Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Çocuklarda Rett Sendromu Nedir?

22.01.2021
457
Çocuklarda Rett Sendromu Nedir?

Çocuklarda rett sendromu baş gelişim sürecinde gerileme ve daha sonra fiziksel bir takım değişiklikler seklinde tanımlayabilir. Araştırmalara göreilk 8 ila 9 ay çocuk bir belirti göstermez. Ancak daha sonra belirtileri göstermeye başlar. Bazı çocuklarda ise 1 yaşından itibaren görülebilir. Ancak bunun sebebi bazı ailelerin çocuğuna bu hastalığı yakıştırmadıkları ve konduramadıklarından da kaynaklanabiliyor. İlk bulgulara bakıldığında el becerileri ve motor kaslarıyla ilgili olduğu görülebiliyor. Bu nedenle elini en çok kullandığı 1 yaş hatta 18 ay sonra bu hastalık teşhis edilebiliyor.Peki 18 aya kadar hiç mi belirti vermez ? Bir çocuk ilk sene hiç belirti vermez. Hatta normal konuşması ve hareketleri bile olabilir. Bu durum sonrada ortaya çıkabilir.

REKLAM ALANI

Çocuk Rett Sendromu Belirtileri Nelerdir ?

  • Bu tip rahatsızlıklarda çok zayıflık görülebilir. Aslında çok aşırı yeme isteği vardır. Sürekli abur cubura meyl eder ve onları tüketir. Buda iştahlı olduğu anlamını taşımasına yol açar. Halbuki öyle değildir. Yeteri kadar sağlıklı vitaminleri alamazlar.
  • 2 ve 3 yaş aralığında iken yutmafonksiyonlarında değişme olur. Buda gece nöbetlerine ve uyurken hızlı nefes almaya neden olur. Bununla birlikte tek tip beslenme süreci başlar. Çocuk o tek tip yemeğe aç kalmış gibi saldırma eğilimindedir. Buda çok iştahlıymış gibi bir izlenim uyandırır.
  • İçine kapanıklık başlar. Sizinle ve diğer kişilerle pek fazla iletişim kurmazlar. Göz temasından çekinirler.
  • Kemik ve kas yapılarında değişmeler görülür. Özellikle sırt kemiklerinde deformegörülür. Bununla birlikte el fonksiyonlarındazayıflama belirtisi vardır.
  • Ani bağırmalar ve öfke görülür.
  • Bu hastalık serabinal palsi ve otizmle karıştırılabilir. Çünkü belirtileri birbirine benzerdir. Ancak 2 ve 3 yaş gibi ileri durumlarda benzerlik ortadan kalkar.

Çocuk Rett Sendromu Önlenebilir Mi?

Çocuğun gelişim sürecinde aile sağlıklarında haftalık ve aylıkbazı testler yapılır. Bu testler yapılırken çocuğunuzda herhangi bir gerileme söz konusu olup olmadığı da teşhis edilir. Bu nedenle bu testler önemlidir. Bu tür hastalıklar genel olarak genetik olmakla birlikte bazı fizik tedavileriyle yavaşlatılma ve ya hayat kalitesinin artması durumları yapılabilir. Bu nedenle de erken teşhis önemlidir.

Çocuk Rett Sendromunun Tedavisi Var Mı ?

Bilindik bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak sürekli gözetim altındaolması gerekir. Belirli seanslarda fizik tedaviler uygulanır. Ayrıca zayıflıkgörüleceğindenyüksek proteinli yiyecekler listesi hazırlanır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.