Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Epilepsi (Sara Hastalığı) Nedir?

01.01.2021
380
Epilepsi (Sara Hastalığı) Nedir?

Epilepsi halk arasında sara hastalığı olarak da bilinir. Beyin hücrelerinin anormal bir elektrik sinyali yollamasıyla oluşan hastalıktır. Herkesin beyninde elektrik aktivitesi söz konusudur ve bu aktivitenin fazla artması sonucu kişi nöbetler geçirir. Epilepsi kronik bir hastalıktır ve doğum sonrasında beyin travması yaşayan kişilerde görülür.

REKLAM ALANI

Nöbet bölgesi eğer konuşma mekanizmasında gerçekleşirse kişi o sırada konuşamaz. Görme mekanizmasında olursa parlaklık, farklı şekiller görme veya hiç görememe gibi olaylarla karşılaşılır. Bu nöbetler ani ve kısa süreli devam edip süreklilik sağlanırsa epilepsi tanısı koyulabilir.

Nöbetler 30 saniye ve 2 dakika süreyle görülmektedir. Eğer bu nöbetler 5 dakika ve daha uzun sürerse hemen 112 aranmalı ve tıbbi yardım alınmalıdır.

Tedavisi Var mıdır?

Epilepsi hastalığının ilaç tedavisi vardır. Hasta eğer ilaçların etkisini görmezse hasta cerraha sevk edilir ve cerrahi tedavi görür.

Tedavi sürecinde çocuklarda 2-3 yıl ve yetişkinlerde 3-4 yıl bu nöbetler görülmezse ilaçlar yavaş yavaş bırakılmaya başlanır. EEG ile beyin aktivetisini kontrol ederek epilepsinin geçip geçmediği anlaşılır.

Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Epilepsi nöbetinde eğer bir fonksiyon kaybı varsa ona bakarız. Kol ve bacak idaresini sağlayan bölgeden kaynaklanan bir nöbet olursa kol ve bacakta kasılmalar ve parmaklarda ritmik artmalar görülebilir.

Bazı nöbetlerde belirtiler görülebilir ve kişi nöbet olacağını anlar, güvenli bir yere oturur ve nöbet geçireceğini anlar. Ama bazen belirtiler olmayabilir.

Bazı belirtileri şöyle sıralayabiliriz;

  • Vücutta kasılmaların olması
  • Şuur kaybı
  • Korku ve anksiyete varlığı
  • Gözleri sürekli kırpma
  • Kısa süreliğine konuşamama ve sorulara cevap verememe

Nöbetleri tetikleyen bazı durumlar vardır. Uzun süreli açlık ve uykusuzluk, ilaçları aksatma, hormonlarda değişikliklerin görülmesi riski artırır.

Epilepsi nöbeti geçiren birini görürsek eğer, kişinin yere düşerken başını bir yere çarpmasını engellemeliyiz. Hasta hemen yan yatırılmalı ve boğulma riskini azaltmalıyız. Nöbet sırasında başını sabitlemeliyiz ve kafasının altına bir kıyafet koyarak destek sağlamalıyız. Kişinin daha rahat nefes alabilmesi için çevreyi hava alabilmesi için açmaya çalışırız ve kendisini sıkan kıyafetleri gevşetmeliyiz. Kişiye su içirmek ve suratını suyla yıkamaktan kaçınılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.