Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Erkeklerde Kellik Önlenebilir Mi?

28.03.2021
301
Erkeklerde Kellik Önlenebilir Mi?

Erkeklerde Kellik Önlenebilir Mi?

REKLAM ALANI

Erkeklerde kellik, normal saç dökülmesinin aksine tanımlanmış bir saç dökülmesi modelini takip eder. Saç çizgisi şakakların üzerinden başlarken tipik bir “M” şekli oluşturmak için çekilir ve saçlar başın tepesine yakın bir yerde incelir. Erkeklerde kelliğin daha ileri aşamalarında, kafa derisinin tepesinde kısmen veya tamamen kellik olduğu için bir “at nalı” modeli ortaya çıkar. Bu komik bir isim olarak görünse de tıp dünyasında bu isim kullanılmaktadır.

Erkeklerde saç dökülmesi için olası tedaviyi gözden geçirmeden önce saç dökülmenizin ne kadar ilerlediğini bilmek önemlidir. Durumunuzu değerlendirmek adına saçlarınızı belirli bir süre analiz etmeli, ne kadar döküldüğünü anlamalı ve buna göre size en uygun tedaviyi sunacak bir doktora danışmalısınız. Saç dökülmesi probleminize en iyi çözüme karar vermenin tek yolu budur. Bir doktor saç dökülmenizin nedenini belirlediğinde, durumun geri dönüşlü olup olmadığı belirlenebilir. Doktorunuza danışmadan kendi kendinize bir tedavi yöntemi oluşturmanız kimse tarafından önerilmemektedir.

Genetik nedenler

Bir grup ​​araştırmacı tarafından, erkeklerde bulunduklarına inandıkları bir gen varyasyonu bulundu. Bu gen varyasyonu, annelerden oğullara geçen bir gen varyasyonudur. Fakat saç dökülmesinde anneden gelen bu genin etkili olduğu söylense de tam manasıyla kanıtlanabilmiş bir durum değildir.

Hormonal nedenler

Testosteron ve DHT, kafa derisindeki saç köklerinin büyümesini uyarmaktan sorumlu olan hormonlardır. Ancak yaşla birlikte bu hormonlar saç köklerinin küçülmesine neden olabilir. Erkek tipi kellik durumunda, kafa derisi DHT’ye duyarlı hale gelir, bu da saç köklerinin artık saç üretemeyecek kadar küçülmesine neden olur.

Propecia – Reçeteli ilaç tedavisi

Propecia (finasteride), erkek tipi hafif-orta şiddette kellik tedavisi için geliştirilmiştir. Propecia, erkek tipi saç dökülmesinin arkasındaki temel neden olan DHT oluşumunu engeller. Sonuç olarak, etkilenen saç köklerinin daha da küçülmesi kontrol edilir. Saç köklerinin iyileşmesine ve saçların tekrar normal şekilde uzamasına yardımcı olur. Klinikler, sadece reçeteyle satılan bir ilaç olduğu için doktorlarla görüştükten sonra Propecia’yı satın almanıza yardımcı olur.

Tekrarlamakta fayda var, eğer saçlarınız dökülüyorsa kendiniz kendinize çözüm bulmamalı, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.