Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Gıda Zehirlenmesi Ciddi Bir Hastalık Olabilir

Gıda Zehirlenmesi Ciddi Bir Hastalık Olabilir

Gıda zehirlenmesi ni tespit etmek her zaman kolay değildir. Yine de bu durum, nadir görülen bir durum da değildir, çoğu zaman acı çekenlerin ciddi bir sorunu olana kadar keşfedilmez.

REKLAM ALANI

Örneğin, bir  fast food restoranına gittiğiniz ve bir hamburger yediğinizi varsayalım. Tadı biraz tuhaf veya alışılmadıktı; ancak, kaliteli yemek sağlaması için restorana güvendiniz, bu yüzden yine de yemeyi bitirdiniz. Bir süre sonra huzursuz hissetmeye başlarsınız. Arkadaşınız veya sağlık uzmanınız, iyileştirici tedaviler sağlamak için rahatsızlığınız hakkında size sorular sorduktan sonra ilişkili semptomlar hakkında aşağıdaki soruları sorar:

a. Kusmak veya ishal ve karın krampı mı hissediyorsunuz?

b. Aniden çıkan ateşiniz mi var?

c. İştahsızlıktan ve yorgunluktan şikayet ediyor musunuz?

Yukarıdaki sorulardan herhangi birine cevabınız EVET ise bu bir gıda zehirlenmesi vakası olabilir. Gıda zehirlenmesi, bir kişi mikrobiyal aktivite ve toksinlerle kirlenmiş yiyecekleri yediğinde ortaya çıkar. Soğutulmamış veya kirli tekniklerle yapılmış veya az pişirilmiş yiyecekler gıda zehirlenmesine neden olabilir; uzun süre dışarıda bırakılan günlük ürünlerin bozulma olasılığı daha yüksektir ve ayrıca gıda zehirlenmesine neden olur.

Gıda zehirlenmesi her yerde olabilir; partilerde, sosyal etkinliklerde, düğünlerde vb. her yerde yemek büyük miktarlarda hazırlanır. Etken maddeler, meyve ve sebzelerin üzerine püskürtülen bakteriler, zehirli mantar virüsleri, parazitler ve böcek ilaçlarıdır. Ve yetersiz sanitasyon, yani ellerin düzgün yıkanmaması gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Gıda Zehirlenmesinin Tedavisi

İşte gıda zehirlenmeleri için tedavi ipuçları ve ipuçları:

1) En yaygın gıda zehirlenmesi türleri kısa sürede tedavi edilebilir.

2) Gıda zehirlenmesinden muzdarip bir kişi meyve suları gibi sıvılar içmeli, ancak süt, kahve veya çaydan kaçınmalıdır. Bu, vücudunuzdaki sıvıları ve gücü geri kazanmanıza yardımcı olacaktır.

3) Çocuklara elektrolit verilebilir (yine de önce çocuk doktorunuza danışın!).

4) Hasta, ishal durana kadar katı yiyecekler ve lor, peynir vb. Yememelidir.

5) Bazı acil veya daha yüksek dereceli gıda zehirlenmelerinde sıvı içmek mümkün değildir. İntravenöz sıvılar daha sonra doktorlar tarafından vücudun sıvı dengesini yeniden kazanmak için kullanılır.

Satın aldığınız gıda ürünlerinin son kullanma tarihlerini daima kontrol edin. Ve ev yapımı yiyecekleri buzdolabında saklayın. Unutmayın, gıda zehirlenmesi genellikle o kadar ölümcül değildir. Ama neden risk alalım?

Etiketler:

Yorumlar
  1. Osman dedi ki:

    2 sene önce dışarda karnım acıkmıştı ve daha önceden yemek yemediğim ara sokakta bulunan bir yerden tavuk dürüm yemiştim. Üzerinden bi 5 6 saat geçtikten sonra evde bulunduğum sırada midem bulanmaya başladı ve ne yediysem çıkardım. Daha sonra hafiften ateşim çıkmaya başlayınca acile gittim ve serum takıldım. Serumla birlikte kendime geldim. O günden sonra dışarıda daha önce yemek yemediğim hiçbir yerden yememeye başladım.