Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Hamilelikte Depresyon

Hamilelikte Depresyon

Bir kadın, hamilelik hayatının en keyifli anı olarak kabul edilse de, hamilelik sırasında muhtemelen depresyona girebilir. Kadınlarda hamileyken çok yüksek düzeyde duygu durum dalgalanmaları fark edilir, bunlardan biri de depresyondur.

REKLAM ALANI

Başlangıçta üretilen hormonların depresyonun iyileşmesine yardımcı olacağına inanılıyordu. Bununla birlikte, hamilelik sırasında depresyonun ana nedeni, artan gebelik hormonları düzeyidir. Kadınlarda ruh hali değişiminden iki önemli gebelik hormonu olan östrojen ve progesteron sorumludur. Hamilelik sırasında hızlı artışları, bir kadının daha endişeli hissetmesine ve beynin kimyasını bozarak depresyona neden olabilir. Mutluluk halinden ani bir umutsuzluk durumuna geçebilir ve hatta sevinç ya da umutsuzluk duygularını tarif etmekte zorlanabilir. Hormonal değişikliklerin bir sonucu olmasına rağmen birçok kişi bunu bazı psikolojik problemlerle karıştırabilir.

Genellikle hamilelik sırasındaki depresyon birinci ve üçüncü trimesterde daha yaygındır. Ancak ilk üç aylık dönemden farklı olarak, üçüncü üç aylık dönemde depresyonun nedeni yalnızca hormonlara bağlı değildir. Bu aşama aynı zamanda hamile bir kadının başarılı bir doğumdan başlayarak bebeğin uygun şekilde beslenmesine kadar her şey hakkındaki endişelerini de içerir. Hamileliği, kariyeri, ilişkileri ve yaşamıyla ilgili her şey için endişelidir. Finansal koşullar da bu gerilimlerin bir parçası. Çocuğun yetiştirilmesi, eğitimi ve geleceği hakkında da endişeleniyor.

Hamilelikte Depresyona Neler Sebep Olabilir?

Hamilelikte depresyon riskini artıran nedenlerden bazıları doğurganlık tedavileri, hamilelikteki sorunlar ve son gebelikte herhangi bir düşük yapma kaybıdır. Hamile kalmak için doğurganlık prosedürlerinden geçmek bazı duygusal yan etkilere neden olur ve hamile kaldıktan sonra bebeği kaybetme korkusu oldukça yaygındır. Bu, hamile bir kadının depresyona girmesine neden olabilir. Daha önce düşük yapmış kadınlar için de durum benzerdir. Bu sefer nasıl başarılı bir şekilde teslim edileceği konusunda her zaman endişeleniyorlar. Önceki aksilik düşünceleri ve mevcut durumun kaygısı onları depresyona sürükler. Bu tür sorunlar, sorunlu bir gebelikte de görülmektedir. Kadınların zihninde bir korku, stres ve kaygı kombinasyonu hakimdir ve onları bunaltır. Bu tür durumlarda, bu duygusal kargaşayla ilgilenebilecek bakıcıya danışmak önemlidir.

Hamilelik sırasındaki depresyon, yaşamdaki karmaşık ilişkilerin ve stresli olayların bir sonucudur. İlişkiniz iyi gitmiyorsa, depresyona girme olasılığı vardır. Biraz danışmanlığa gidip buna göre kararlar almak daha iyidir. Bu sorun bebeğin doğumundan önce çözülürse, o zaman iyi ve iyidir. Bununla birlikte, bebek geldikten sonra bile bu sorunlar devam ederse daha fazla gerginlik eklenecektir. Bir kadın, yaşamı konusunda fazla stresliyse ve finans, kariyer ve iş beklentileri, özgürlük vb. Hakkında çok fazla endişeleniyorsa iç karartıcı bir duruma geçebilir. Diğer endişe alanları arasında yalnızlık, yakın birinin ölümü, ihmal ve daha pek çoğu yer alır. Böyle durumlarda aile üyeleri bu sorunu halletmelidir. Onu her zaman mutlu ve canlı tutmak onların sorumluluğudur.

Hamilelik Sırasında Depresyon Tedavisi İçin Neler Yapılabilir?

Hamilelik sırasında depresyonu tedavi etmek için antidepresanlar kullanılabilir, ancak sağlık hizmeti sağlayıcısı ile avantaj ve dezavantajlarını tartışmak ve sonra bunu ancak reçete edildikten sonra yapmak önemlidir. Bu sorun için alınabilecek en iyi tedavi duygusal destek, sevgi ve ilgidir. Koca hamile karısına bakmalı, onu özel hissettirmeli ve tüm endişelerini ve endişelerini gidermelidir. Onun duygularını anlamak ya da onunla birlikte olmak moralini yükseltmek için yeterlidir. Uygun rahatlama ve yeterli dinlenme gereklidir. Bu zihni sakin ve serin tutar. Egzersiz yapmak veya yoga yapmak zihni rahatlatmaya yardımcı olur. Sizi strese sokmadıkları veya hamileliğinizi etkilemedikleri sürece parti yapmak ve tatil yapmak da mümkündür. Ayrıca sizi mutlu edecek ve endişelerinizi gözden uzak tutacak hafif veya komedi filmlerine de gidebilirsiniz. Kutsal kitapları veya kutsal yazıları okumak da iyidir. Ruh hali değişimlerini azaltmaya ve zihninizi dengesine getirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca bu tür kitapları okumanın, içinde büyüyen bebek üzerinde entelektüel bir etki yarattığına da inanılıyor.

Yukarıdaki yöntemleri uyguladıktan sonra bile ruh hali dalgalanmaları iki haftadan fazla devam ederse, bir doktora danışmanız önerilir. Hamilelikte bu tür depresyonlar için tıbbi bakım önemlidir. Bunları deneyin, duygularınızı kontrol altında tutun ve aileye yeni bir üyenin gelmesini bekleyin!

Etiketler:

Yorumlar
  1. Sema dedi ki:

    Tam olarak hamileliğin başında yaşadığım bu durumu anlatmış yazı. Hamile kaldığımı öğrendikten sonra üzerimde bir baskı hissetmeye başlamıştım. Normalde rahat olmam gerekecek yerde ya bunu başaramazsam gibi saçma sapan düşüncelere dalıyordum. Gerektiğinden fazla hamileliğimi düşünmeye başladım ve yaşamımı etkilemeye başlamıştı bu durum. Neyse ki eşimin desteğiyle bu süreyi 2 haftada atlabildim. Çok şükür sağlıklı bir kız çocuğum oldu. Artık depresyondan eser kalmadı hayatımda.