Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Erken Gebelikte İmplantasyon Kanaması Nedir?

Erken Gebelikte İmplantasyon Kanaması Nedir?

Erken Gebelikte İmplantasyon Kanaması Nedir?

REKLAM ALANI

Hamileliğin ilk günlerinde, hamile olduğunuza dair herhangi bir ipucu (sezginin ötesinde) olmadan önce, vücudunuz size bir mesaj gönderiyor olabilir. Bu durumlardan biri implantasyon kanaması olarak bilinir ve adet döneminiz gibi görünebilir.

İmplantasyon kanaması, genellikle bir hamileliğin olması gerektiği gibi ilerlediğinin bir işaretidir. Ancak, adet görmeniz gerektiği zamanla hemen hemen aynı zamanda gerçekleşebileceği için, lekelenmeyi görmek biraz kafa karıştırıcı olabilir. İşte implantasyon kanaması hakkında bilmeniz gerekenler.

İmplantasyon kanaması nedir ve neden olur?

İmplantasyon kanaması, döllenmiş embriyo kendini uterusun iç yüzeyine tutturduğunda meydana gelen hafif kanama veya lekelenmedir.

Bir yumurta, fallop tüpünde döllendikten sonra, embriyo, kendini tutturmak için rahme hareket eder. İç uterus astarına bağlanma süreci sırasında, astardaki bazı kan damarları rahatsız edilebilir ve kırılabilir, bu da potansiyel olarak bir miktar kanamaya neden olabilir.

Gebelik zaman çizelgesinde implantasyon kanaması ne zaman meydana gelir?

Hamileyseniz fark etmeye başlayacağınız kesin bir tarih yoktur. Ancak döllenme gerçekleştikten sonra muhtemelen bir veya iki hafta sürecektir. İmplantasyon kanamasının döllenmeden altı ila 12 gün sonra gerçekleştiğini tahmin ediliyor.

Yumurtlama döneminizin başlangıcından hemen sonra hamileliğiniz varsa, implantasyon kanaması, adetinizin gelmesinden bir veya iki gün önce gerçekleşebilir (yine, bu yüzden pek çok insan adet gördüklerini düşünür).

İmplantasyon kanaması ne kadar yaygındır?

İmplantasyon kanaması tipik ve sağlıklı bir olaydır. Tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 25’inde erken evrelerde gerçekleştiği görülür. Araştırmalar, her dört kadından birinin hamileliğin ilk birkaç günü veya haftasında implantasyon kanaması yaşayacağını gösteriyor.

İmplantasyon kanamasının belirtileri nelerdir?

Adet döneminizden hemen önce veya aynı zamanda gerçekleşse de, implantasyon kanaması adet döneminizden biraz farklı görünecek ve hissedilecektir. Genellikle implantasyon kanaması, adet döneminizle ilişkili kanamadan daha hafiftir. Bu süre zarfında ped veya tampon kullanmayabilirsiniz. Ayrıca, kanın mutlaka parlak kırmızı olması gerekmiyor. Kırmızı olabilir, ancak daha açık pembe veya kahverengimsi bir renkte olabilir.

Dünya Sağlık Örgütüne göre, implantasyon kanamasının diğer semptomları hafif krampları içerebilir. Ayrıca mide bulantısı, sırt ağrısı, göğüs hassasiyeti ve baş ağrısı gibi implantasyon kanamasının yanı sıra erken gebeliğin diğer semptomlarının da görülmesi yaygındır.

İmplantasyon kanaması genellikle kaç gün sürer?

İmplantasyon kanaması birkaç gün sürebilir, bu nedenle normal döneminizin ne kadar sürdüğüne bağlı olarak, implantasyon kanamasının süresini normal döneminizden ayırt etmek biraz zor olabilir.

 Yine de kanama, normal regl döneminiz kadar yoğun olmayacak ve muhtemelen implantasyon kanamasını yönetmek için bir astar veya adet iç çamaşırından başka bir şeye ihtiyacınız olmayacak. Rengi ve ağırlığı muhtemelen normal döneminizden farklı olacaktır, bu da adet döneminizden farklı bir şey yaşadığınıza dair bir ipucu olabilir

Doğru bir sonuç için bu süre zarfında hamilelik testi yapabilir miyim?

Evet, hamileliği planlasanız da düşünmeseniz de bu, hamilelik testi yaptırmak için en uygun zaman olacaktır. Doğru bir sonuç almak için, hamileliğe neden olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir cinsel ilişkiden en az bir hafta sonra bir test yaptırmak istersiniz.

Hayır, kaçırdığınız adet dönemini beklemek zorunda değilsiniz; Bazı evde yapılan testler adet döneminizin başlangıcından altı gün önce yapılır. Araştırmalar, hamilelik hormonlarının gebe kaldıktan sekiz gün sonra tespit edilebileceğini gösteriyor.

Test sonucuna güvenebilirsiniz (ancak emin olmak için birden fazla teste girmeniz veya kadın doğum doktorunuzu ziyaret etmeniz iyidir).

Vajinal kanama konusunda ne zaman doktora görünmeliyim?

İlk olarak, çok erken olduğu için evde bir hamilelik testi yapın. Test pozitifse, implantasyon kanaması olması muhtemeldir. Olumsuz bir şekilde geri dönüyorsa, adetinizin gelmesi muhtemeldir diyor.

Doktorlar kanama ağırlaşırsa ve özellikle sersemlik veya baş dönmesine neden oluyorsa, kadın doğum uzmanınızı aramanızı önerir. İmplantasyon kanamasının ciddi bir ağrı ile gelmesi olası değildir, bu durumda jinekonuzla temasa geçin.

Yine, özellikle implantasyon kanaması normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur, ancak hamilelik sırasında herhangi bir kanama yaşamak korkutucu olabilir, bu nedenle doktorunuza danışmak asla kötü bir fikir değildir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.