Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Hamilelikte Kilo Alma

Hamilelikte Kilo Alma

Hamilelikte Kilo Alma

REKLAM ALANI

Başlangıç ​​olarak, hamilelik sırasında bir miktar kilo alacağınız gerçeğini kabul etmeniz önemlidir! Vücudunuz büyüdükçe bebeğiniz de büyüyeceği için ekstra bir alan gerekir. Alınan kilo, boy, hamilelik öncesi kilo ve hamilelik türü gibi bir dizi faktöre bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir.

İkiz veya üçüz veya daha fazla bebek taşıyan kadınların, tek bebek taşıyan bir kadından daha ağır olması gerekir. Hamilelikte kiloda 15-35 kilo artış daha sık görülür.

Hamilelikte kilo alımı, çoğunlukla hamile kalmadan önceki kiloya bağlıdır. Hamilelikten önce zayıf olan kadınlar için yaklaşık 10 kilo almak normalken, normal kilolu bir kadın için 15-20 kilo alabilir. Kilolu kadınlar için 7-8 kg alabilir.

Ama tüm bu kilolar nereye gidiyor hiç düşündünüz mü?

Vücudun içinde büyüyen bebek 6-8 kilo arasında olabilir ve onu taşıyan rahim 2 kilo olabilir. Bebeğin beslenmesi için önemli olan plasenta yaklaşık 1.5 kilo ağırlığındadır. Kan hacmi ve sıvılar toplamda 8-10 litreye çıkabilir. Ayrıca kaslardaki besin depoları ve gelişmesi nedeniyle yaklaşık 7-8 kilo alacaksınız. Çoğu kadın, bebeğin doğru gelişimi için enerji sağlayan bir miktar yağ koyabilir.

Dolayısıyla hamilelikte alınan kiloların kişiden kişiye farklılık gösterebileceği açıktır. Çoğu durumda, diyabet ve diğer genetik faktörler gibi önceden var olan sağlık sorunları da ağırlığı etkiler. Bu nedenle, doğru kilo alma aralığını bilmenin tek yolu sağlık uzmanınıza danışmaktır. Boyunuza ve hamilelik öncesi kilonuza göre size uygun aralığı verebilirler. Boy ve kilo arasındaki bu ilişki, ‘vücut kitle indeksi’ veya basitçe BMI olarak adlandırılan bir sayı olarak ifade edilir.

Kilonuzu ne kadar aldığınızı değil, nasıl aldığınızı vurgulamak önemlidir. Diyelim ki 10 kilo aldınız, ama biraz abur cubur, cips ve kola tüketiyorsunuz, o zaman kazandığınız kilo ne sizin için ne de bebeğiniz için iyi değildir. Öte yandan, protein, düşük yağ, meyve ve sebze alırsanız ve şeker ve abur çuburlardan uzak durursanız, bazen biraz daha fazla kilo almak zorlaşır.

Hamilelik sırasında kilo alımı, üç aylık gebelik dönemi değiştikçe değişir. İlk üç aylık dönemde, kadınlar genellikle her ay yaklaşık 1 kg kazanırlar. Bu, ikinci trimesterde haftada yarım kiloya düşer ve üçüncü trimesterde haftada 1 kg olur. Bu, dikkate alınan ortalama ağırlık artışıdır. Ancak kadından kadına değişir. Bazı kadınlar, hamileliğin ikinci trimesterinde, tüm trimesterlere kıyasla daha fazla kilo alırlar. Bu nedenle, tüm besin gruplarından besin içeren dengeli ve dengeli bir diyet almaları gerekir. Yeterli miktarda protein, yağ, karbonhidrat, mineral ve vitamin içeren iyi planlanmış bir diyet, bebeğinize en iyi besinleri sağlamanızı sağlayacaktır.

Hamilelik sırasında diyetten bahsetmek kesinlikle hoş karşılanmaz. Yapmanız gereken tek şey, makul bir şekilde günde 2500 kalori alarak yemek yemektir ki bu gereklidir. Hamilelikte kilo sadece zamanında alınan bir kazançtır. Bebek bu dünyaya geldiğinde, her zaman normal kilonuza geri dönebilirsiniz. Dolayısıyla bu endişe konusu olmamalı. Bununla birlikte, bu konuda rahat değilseniz, doktorunuza danışmanız daha iyi olur. Yürümeyi veya egzersiz yapmayı çok fazla strese sokmadığınız sürece yürüme ve yoga gibi hafif egzersizler de önerilir. Onlar sadece vücudunuzu zinde ve aktif tutmak ve özellikle doğum sırasında ağrıya dayanmanız için size daha fazla güç vermek içindir.

Hamilelik sırasında uygun kilo alımının olması önemlidir. Gerekenden fazlasını alırsanız sezaryenle doğum riskiniz vardır. Bu kilo alımı doğumdan sonra ve sonraki gebeliklerde de kalma eğiliminde olabilir. Fazla kilolu kadınlar gebelik diyabeti ve preeklampsi gibi komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altında olduğundan bu bir sorun olabilir. Bebekleri de doğum sırasında çok büyüyebilir ve bu da doğum sırasında sorunlara neden olabilir. Bununla birlikte, zayıf olan anneler, erken doğmuş bir bebek veya zayıf bir bebek doğurma korkusuna sahiptir. Bu bebek için sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bu nedenle, siz ve bebeğiniz için en iyi şey hamileyken sağlıklı kalmaktır, bu da hamilelik sırasında gerekli kilo alımını yapmanız gerektiği anlamına gelir. Kilonuzu göz önünde bulundurarak kendinizi başkalarıyla karşılaştırmamaya çalışın çünkü vücudunuza eklediğiniz her kilo bebeğinizin güvenli bir şekilde gelişmesine yardımcı olacaktır!

Etiketler:

Yorumlar
  1. Zehra dedi ki:

    Hamilelikte kilo almak çoğu kadında gerçekleşen bir durumdur. Yine de bazı kadınlar hamilelik sürecinde fazla kilo almadan doğum gerçekleştirebilir. Hamilelik döneminde kadın sağlığına dikkat etmek zorundadır. Doğum gerçekleşene kadar doktoruna düzenli kontrollere gitmeli ve en son doğum anına kadar sağlıklı bir beslenme takvimi belirleyip uygulamalıdır.