Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Hamile Olan Bayanların Çalışması

Hamile Olan Bayanların Çalışması

Hamile Olan Bayanların Çalışması

REKLAM ALANI

Çalışan, hamile kadınların çoğu, hamileliklerinin bir aşamasında ‘çalışmaya ne kadar devam edebilir?’ Sorusuyla karşı karşıya kalırlar ve cevap, muhtemelen doğum başlayana kadar sağlıklı bir hamilelik yaşadığınızı ve işinizin risk veya zorlanmayacağını gösterene kadardır.

İhtiyaçlarınızı değerlendirin ve ne kadar çalışmak istediğinize kendiniz karar verin. Bazı kadınlar, doğum iznini boşa harcamamak ve bebekleri doğduktan sonra daha fazlasını kullanabilmek için olabildiğince uzun süre çalışmayı sever. Diğerleri yorulur veya rahatsız olur. Özellikle yorucu veya stresli bir işleri varsa zorlanırlar. Veya işe gidip gelirken zorluk çekerler. Durumunuz hakkında doktorunuzla konuşun. Çalışırken sağlığınızı korumak ve bebeğinizin içinde büyüyüp gelişmek için sağlıklı bir ortama sahip olmasını sağlamak istersiniz. İşte bazı ipuçları:

Hamilelik sırasında bazı yiyecekler ve kokular mide bulantısını tetikleyebilir. Sabah atıştırmalıklarınız için sevdiğiniz tatlılar artık midenizin çalkalanmasına neden olabilir. Bu değişiklikleri fark edin ve bu yiyeceklerden ve kokulardan uzak durun ki mide bulantınızı kötüleştirmesin. İş yerinde krakerleri masanızda tutun ve bulantıyı önlemek için kullanın – çok boş veya çok dolu bir mide daha fazla soruna neden olur.

Susuz kalmamak için günde 6-8 bardak su için. Dehidrasyon, sabah bulantınızı daha da kötüleştirecektir. Bol uyuyun ve sabah işe hazırlanmak için kendinize daha fazla zaman tanıyın. Yorgunluk ve stres de mide bulantısını artıracaktır. Özellikle birinci ve üçüncü trimesterde ve hatta işte uzun bir günün ardından çoğu zaman yorgun hissedebilirsiniz. Düzenli molalar verin, kısa bir yürüyüş yapın (yapabiliyorsanız dışarıda) ve dolaşın. İşiniz fizikselse, daha fazla dinlenme süresi almaya çalışın. Dinlenme süreleri de konsantre olmanıza yardımcı olacaktır. Öğle yemeğinde veya bir mola sırasında ofisinizin kapısını kapatmak, ayaklarınızı yukarı kaldırmak ve birkaç dakika gözlerinizi kapatmak isteyebilirsiniz.

Hamileliğin erken ve çok geç dönemlerinde öğleden sonraya kadar yorgun olabilirsiniz. Bu durumda, kendinizi zinde hissederken sabahları daha yüksek enerjili görevleri ortadan kaldırmak için yapabiliyorsanız çalışma programınızı değiştirin. Zorlu bir işiniz varsa, iş gününe hazırlıklı olmak için iş dışındaki taahhütlerinizi azaltmaya ve işten sonra daha fazla dinlenmeye çalışın. Düzenli egzersiz, enerji seviyenize de yardımcı olacaktır. Hamilelikten önce egzersiz yapıyorsanız, doktorunuzun rehberliğinde yapmaya devam edin. Hamilelik sırasında egzersize başlamak istiyorsanız, aktif kalmak için neler yapabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun.

İşyerinde veya evde tüm yardımlar minnetle kabul edilmelidir. Siz ve bebeğiniz düzenli bir programa girdikten ve tekrar eski haliniz gibi hissetmeye başladıktan sonra her zaman iyiliğe geri dönebilirsiniz. Başkalarının ev işi ve alışveriş gibi günlük fiziksel işleri yapmasını sağlayın ve eğer karşılayabiliyorsanız, bu işleri yapacak birini işe alın. Bu şekilde, her gün işinizi yapmak için ihtiyaç duyacağınız ekstra dinlenmeyi elde edebilirsiniz. Yataktan korkmayın ve ihtiyacınız olduğunda uyuyun. Daha önce her zaman yaptığın için, fazladan işi bitirmek için gece yarısına kadar ayakta kalmak zorunda değilsin. Bebeğiniz ve aşırı yüklenmiş vücudunuzun alabileceği tüm uykuya ihtiyacı var.

