Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Çocuklarda Duygusal Zeka Geliştirme Önerileri

27.01.2021
455
Çocuklarda Duygusal Zeka Geliştirme Önerileri

Zeka genel bir tanım olarak öğrenme, ve öğrendiklerini kullanabilmedir. Bir olay karşısında çözüm ürete bilme gibi becerilerdir. Ancak duygusal zekada istenilen düşünme,başkasının sorununu çözebilme, başkası yerine kendini koyabilme kısacası empati yapabilme becerisidir.Zeka için bilindik IQ testleri vardır. Ancak duygusal zeka için belirli bir test söz konusu değildir. Dolayısıyla duygusal zekaya sahip kişilerin iyi birer eş, arkadaş, ebeveyn oldukları konusunda bilimsel bir kanıt yoktur. Ancak duygusal zekası yüksek kişilerin iyi birer insan oldukları gerçeğini de değiştirmez. Duygusal zekanın insan üzerinde getirdiği olumlu özellikler vardır.Bunları sırayla sizlere aktarmanın yararlı olacağını düşünüyorum.

REKLAM ALANI

Duygusal Zekanın Getirdikleri

  • Başkalarının duygularını ve kendi duygularını çok iyi analiz edebilme.
  • Bu nedenle başkasının ve kendisinin, duygu ve düşüncesini tanımak ve buna isim koyabilme becerisi.
  • Bu duygulardan yola çıkarak çözüm üretme ve sorunun nedenini analiz edebilme.
  • Duygularını çekinmeden ifade etmek ve dışa doğru anlata bilme becerisi.
  • Duyguları öfkeye mahal vermeden kontrol edebilme becerisini geliştirmektedir.

Duygular Davranışları Ektiler Mi?

Bazen neye kızıp neye kırıldığımızı kendimiz bile anlayamayabiliyoruz. Ancak duygusal zekası kuvvetli olan kişiler en zor şartlarda bile bunun analizini kolaylıkla yapabilirler. Örneğin siz akşamdan eşinizle sorun yaşadınız ve gece uyumadan sabah oldu. Çocuğunuzun da okul saati geldi. Ona sabah sözünü dinlemiyor diye bağırdınız ve aceleyle servise bir şekilde koydunuz. Ancak kapınınönündeçocuğunuzun okul çantasınıunuttuğunu fark ettiniz. Bu hikaye hemen hemen her evde yaşanmıştır. Bunu geriye dönük bir inceleyecek olursak. Akşam sinirliydiniz ve uyumadınız ancak sabah sizin bir göreviniz var oda çocuğunuzu okula göndermek. Oda biraz yavaş davrandı ve kızdınız.Buradaki sinirlenme gerçekten çocuğunuza mı ? Gece uyuyamadığınıza mı? Yoksa tüm sorumluluğu size yükleyen eşinize mi? Bu konuda duygusal zekânızıhızlandırmanız, olay anında otokontrol sağlamanıza neden olur. Dolayısıyla davranışlarınıza da olumlu etki eder.

Duygusal Zeka GelişimindeYapılacaklar

  • Öncelikle her zaman ebeveynlerin desteği olması gerekiyor. Buda ancak rol model olmaktan geçiyor. Eğer sizde duygusal zekânızı geliştirirseniz çocuğunuzda bundan etkilenecektir.
  • Ebeveynler çocuklarına karşı son derece şeffaf ve duygularını belli eder şekilde konuşmalıdır.
  • Ebeveynler çocuklarının da ne hissettiğini mutlaka sormalı ve dinlemeliler.
  • Çocuk duygularını anlatırken “ sus, konuşma” gibi cümleler kurmayın. Kızgında olsanız dinleyin.

Başkalarının üzüntüsü hakkında ne düşündüklerini anlatmalarını isteyin

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.