Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Gebelikte İkili Tarama Testi Nedir? Neden Yapılır

Gebelikte İkili Tarama Testi Nedir? Neden Yapılır

Hamilelik süreci testlerle doludur. Hamile kaldığınızdan itibaren birçok test yaptırmanız gerekebilir. O nedenle kendinize dikkat etmeniz bu hususta çok önemlidir. Hamilelik testiyle başlar bu süreç. Hamilelikte önemli testlerden bir tanesi de ikili tarama testidir. Bu test 2000 yılından beri yapılmaya başlanmıştır. Peki, bu test neye yaramaktadır? Bu test nasıl yapılmaktadır?

REKLAM ALANI

İkili Tarama Testinin YapılmaAmacı Nedir?

Bu testin yapılma amacı bebeğinizin downsendromlu olup olmadığını erkenden öğrenmektir. Hamileliğin 11-14. Haftalarında yapılmaktadır.

Özellikle de anomalili bebek doğurma riski olan hamilelere yapılması gerekir. Bu testi özellikle yaptırması gereken risk grupları vardır. Bunlardan bahsedecek olursak 35 yaşından sonra hamile kalan bayanlar risk altındadır. Daha önce düşük yapan bayanlar, akraba evliliği yapan kişiler de risk altında sayılabilirler.

Ancak bunlar kesin bulgular değildir. Sadece olası durumun önüne geçmek amaçlanır. İkili tarama testinde birçok değer incelenir. Testin yapılması oldukça kolaydır. Ultrason kontrolleri ardından anneden alınan kan ile tarama testi yapılır. Test sonucu pozitif yada negatif olarak sonuçlanır.

Pozitif sonuçlanması durumunda da hemen endişeye kapılmamak gerekir. Testlerde yanılma payı vardır. Bu durumda ayrıntılı bir inceleme yapılması önerilir. Testin negatif çıkmasında sorun olmadığı anlamına gelmez. Rutin olarak yaptırdığınız testleri ihmal etmemeniz de fayda vardır. İkili testten sonra üçlü tarama testi yapılır. Bu testi yaptırmanız doktorunuza göre değişebilmektedir. Üçlü teste ortalama ikili testten 2-3 hafta sonra yapılır. Bu testi yaptırma zorunluluğunuz yoktur. Tamamen sizin kararınızdır.

İkili Test Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Sağlıklı tüm gebeliklerde yapılması önerilen bir testtir. Bu testin yapılma amacı bebeğinizin downsendromlu olup olmadığını erkenden öğrenmektir. Hamileliğin 11-14. Haftalarında yapılmaktadır.

Gebelikte İkili Tarama Testi Nedir? Neden Yapılır

İkili Test Nasıl Yapılır?

Öncelikle bebek ultrason ile detaylı bir şekildeincelenir. Ultrason sayesinde bebeğin baş ve popo mesafesi ölçülür. Özellikle de bebeğin ense kalınlığına bakılır. Sonrasında anneden alınan kan laboratuvarda incelemeye alınır. Tüm bilgiler birleşerek risk hesaplaması yapılır.

İkili Test Sonuçları

Test sonucunda bebeğin kromozomal hastalıklar açısından risk taşıyıp taşımadığı hesaplanır. Bu test ile kesin tanı konulmaz. Yanılma payı vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.