Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Göğüs Kanseri Belirtileri Nelerdir

Göğüs Kanseri Belirtileri Nelerdir

Göğüs kanseri
Tüm kadınların hayatlarının bir bölümünde göğüslerinde bir sertlik fark ederler. Bu durum kadınları endişelendirir. Böyle bir durumda akla gelen ilk kanserdir. Göğüs kanseri belirtileri arasında en sık rastlanılan teşhis göğüste kitlenin ele gelmesidir. Bu kitlelerin büyük bir bölümü iyi huylu tümörler olarak bilinir. Bununla beraber göğüste her hangi bir kitle ele geldiğinde, mutlaka araştırılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

REKLAM ALANI

Dünyada en çok ölüme sebebiyet veren hastalıkların ikinci sırasında göğüs hastalığı gelmektedir. Göğüs kanseri, çağın hastalığı olarak kabul edilen ve zorlu bir tedavi süreci gerektiren bir hastalıktır.
Göğüs kanseri, en çok kadınlarda görülmektedir. Dünyada tüm kanserler içinde akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkta görülen kanser olarak bilinmektedir.
Dünyada her sene milyonlarca kadın ülkemizde de yine binlerce kadın göğüs kanseri olduğu bilinmektedir. Nadir olarak da olsa erkeklerde de göğüs kanseri görülebilmektedir.
Bütün kanser türlerinde olduğu üzere göğüs kanserinde de erken teşhis ve tedavi edilmek oldukça büyük önem taşımaktadır .
Regl dönemi öncesinde ağrı ve sıkıntıyla birlikte baş gösterebilen göğüsteki kist oluşumu, fibrokistik hastalık olarak da bilinmektedir. Hastalık, göğüslerde çoklu kistlerin varlığıyla kendisini göstermektedir. Henüz menopoza girmemiş kadınların %30’unda bu hastalığa rastlanabilir. Hastalığın kesin nedeni belli olmamakla birlikte, vücuttaki fazla östrojen seviyelerine bağlı olarak görüldüğü seklinde sonuçlar bulunmaktadır Memede ele gelen kitleler iyi huylu olabileceği gibi meme kanserine ait bir septomda da olabilir. Bu nedenle göğüs kanseri belirtileri iyi bilinmeli ve göğüste farklılık hissedildiğinde derhal bir genel cerrahi kliniğine başvurulması gerekmektedir.

Göğüs kanseri nedenleri
Meme dokusunun içerisinde yer alan süt bezlerinde veya süt kanallarının içerisindeki hücrelerin yapılarının bozulması sebebiyle ve kontrolsüz çoğalması sonucunda oluşan ve diğer sağlıklı organlara da yayılma riski taşıyan oluşumdur.
Bu hastalık, erken dönemlerde genellikle belirti vermemektedir. Kanser kitlesi ele gelebilecek boyuta ulaşmadan önce tarama mamografi ile saptanabilmektedir. Bu nedenle rutin tarama testleri yaptırmayan kadınlarda göğüs kanserinin erken teşhis edilebilmesi oldukça zorlaşmaktadır. Erken teşhisle fark edilmeyen kanser hücreleri zamanla meme dokusu içinde büyüyerek tümör şeklinde bir kitle oluşturur ve sonrasında da metastaz denilen kan ve lenf yolu ile vücudun diğer sağlıklı organlarına yayılma hızı kazanabilir. Kan ve lenf yolu ile vücudun diğer bölgelerine yayılmadan teşhis edilen göğüs kanseri teşhislerinde tedavi başarısı yüzdesi oldukça yüksektir.
Göğüs kanseri belirtileri ve nedenleri?
Uzun yıllarca belirti göstermeden sinsice ilerleyen göğüs kanseri evresi ilerledikçe çeşitli belirtiler göstermektedir .
Göğüs yada koltuk altı bölgesinde ele gelen şişlikler
Göğüste, şekil bozukluğu, büyüme asimetri şekilleri
Göğüs başında çökme şekil bozukluğu, ve renk değişimi
Göğüs ucundan süt kanallarından akıntı gelmesi
Göğüs başında egzamaya benzeyen deri döküntüleri ve soyulmalar
Göğüs ucunda kızarıklık ve yara oluşumu yaşanması
Göğüs cildinde kızarıklık ödem, portakal kabuğu görünümü olan meme kanseri
Meme kanseri nedenleri nelerdir?
Meme kanserinin oluşumunda kişiye bağlı nedenler, genetik ve çevresel faktörler etkilidir. Ailesinde meme kanseri öyküsü bulunan bireylerde bu hastalığa yakalanma olasılığı diğer bireylere oranla daha yüksektir.

Göğüs kanseri en çok 50 yaş ve üzerindeki kadınlarda görülmektedir. Azda olsa 30 yaş ve altındaki kadınlarda da görülür.
Herediter (kalıtsal) göğüs kanseri veya genetik bozukluklardan dolayı oluşan meme kanserleri genç yaşlardaki kadınlarda daha sık görülmektedir.

Meme kanseri çeşitleri nelerdir?
Göğüs kanseri temel olarak 2 ana gruba ayrılır.
1-Noninvaziv kanser (İnsitu kanser) (Meme dokusunda bazal memebranı aşmamış, yayılma göstermeyen göğüs kanseri
2-İnvaziv kanser( bazal memebranı aşarak yayılma potansiyeli kazanmış olan kanser)

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.