Kaslarınızdaki ve sırtınızdaki stresi azaltmak için sık sık hareket edin. Uzun süre ayakta durmanın, kaldırmanın ve hatta oturmanın artık sizi yoracağını veya ağrımasına neden olacağını fark edebilirsiniz, bu yüzden vücudunuzu dinleyin. Doktorunuzdan bir not alırsanız, birçok şirket ofis çalışanları için ergonomik bir sandalye sağlar. Ayarlanabilir kolları ve yüksekliği olan sandalyeler ve sert bir sırtlık yardımcı olabilir. Otururken belinizi desteklemek için küçük bir yastık da getirebilirsiniz. Sırtınızın alt kısmındaki ağırlığı almak ve ayak ve bacak şişmesini azaltmak için ayaklarınızı bir kutu, çöp sepeti veya tabure üzerine koyun. Banyoya ekstra geziler için plan yapın. Tutmaya çalışmayın!

Stresli bir iş, izinli olmayı gerektirebilir. Hamile bir kadın ve doğmamış çocuğu için stres çok daha zor olabilir. Patronunuz ve iş arkadaşlarınızla stresi azaltmak için seçenekleri tartışın. Doktorunuzla konuşun ki neyle karşı karşıya olduğunuzu anlasın. Önerileri ve tavsiyeleri olabilir. Gevşeme egzersizlerini öğrenin veya hamile kadınlar için bir Yoga dersi alın. Fiziksel ve zihinsel rahatlama bu yöntemlerle sağlanır ve işin stresiyle çok daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olur. İşinizin talepleri hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Hamilelik komplikasyonları riski bazı işlerde diğerlerine göre daha yüksektir.

Dikkatle değerlendirilmesi gereken işler şunları içerir: Yukarıda belirtilen kaldırma, özellikle ağır kaldırma (yorucu çalışmanın erken doğum riskini artırdığı gösterilmiştir. Ayrıca, preeklampsi veya hipertansiyon ve düşük doğum ağırlıklı bebekler olasılığı artar). Çok fazla ayakta durma veya yorucu tırmanma veya yürüme olan işler (işte uzun süre ayakta durmak da erken doğum oranının artmasıyla ilişkilidir). Toksik ortamlarda işler (tehlikeli kimyasallar, gaz, toz, dumanlar, radyasyon veya bulaşıcı hastalıklar). Sürekli yüksek gürültü olan veya makinelerin çok gürültülü olduğu veya çok fazla titreştiği ortamlarüzerinde çalışmak. Uzun veya yoğun işe gidip gelme gerektiren işler. Çok uzun çalışma saatleri olan veya sık vardiya değişiklikleri olan işler (vardiyalı çalışma ve işle ilgili artan yorgunluk düzeyleri de erken doğumla ilişkilidir). Çok soğuk veya çok sıcak ortamlarda işler. Çok fazla esneklik veya denge gerektiren işler.

Hamileliğiniz boyunca çalışmaya devam etmeniz gerekiyorsa ve işiniz yüksek riskliyse, işvereninizle bebek doğana kadar başka bir yerde geçici bir pozisyon almak için konuşun. Doktorunuzla ne hissettiğinizi konuşun ve hamileliğiniz veya sağlığınız işten etkileniyorsa planlarınızı değiştirin.

Yorumlar
  1. Ceyda dedi ki:

    Hamilelik kadınlar için zor geçebilir ve buna rağmen kadının çalışmak istemesi durumu daha da kötü yapabilir. Özellikle hamilelik başlangıcında çok fazla zorlanmayacak olsa da hamileliğin sonları da doğru kesinlikle çalışılmamalı. Bu zamanı vücudu çok fazla zorlamadan spor yaparak ve sağlıklı beslenerek geçirilmesi gerekmektedir. Hamile bayanların çalışması bu aşamada çok fazla zarara yol açabilir. Kendinizi fazla zorlamadan çocuğunuzu da düşünerek kendinizi doğuma hazırlamalısınız.