafından gerekli müdahale yada tedavi yöntemleri başlatılır.

Hekime Başvurulması Gereken Durumlar

Büyüme ağrıları çok normal ve basit ağrılardır fakat büyüme ağrısıyla karıştırılmaması gereken ağrılara dikkat edilmesi gerekmektedir.

  • Ağrıların istirahatle geçmemesi,
  • Ağrıyan bölgede şişlik, kızarıklık, renk değişikliği, morluk gözlenmesi durumumda,
  • Yürürken topallama oluyorsa,
  • Kullanılan ağrı kesiciler de ağrıyı azaltmıyorsa,
  • Ağrılarınız günlük işlerinize engel olacak şekilde ise,

Ve ağrılar tek taraflı ise derhal doktora başvurulmalıdır.Doktor gerekli inceleme ve tetkikleri yaptıktan sonra neden olan tanı konulur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.