Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Hamileler Uyku İlacı Kullanabilir Mi?

Hamileler Uyku İlacı Kullanabilir Mi?

Gebelik döneminde ilaç kullanımlarına çok fazla dikkat edilmesi gerekecektir. Çünkü yanlış şekilde hareket etmek, bebeğinde zarar görmesine yol açmaya neden olabilir. Bu süreç içerisinde, hamile olan anne adaylarının mutlaka doktor kontrolünde ilerlemeye devam etmesi gerekir. Özellikle kullanacakları tüm ilaçlarını, doktora danışmadan asla içmemeleri gerekiyor.

REKLAM ALANI

Hamilelik döneminde kullanılan antibiyotiklerin, mide bulantısını arttırmaya teşvik edecek birtakım yan etki durumları söz konusu olabilir. Burada önemli olacak hususlardan biri, antibiyotik ne kadar doz da alınacak olduğudur.

Gebelikte Uyku İlacı Kullanılması Doğru Mu?

Gebelik döneminde uykusuz süreç ortaya çıkabilir. Bu tür durumlardan kaynaklı olarak pek çok kişi tarafından artık yakınmalar meydana gelecektir. Bir türlü uyuyamadığını söyleyen anne adayları, ilk iş olarak ise uyku ilaçlarını kullanma isteği içerisinde olmaya başlayacaktır. Gebelikte uyku ilacı kullanılması çok tavsiye edilen bir durum olmayacaktır. Anne karnında ki bebeğin gelişimine yönelik sıkıntılar yaratabilir. Fakat gebelik döneminde bu tür antidepresan özelliğe sahip uyku ilaçları tercih edilmektedir.

Gebelik döneminde kullanılan ilaçların %100’ü, plasentadan direkt olarak bebeğe geçmeye başlayacaktır. Ayrıca ilaçta çok az bir kısmının ise bebekte istenmeyen durumları tetiklemeye yol açmış olduğu söylenebilir.

Uyku İlacının Kullanılması

Uyku ilacının, sağlıklı bireyler için olumsuz durumu yokken, gebe olan kişiler içinde olumsuz etkiler yaratma durumu söz konusu olabilir. Bu sebepten dolayıdır ki uyku ilacını hamile olanların tüketmemesi daha uygun olacaktır. Çünkü anne karnındaki bebeğin olumsuz şekilde etkilenme durumu söz konusu olmaya başlayacaktır. Bu gibi durumların yaşanmaması içinde mutlaka dikkatli olunmasında yarar vardır. Gebelik sürecinin mümkün mertebe daha dikkatli şekilde atlatılmaya çalışılması gerekecektir.

Uyku ilaçlarının uzun süre uyutmaya yardımcı olan bir etkisi vardır. Anne adayının sürekli olarak uyku uyuma hali, bir süre sonra bebeğe zarar vermeye neden olabilir. Aynı zamanda sadece bebeğe zarar vermediği gibi, anneye de birtakım yan etki sorunları ortaya çıkarmaya neden olacaktır. En sık görülen durumlardan biri de ise gebe olan annede, mide bulantısı, baş ağrısı gibi sorunların yaşanmasıdır.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Derya dedi ki:

    Hamile kişiler çoğu zaman uyku sorunu çekebilir. Bu yüzden de uyku ilacını alıp sorunsuz bir şekilde uyumak ister. Fakat uyku ilacı veya diğer ilaçların sık kullanımı hamile kadınlarda bebeği etkiler. Hamilelik sürecinde mümkün olduğunca ilaç kullanımından uzak durulmalı. Çocuğunuz için dişinizi bi 9 ay sıkmalısınız. Sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek sizin uykunuzdan daha değerlidir.