Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Doğurganlık Sorunları Yaşamanızın 12 Olası Nedeni

Doğurganlık Sorunları Yaşamanızın 12 Olası Nedeni

Doğurganlık Sorunları Yaşamanızın 12 Olası Nedeni

REKLAM ALANI

Bir bebek için çalışmak tam zamanlı bir iş gibi gelebilir. Ve bazen, ne kadar çok numara denerseniz deneyin (döngünüzü izleme, yumurtlama dönemleri, beslenmenize odaklanma), yine de hamile kalmadığınızı fark edebilirsiniz. Mesele şu ki, hamile kalmaya etkisi olan çok sayıda faktör vardır: yumurtlama programınız, eşinizin sperm kalitesi, polikistik yumurtalık sendromu  veya otoimmün hastalıklar gibi altta yatan tıbbi durumlar ve hatta kullandığınız ilaçlar gibi.

Bir süredir deniyor ve sıkışmış hissediyor olsanız da, ya da denemeye başlamak üzereyseniz, hamile kalma yeteneğinizi nelerin etkileyebileceğini bilmek önemlidir. Ve çoğu durumda, doğurganlığınızı artırmak için yapabileceğiniz çok şey vardır. Kadın doğum uzmanına ve üreme endokrinoloğuna göre, hemen hamile kalmamanızın başlıca nedenleri ve şansınızı nasıl artırabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. Döngünüz ve yumurtlamanız düzensiz olabilir.

Hamile kalmak, büyük ölçüde her 21 ila 35 günde bir düzenli bir adet döngüsüne sahip olmaya dayanır. Aylık döngünüzün yumurtlama bölümünde, yumurtalık potansiyel olarak döllenebilecek bir yumurta bırakır. Ancak dönem döllenme için kısadır ve hamile kalabilmek için gerçekten yumurtlamanız gerekir. Bu yumurta, rahminizde sadece 24 saat hayatta kalacaktır.

Döngünüzün ve bu nedenle yumurtlamanızın düzensiz olmasının altında yatan birkaç neden vardır. Tiroid sorunları, PCOS, stres veya aşırı kilolu veya zayıf olmak gibi kontrolünüz dışında olabilen sebepler vardır. Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve sağlıklı yağlarla dolu sağlıklı bir beslenme yumurtlamanızı tekrar rayına oturtabilir, düzenli egzersiz yaparak hem alkol hem de fazla kafein içmeyi azaltabilirsiniz. Stresi kontrol altında tutabilir ve düzenli kişisel bakım stratejileri uygulayabilirseniz, yapın.

2. Yaşınız bir faktör olabilir.

Bu muhtemelen hiç kimse için yeni bir haber değildir, ne kadar gençseniz hamile kalmak o kadar kolay olur. Tüm kadınların doğurganlık sorunları yaşamaya başlayacağı tek tip bir yaş olmamakla birlikte, yumurta tedariki ve kalitesi 35 yaşından sonra daha hızlı düşme eğilimindedir.

Bebek sahibi olmak için doğru zaman geldiğinde kaç yaşında olduğunuzu gerçekten değiştirmek için hiçbir şey yapamazsınız. Yapabileceğiniz tek şey, eğer yaşınızda bunu yapmakta güçlük çekiyorsanız ve yaklaşık bir yıldır deniyorsanız, tam olarak nasıl hamile kalacağınızı yeniden düşünmektir.

3. Sağlıklı kiloda değilsiniz.

Fazla kilolu veya zayıf olmak, gebe kalma becerinizi etkileyebilir çünkü yumurtlama düzeninizi değiştirebilir. PCOS  genellikle obezite ile ilişkilendirilir çünkü vücudun insülini düzenleme yeteneğini etkiler. Düzensiz yumurtlamaya da katkıda bulunur. Düşük vücut ağırlığı, adet döngülerinizde de düzensizliğe yol açabilir.

Obez veya fazla kilolu insanlar için, kilolarının yüzde 5 ila 10’unu kaybetmek hamile kalma yeteneklerinde büyük bir fark yaratabilir.

4. Partnerinizin kısırlığı şansınızı düşürüyor olabilir.

Erkekler hormonal veya genetik nedenlerden veya çevresel faktörlerden dolayı kısır olabilirler. Hipofiz bezinde testislerdeki hormonları işaret eden bir sorundan, testislerdeki bir tıkanmadan veya BPA (plastikte), alkol veya uyuşturucu gibi toksinlere ve kimyasallara maruz kalmadan eşiniz için zorluk yaratan herhangi bir şey olabilir.

Sorunun dibine inmenin en kolay yolu, eşinizin doktorunun, sperm sayısından şekline ve hareketliliğine kadar her şeyi incelemek için bir meni analizi yapmasını sağlamaktır. Yaşam tarzı açısından uzmanlar, dengeli bir diyet ve egzersizi, sigarayı ve elektronik sigarayı bırakmayı ve erkekler için günlük bir multivitamin almayı önermektedir.

