Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Hamilelerin Güneşlenmesi Ne Kadar Faydalıdır?

04.03.2021
420
Hamilelerin Güneşlenmesi Ne Kadar Faydalıdır?

Hamileliğin ,yaz ayı yada kış ayı planlaması olmuyor. Havalar ısınmaya, etrafınızdakiler tatil planları yapmaya başladığında, ‘acaba bu yaz zor mu geçecek?, diye düşünmemek elde değildir.

REKLAM ALANI

Hamilelerin güneşlenmesi ne kadar faydalıdır?

Sıcak ve nemli havalar hamilelere, sıkıntılı günler yaşatsa da , güneş ışığının hamile kadınlar için çok yararlı olduğu bilinir. Güneş ışınlarında, ultraviyole ışınlar sayesinde cilt dokusunda ,D vitamini oluşmasını sağlar.D vitamini esas olarak bağırsaklardan kalsiyum emilimini arttırarak, hamilelikte artan kalsiyum ihtiyacını da karşılamaktadır. Bu sayede bebek için gereken kalsiyum, anne adayının kemiklerindeki depolar yerine, yiyeceklerden karşılanmış olur. Bu da annenin, ileri yaşlarda kemik erimesi riskini azaltan bir faktördür.   Hamilelikle beraber , güneş lekelerinin arttığı, gebeliğin son aylarında alın, burun ve elmacık kemiklerinin üstünde ortaya çıkan kırmızılığın  belirginleştiği  bilinmektedir. Hamilelik dönemlerinde güneşlenmenin bir diğer sakıncası da anne adayının su kaybına duyarlılığının artmasıdır.

Hamilelerin güneşte kalma suresi nasıl ayarlanır?

Uzun sürecek şekilde güneşin altında kalmak doğru deildir. Bu sebeple  bir saatlik güneşlenme periyotları ve arada birer saat serin yerde dinlenme ve bol sıvı alımı ile dikkat edilmelidir. Güneş ışınlarının dik olduğu saatlerde, güneşe çıkmamaya özen göstermek gerekir.

Havuza ve denize girerken dikkat edilmesi gerekenler?

Hamileler havuza girmek yerine denize girmeyi tercih etmelidir. Denizin tuzlu suyu havuza göre daha çok temizdir. 

Denize girildiği zaman kramplara karşı dikkatli olunmalıdır.

 Bu nedenle hamilelerin tek başına denize girmemesi ve fazla açılmamaya dikkat etmesi gerekir.

Yazın hamilelerde  ödeme karşı alınabilecek önlemler?Hamilelikte kan hacmi ve damar geçirgenliğinin artması ile ayak ve bacaklarda görülen ödem rahatsızlık verici boyutlara ulaşabilmektedir.  Sıvı alımını çoğaltmak  sodyumlu, tuz alımı konusunda dikkat etmek gerekir.  Dikkat etme noktasında tuzlu çerez, işlenmiş gıdalar, şarküteri gibi aşırı tuzlu yiyecekler tercih edilmemelidir. Uzun süre ayakta durmak, oturmak ya da güneşte kalmak da ödemi artırabilir.

Sıvı kaybına karşı alınacak önlemler?

Hamilelerin sıvı alımına aydın escort sıcaklığın  artmasıyla  daha çok dikkat edilmelidir. Bu dönemde daha çok sıvıya ihtiyaç duyulan ,bebeği korumak için üretilen amniyon sıvısı, kan hacmindeki artıştan dolayı   vücudun susuz kalması rahimde kasılmalara

 dolayısıyla erken doğuma neden olabilmektedir.. Gerekli olan sıvı ihtiyacı karşılanmaz ise gebelikte daha sık olarak görülen idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık, hemoroit gibi pek çok durumla karşılaşma riski de artmaktadır .   Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ,vücutta sıvı kaybına yol açan kahve, çay ve kola gibi kafein içeren içeceklerden uzak durulması gerektiğidir.

Yorumlar
  1. Ebru dedi ki:

    Her şeyin fazlası zarar derler. O yüzden hamile kadınların da güneşte uzun süreli kalmamaları gerekmektedir. Özellikle güneş ışığının dik vurduğu öğle saatlerinde güneş altında uzun süreli durulmamalı. Güneş ışınlarının fazla olacak şekilde hissedilmesi ileride cildi kanseri olma riskini artırır. Ayrıca hamilelikte fazla süreli güneş altında bulunmak çocuğun gelişimi içinde zararlı olacaktır.