Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Depresyon nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir?

İnsan hayatının  depresyon nedir diye sorular bir noktasında kendisini üzgün, aciz veya yetersiz hisseder. Çoğu kişi için bu duygular, ekonomik zorluklar veya bir gönül ilişkisinin bitmesi gibi yaşanılan  stresli ve kötü olaylara verilen normal tepkilerdir. Olumsuz duygular acı verici ve bunaltıcı olabilir.Depresyon Nedir? Biyolojik Etkenler Nelerdir?

REKLAM ALANI

Depresyon ,İnsandaki ruh hâli veya duygu durumu çoğunlukla aşırı üzgün veya olumsuz olursa zamanla daha kötüye gider. Bu duyguların yoğunluğu artarsa duygu durumu bozukluğu yaşanabilir.  Duygu durum bozukluğu, insanların ölçüsüz veya aşırı kuvvetli duygular yaşamasına neden olan ve bu insanların normal işlevlerini yerine getirme yetilerini etkileyen, ruh hâlinde meydana gelen önemli bir değişiklik veya bozukluktur.   İnsanın fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerinde zayıflatıcı etkilere neden olabilecek üzüntü ve umutsuzluk gibi kalıcı ve ölçüsüz duygulara yol açabilir.

Diğer pek çok duygu durum bozukluğundaki gibi depresyonun da tek bir nedeni elbette yoktur. Aksine, depresyon birden fazla etkenin bir araya gelerek beyindeki kimyasal dengeyi bozmasının bir sonucu olarak bilinir.

Biyolojik Etkenler Nelerdir?

Aile bireylerinde depresyon gibi bir duygu durum bozukluğu varsa  bu tür rahatsızlıklara yakalanma riski normalde olduğundan daha fazladır.

Şizofreni veya alkolizm gibi diğer zihinsel hastalıklar bile depresyona yakalanma riskini artırabilmektedir.

Aileden birinin vefat etmesi, boşanma veya işini kaybetme gibi hayatı olumsuz etkileyen olaylar depresyonu tetikler. Stres ve travma hali sürekli olarak tekrar ediyorsa depresyona girme ihtimali daha yüksektir.

Davranışsal etkenler nedir?

Alkol tüketiminin veya madde kullanımının artması depresyona neden olabilir, ayrıca belirtilerin daha kötüye gitmesine neden olabilir.

Sosyal faktörler

nelerdir? Arkadaşlarla yada aileyle olan zayıf  bağların bulunması gibi nedenlerden kaynaklanan sosyal destek eksikliği depresyon belirtilerine yol açabilir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Kerem dedi ki:

    Depresyonu yaşamak her insanın belli bir noktasında var olmuştur. Buna bir çok neden sebep olmuştur ama en çok ülkemizde karşılaşılan durum işsizlik sonucu ortaya çıkan durumdur. Gelecek kaygısı insanlarda oluştuğu zaman ruh hali kötüye gider ve depresyona girmemizi kolaylaştırır. Bu Durumdan uzak kalabilmek için sevdiğimiz bir işte çalışmalı ve aynı şekilde kendimize hobiler bulup stresten uzak durmalıyız. Ruh halimiz iyi olduğu sürece depresyondan uzak bir hayat sürdürebiliriz.

  2. sinem dedi ki:

    Geçen yıl işsiz kaldığım bir dönemde depresyona girmiştim. gerçekten çok kötü bir süreçti. saçımı taramaya bile halim yoktu o zamanlarda da depresyonla ilgili herşeyi okurdum internetten. şiödi böyle bir yazıya denk gelince o günlerimi hatırladım. bilgilendirici kısa ve öz bir yazı olmuş. elinize sağlık