5. Endometriozis doğurganlık sorunlarına katkıda bulunabilir.

Endometriozis – rahim içinde büyümesi gereken endometriyal dokunun, yumurtalıklar, fallop tüpleri gibi yerlerde ve pelvik boşluğun başka yerlerinde onun dışında büyüdüğü bir durumdur. Sadece inanılmaz derecede ağrılı değildir, aynı zamanda hamile kanla şansınızı da azaltabilir. Bu, doku her ay parçalandığında ancak vücuttan boşaltılamadığında iltihaplanma ve ağrıya neden olur ve zamanla yara dokusuna ve tüp tıkanıklığı gibi doğurganlığı etkileyen yapışıklıklara neden olabilir.

Endometriozisiniz varsa doğal yollarla hamile kalmak hiç de imkansız değildir, ancak genellikle hem adet döneminde hem de cinsel ilişkide aşırı ağrıya neden olur

6. Fallop tüpü tıkanmış olabilir.

Tıkalı bir fallop tüpünün endometriozis veya diğer yara dokusu veya adezyonların bir sonucu olabilir. Bu durumda yumurta döllenmek üzere rahme inemez. Tipik olarak, laparoskopik cerrahi tıkanıklığı giderir.

7. PCOS’unuz olabilir.

Polikistik yumurtalık sendromu veya PCOS adı verilen bir endokrin bozukluğunuz olma ihtimaliniz var. Aslında, yaklaşık 10 kadından birinde buna sahip ve normal yumurtlamayı etkileme eğilimindedir.

Diğerlerinin yanı sıra anormal saç büyümesi, akne, aşırı kilolu olma, depresyon ve yüksek tansiyon gibi PKOS’u işaret edecek belirtiler fark edebilirsiniz. Endometriozis gibi, hamile kalmanızı engellemeyebilir, ancak PCOS muhtemelen yumurtlamayı etkileyecektir. PCOS’unuz varsa, yumurtlamayı iyileştirmek için ilaç alma ve potansiyel olarak diğer tedavileri kullanma konusunda doktorunuzla konuşun.

8. Altta yatan bir tıbbi durumunuz varsa.

Hamile kalmayı zorlaştıran başka sağlık sorunlarınız olabilir. Çok çeşitli otoimmün hastalıklar vardır ve lupus gibi bazıları adet döngülerini ve yumurtlamayı kesintiye uğratarak doğurganlığı etkileyebilir. Bel soğukluğu veya klamidya gibi geçmiş bir STI teşhisi, tıkalı fallop tüplerinin bir başka olası nedeni olan pelvik enflamatuar hastalığa neden olabilir.

Anksiyete ve depresyon için olanlar gibi farklı reçeteli ilaçlar da hormonlarınızı etkiledikleri için doğurganlığı etkileyebilir – ancak herhangi bir reçeteli ilacı kesmeden önce doktorunuzla konuşun.

9. Rahim fibroidleriniz olabilir.

Kısırlık sorunlarının bir başka potansiyel (genellikle ağrılı) nedeni rahim fibroidleridir. Esasen rahim içinde büyüyen iyi huylu tümörlerdir. Rahim boşluğundaysa, döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesini önleyebilirler.

Eğer rahim miyomunuz varsa, doktorunuz bir histerosalpingogram testi ve bunların döllenme ve implantasyonu etkileyip etkilemeyeceğini görmek için bir ultrason yapabilir. Cerrahi olarak da çıkarılabilirler.

10. Doğum kontrolünden yeni çıktınız ve vücudunuzun alışması için zamana ihtiyacı var.

Bir bebek denemeye ve hapı bırakmaya karar verdiğinizde, hamile kalmak otomatik olacak bir şey değildir (ancak doğum kontrolünü bıraktıktan iki hafta sonra hamile kalabilirsiniz, bu yüzden gerçekten hazır olduğunuzdan emin olun)

Yapabileceğiniz en iyi şey vücudunuza zaman vermektir – eğer bir yıla yaklaşırsa ve doğum kontrolünü bıraktıktan sonra hala hamilelik durumunuz yoksa, o zaman kadın doğum uzmanınıza danışmanın zamanı gelmiş olabilir.

11. Vücudunuz çok fazla stres altında.

Gebeliği önlemede stresi bir faktör olarak yazmayın. Stres hormonu kortizol, diğer tüm hormonları bozabilir ve bu da (tahmin etmişsinizdir) normal yumurtlama veya adet döneminizi bozabilir. Farkındalık uygulamaları ve yoga, akupunktur ve masaj gibi zihin-vücut uygulamaları yoluyla kronik stresi yönetmek yardımcı olabilir. Söylemesi yapmaktan daha kolaydır, ancak hamile kalma sürecini vurgulamak da şansınıza yardımcı olmayacaktır.

12. Yeterince uzun süredir ya da doğru zamanlarda denemiyorsunuzdur.

Başarılı bir hamilelik olmadan yalnızca bir veya iki ay denediyseniz, bunun kısırlık olduğunu düşünmeyin. Genel olarak kısırlık, bir yıllık düzenli korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamile kalmamakla tanımlanır.

Ayrıca belirtildiği gibi yaşınıza da bağlıdır. 35 yaşın altındaki kadınlar için, tıbbi bir konsültasyon almadan önce yaklaşık bir yıl denemeyi bekleyin. Ancak 35 yaşın üzerindeyseniz, altı ay sonra doktorunuzu arayın, böylece zaman kaybetmezsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.