Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Çocuklardaki D Vitamin Eksikliği Bağışıklığı Zayıflatıyor

Çocuklardaki D Vitamin Eksikliği Bağışıklığı Zayıflatıyor

Kemik gelişimine büyük ölçüde katkı sağlayan D vitamini, çocuklarında yararlanması gereken vitaminlerden biridir. Çocuklarda ki D vitamin eksikliği oluşumu, bağışıklığın zayıflamasına zemin hazırlamaya neden oluyor. Hem kemik sağlığı hem de gelişimi açısından mutlaka D vitaminin alınması gerekecektir. Çünkü eksiklikler çocuğun gelişimlerini olumsuz yönde etkilemeye neden olabilir.

REKLAM ALANI

D vitamini kemik yapısından sorumlu olduğundan dolayı çocuk gelişimi açısından da büyük önem taşımaktadır. Ne yazık ki Kalsiyumun tek başına alınmaya başlanması, kemik gelişimi açısından pek bir fayda etmeyecektir.

D Vitamini Eksikliğini Giderecek Besinler

D vitamini eksikliğinin giderilmesi için oldukça iyi gelen besinler bulunur. Bu besinler çocuk sağlığının daha olumlu şekilde seyretmesine de yardımcı olacaktır. Özellikle küçük çocukların çok çabuk şekilde bağışıklık sisteminde zayıflamalar meydana gelebilir. Bu tür zayıflamaya karşı ise  D vitamin takviyesine başvurulması daha doğru olacaktır. D vitamini eksikliği giderecek besinler arasında yumurta, peynir, yulaf, tereyağı, ciğer, mantar yer almaktadır.

Her gün düzenli aralıklarla bu tür besinlerin çocuklarınız için tüketilmesi gerekir. Vücutta eğer ki D vitamini eksikliği görülürse, ileri de çeşitli hastalıklara zemin hazırlamaya neden olacaktır. Kaslarda güçsüzlük, kemik yapısında güçsüzlük durumu, düşme riskinin artmaya başlaması ve raşitizm adı verilen durumlarda çocuklarda çok sık görülmeye başlanır.

Çocuklardaki D Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda D vitamin eksikliğinin kolay şekilde anlaşılabileceğini söylememiz mümkün. En önemli belirtilerinden biri, sürekli ısınamama ve üşüme reaksiyonlarını göstermesidir. Kilo ile ilgili sorunlar yaşanması. Yavaş kilo verme ya da hiç kilo vermeme durumu görülebilir. Sürekli olarak ise genel bir yorgunluk hissiyatı ile karşı karşıya kalınır. Halsizlik tüm vücudu etkisi altına almaya başlayacaktır. Kemiklerde ağrı görülmeye başlanması. Denge ve kuvvet ile ilgili olarak kaybın yaşanmaya başlaması. Tırnaklarda ve saçlarda çok fazla dökülme, zayıflamalar oluşması eksikliğin belirtileri arasında yer alır.

D vitamini eksikliğine ne iyi gelir bilmeli ve bu eksikliği gidermek amacıyla takviye almaya başlamalısınız. Bu eksikliği yapacağınız takviyeler ile kolayca gidermeye başlayabileceksiniz. Yalnızca güneş ışınları yeterli olmayabilir ve farklı besinlerle takviye yapılabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.