Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Çocuklarda Dil Gelişimi Nasıl Desteklenmeli?

23.01.2021
374
Çocuklarda Dil Gelişimi Nasıl Desteklenmeli?
Çocuklarda Dil Gelişimi Nasıl Desteklenmeli

Çocukların dil gelişimlerinin temelinde çevrelerinden duydukları ve dinledikleri sesler vardır. Yani bir çocuk doğduğu andan itibaren çevresinde konuşulan dili edinmeye başlar. Bilimsel olarak bebeklerin doğduklarında ki ilk ağlamaları konuşma becerisinin ilk adımı olarak kabul edilir.

REKLAM ALANI

Bebeklerin doğumlarından itibaren belli bir süre ağlamaları onların konuşma şekilleridir. Bebekle belli bir zaman dilimi geçiren anneler genellikle bebeklerinin ağlamalarının acıkmaktan mı, gaz sancısından mı yoksa uykusuzluktan mı kaynaklandığını anladıklarını dile getirirler. Çünkü bebeklerin de zaman içerisinde ağlamalarının tonlama ve şiddetini ihtiyaçlarına göre düzenlediği bilinmektedir.

Dil Gelişiminin Kritik Dönemleri Nelerdir?

Her gelişim türünde olduğu gibi dil gelişiminde de belli kritik dönemler vardır. Bu kritik dönemlere bakacak olursak,

 • 2 aylık civarında olan bebekler ünlü harflerden oluşan sesler çıkartmaya başlar. ‘ooo, aaaa’ şeklinde olan bu sesler tınısından dolayı dil kuramcıları tarafından cıvıldama olarak adlandırılmıştır.
 • 4 ay ve üstü dönemde artık sesli ce-ee oyunlarına ilgi duyarak ses takibi yapmaya başlarlar.
 • 6 ay civarında ise bebeklerin ünlü ve ünsüz sesleri ortaklaşa kullanarak sesler çıkarttıkları agulama dönemi başlar. Bu seslere örnek vermek gerekirse ‘babababa’ ya da ‘nananan’ seslerine benzer sesler çıkartırlar.
 • 12. aydan itibaren agulama şekilleri artık tonlamalı ve vurgulu bir hale gelir. Yavaş yavaş agulamalar kelimelere dönüşür.
 • 1-2 yaş döneminde sorulan vücut bölümlerinin birkaçını gösterebilir Kelime hazineleri 20-50 sözcük arasındadır. Basit kelimeleri sıralayarak kendilerini ifade etmeye çalışırlar. 18. Aydan itibaren kelime kullanımları biraz daha anlaşılır bir hale gelir.
 •    2-3 yaşına ulaştığında 2-3 kelimelik cümlelerle kendisini ifade etmeye başlar. Konuşmaları daha net ve anlaşılırdır. Kelime hazinesi neredeyse 100 kelimeyi geçer. Karşılıklı iletişimleri daha çok soru cevap üzerinedir. 3 yaşın sonunda kullandığı kelimelerin anlaşılırlığı %80-90’a ulaşmıştır.
 • 3-4 yaş dönemine ulaştığında 4 kelime üzerinde cümleler kurmaya başlar. Yakın zaman diliminde yaşanmış olaylar üzerinde sohbet edebilirler. Neden, niçin soru cümlelerini anlayabilir ve açıklayabilir.
 • 4-5 yaş döneminde kelime telaffuzlarını tamamen düzenli yaparlar. Ayrıntılı sohbetler başlatıp devam ettirebilirler.

Dil Gelişimini Desteklemek İçin Yapılması Gerekenler

Dil Gelişimini Desteklemek İçin Yapılması Gerekenler

Çocukların dil gelişimini desteklemek için herhangi bir gelişim geriliği olmasına gerek yoktur. Çocuğunuzun dil gelişimini desteklemek için günlük yaşamdan deneyimlerden faydalanabilirsiniz. Çocuğunuzun dil gelişimini destekleyebileceğiniz birkaç Çocuk Gelişimi Uzmanının görüşünü toparladık.

 1. Yoğun televizyon, bilgisayar ve tablet kullanımları çocukların başta dil gelişimleri olmak üzere diğer gelişim alanlarını da olumsuz etkilediği araştırmalarla sabittir.
 2. Çocuğunuzla gün içerisinde özellikle oturup dil gelişimi üzerinde çalışmak yerine günlük hayatın içerisinde karşılıklı sohbet ederek gizil öğrenme sağlayabilirsiniz.
 3. Karşılıklı sohbet ederken çocuğunuzun konuşma sırasında gerekli zamanı ayırdığınıza emin olarak çocuğunuza fırsat vermelisiniz. Acele ettirmeden, cümlelerini kendisinin tamamlamasına zaman vermelisiniz.
 4. Kelime telaffuzlarını yanlış yaptığında cümlesini yarıda keserek ‘Yanlış söylüyorsun, doğrusu şu şekilde’ gibi yaklaşımlarınız çocuğunuzun hevesini kırabilir.
 5. İşaret dili ile herhangi bir nesneyi göstererek istediğinde onu konuşmaya teşvik eden ‘Kalemi mi istiyorsun?’ şeklinde küçük sorular sorabilirsiniz.
 6. Çocuğunuzun konuşma çabasını sözel olarak ödüllendirebilirsiniz. ‘Ne kadar güzel söyledin böyle?’ şeklinde cümlelerle dönüt verebilirsiniz.
 7. Çocuğunuzun sorularını veya iletişim çabalarını yanıtsız bırakmamalısınız.
 8. Gün içerisinde uyku saati öncesinde veya herhangi bir zaman diliminde çocuğunuza kitap okuyarak ve küçük hikayeler anlatarak dil gelişimini destekleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun dil gelişiminde veya herhangi bir gelişim alanında eksiklik aksaklık gözlemlediğiniz takdirde bir Çocuk Gelişimciden yardım alabilirsiniz. Çocuk Gelişimciler devlet hastaneleri bünyesinde polikliniklerde veya kendilerine ait danışmanlık merkezlerinde ailelere çocuklarının gelişimleri ve ebeveynlerin sorularını yanıtlamak üzere bulunurlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.