Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Hamile Kadın Sağlığı Ve Covid-19

Hamile Kadın Sağlığı Ve Covid-19

Hamile Kadın Sağlığı Ve Covid-19 

REKLAM ALANI

Yaklaşık iki yıl önce hayatımıza giren korona dünyayı etkilemeye devam ediyor. Genç yaşlı, çocuk yada hamile demeden etkisi altına alıyor ve ölümlere varan sonuçlar oluşabiliyor. Ölüm olmada bile akciğerleri bitirerek beden de ağır hasarlar verebiliyor.Covid-19 hala dünya üzerinde tamamen tedavi edilemezken hamile kadınları da ağır şekilde etkilediği görülmekte.

Hal böyle olunca anne adaylarında ve bebeklerinde oluşan hasarları kimse tahmin edemiyor.En basit olan hasar ciğerlerde oluşan hasar.Hastalığa yakalanıp kurtulsalar bile vücuda bazı hasar bırakmadan bedeni terk etmiyor.Çağın humması gibi olan bu hastalığın, bir yaradan kaynaklı olduğu söylense de artık birileri tarafından geliştirilen bir hastalık olduğu kaçınılmaz.

Hamile kadınlar Corona olup olmadıklarını anlamak için mutlaka hekimlere bas vurmaları gerekiyor. İhmale gelmeyen bir hastalık olan koronanın hiç şakası yok.

Hamile olan kadınları etkilemekle kalmıyor. Annekarnındaki bebekteCorona dan nasibini alabiliyor.

Anne karnındakidünyaya bile gelmemiş bebeklerimizi koruma altına almalıyız. Alacağınız tedbirlerle bu hastalığı önlemek elbette mümkün.

Hamilelerin Covid-19 ile alacağı önlemler nelerdir?

Hamilelerin Covid-19 a yakalanması halinde mutlaka hekimlere başvurmaları gerekmektedir. Bu konuda hiç zaman geçirmeden hareket etmek hastalığın seyri için önemlidir.

Peki Covid-19a yakalanmış olduğunu nasıl anlaşılır.

Covid-19 belirtileri nelerdir önce ona bakalım.

 • Düşmeyen  yüksek ateş, kuru öksürük ve yorgunluk en yaygın belirtiler.
 • Daha az olarak görülen ve belirtiler tıpkı grip olmuş gibi vücutta ağrının olması. Boğaz ağrısı ,baş  ağrısı ,boğazda iltihaplanma, deri döküntüsü gibi semptomlar görülür.
 • Ciddi olan semptomları ise nefes alamama ,göğüste baskı oluşması, hareket ve konuşma yakınlarının yaşanması gibi ağır olarak geçirilen semptomlarıdır.

Hamilelikte Corona virüs seyri nasıldır?

Corona virüste hamileler temizlik hijyen kurallarına daha çok dikkat edilmelidir. Toplu taşıtlara  mecbur kalmadıkça binmemeye  gayret edilebilir.Eve gelindiğinde ellerin yakınması da önemlidir.

Hamilelikte Coronavirüsten korunma yolları nelerdir?

 • Zorunda kalınmadıkça kalabalık ortamdan uzak durmak
 • Zorunda kalmadıkça dışarıya çıkmamaya çalışmak.
 • Evi yada bulunduğu ortamı havalandırmak ve temiz tutmak.
 • Telefon tablet kalem gibi eşyaları  başkaları verildiğinde dezenfekte edilmeli.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Hüsna dedi ki:

  1 yılımızı korona yüzünden çöpe attık resmen. Bu hastalıktan ne kadar erken kurtulursak o kadar iyi ama tedbirlere yeteri kadar uyulmadığı için hastalık yakın zamanda ortadan kaybolacağa benzemiyor. Yaş ve cinsiyet farketmezsizin herkesi etkileyen korona özellikle yaşlı insanları ve hamileleri fazlasıyla etkileyebiliyor. Korona olan bi annenin dünyaya getirdiği çocuğunda korona olduğu haberlerini hepimiz gördük. Bu zor dönemlerde hamile kadınların eskisine göre çok daha fazla dikkatli olması gerekiyor. Yukarda yazılan tedbirlere uyarak koronadan uzak durabilir ve ileriye sağlıkla bakabiliriz.

 2. Modamimoza dedi ki:

  Korana virus ve hamilelikte cok kafa karıştırıcı bilgilerle doluydu net bilgiler vermişsiniz yazınızda tebrik ederim.