Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Çocuklarınızın Odaklanma Yeteneğini Nasıl Geliştirebilirsiniz

11.01.2021
387
Çocuklarınızın Odaklanma Yeteneğini Nasıl Geliştirebilirsiniz

Dikkatin toplanmasına odaklanma denir. Odaklanma çocuklar için çok önemlidir ve hayatın her alanında kullanırlar. Çocuklarda odaklanma iyi olduğunda birçok alanda iyileşmeler gözlemlenir. Özellikle akademik hayatlarında odaklanma ve süreklilik çok önemlidir.

REKLAM ALANI

Çocuklarda Odaklanma ve Dikkat

Odaklanma kişinin dikkatini toplaması ve yaptığı işe yoğunlaşabilmesidir.Çocuklar da dikkat ve odaklanma süreleri çok önemlidir. Bu süreler azaldıkça istemsizce endişelen ebeveynler yapacakları aktivitelerle çocuklarının odaklanmasını geliştirebilirler.

Çocuklarda Odaklanma ve Dikkat

Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlikler

  1. Oyuncaklarla gözlem

Çocuğunuzda yapacağınız gözlemlerle odaklanma yetisini test edebilirsiniz. Ya da küçük testlere tabi tutarak odaklanma yetisini tetikleyebilirsiniz. Mesela çocuğunuza bir oyunca vererek onunla 2-3 dk zaman geçirmesini sağladıktan sonra oyuncağı saklayıp oyuncağın özelliklerini saymasını isteyebilirsiniz. Bu çalışma çocuğunuzun odak ve dikkatini arttıracaktır. Bu çalışmayı sık sık ve farklı objelerle tekrarlayabilirsiniz.

  • Sese dikkat çekmek

Çocuğunuza 1 dksessizce el çırpmasını söyleyin. Başarılı olduğunda süreyi uzatabilirsiniz

  • Sıralama Yapın

Sıralama ve odaklanma birbiri ile bağlantılıdır. 3-5 maddelik liste oluşturup bu maddeleri çocuğunuza okuyun. Bir kaç kere tekrar ettikten sonra çocuğunuzun sırayla listeyi size saymasını isteyin. Eğer sıralı şekilde sayabilirse tersten söylemesi isteyin.

  • Oyunlarla odaklanmayı artırın

Çocuğunuzun kart oyunları oynayarak da odaklanma yetisini geliştirebilirsiniz. Piyasada birçok kart oyun örneği mevcuttur.

  • Heykel gibi durmaca oyunu

Kıpırdamadan oturmayı başarmak, hareketsizce ayakta durabilmek odaklanmayı çok geliştirir. 1 dk süre tutarak bu denemeleri yapın ve sonrasında yavaş yavaş süreyi uzatarak çalışmaları yapmaya devam edin.

Tüm bu etkinlikleri yaparken çocuğunuz eğlenirken odaklanma yetisi de artar.

Spor Yaparak Odaklanma Kabiliyeti Kazanılır Mı?

Spor yaparak odaklanma yetisini tetikleyebilirsiniz. Basketbol,voleybol, tenis, yüzme gibi sporlar odaklanma gerektiren sporlardır. Çocuğunuzu bu tarz sporlara yazdırarak odaklanma yetisini artırmasını sağlayabilirsiniz. Çocuklarınız hem fiziki anlamda kendini iyi hisseder hem de odaklanma kabiliyetini geliştirirler.

Odaklanmayı arttıracak başka bir yöntem ise satranç oyunudur. Satranç oynayan çocukların dikkat kabiliyeti daha gelişmiş olduğu gözlemlenmiştir. Çocuklar satranç oynarken rakibinin hamlelerine büyük bir dikkatle odaklanır.Bu sayede oldukça düşünceli ve hamlelerini onun hamlelerini göre yapar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.