Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Hamilelikte Sigaranın Zararları

Hamilelikte Sigaranın Zararları

GEBELİK VE SİGARA

REKLAM ALANI

 Ülkemizde yapılan çalışmalarda ise, genel olarak dört ya da beş kadından birisi gebeliğinde sigara içmektedir. Gebelikte sigara kullanımı çoğunlukla annenin sigara içme alışkanlığını bu dönemde de sürdürmesinden kaynaklanır. Böyle bakıldığında asıl sigaranın kendisi stres ve sıkıntı kaynağı olmaktadır. Gebelikte sigara kullanımı hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından son derece zararlıdır. Sigara 4000 tane kimyasal madde içermektedir. Sigara annenin başta solunum sistemi olmak üzere kalp, damarlar ve vücudun diğer tüm organlarına zarar vermektedir. Sigaranın bu zararlı etkileri kısa ve uzun süreli olmak üzere iki şekilde görülmektedir.

Sigaranın Gebe Kadınlardaki Fizyolojik Etkisi:

• Akciğerleri daraltarak akciğerlere daha az hava girmesine neden olur.

• Damarlar daraldığı için tansiyonu yükseltir.

• Bulantı ve kusmaları daha da artırır.

SİGARANIN ANNE KARNINDAKİ BEBEK ÜZERİNE OLAN OLUMSUZ ETKİLERİ

Sigaranın içinde bulunan maddelerden olan nikotin ve karbon monoksit bebek sağlığı açısından son derece zararlıdır. Bebek plasenta ve kordon aracılığıyla beslenmektedir. Oksijen bebeklerin büyümesini ve gelişmelerini sağlayan en önemli taşıma aracıdır. Anne kanında oksijen azaldığı zaman bebeğe giden oksijen miktarı ve diğer besin öğelerinin miktarı da azalmaktadır. Dolayısıyla sigara içen annelerin bebeklerinde büyüme ve gelişme geriliği ortaya çıkabilmektedir.

Sigaranın Gebeliğin Oluşmasına Etkisi

Sigarada bulunan zararlı maddeler anne ve baba adaylarının doğurganlıkları/üretkenlikleri üzerine etki ederek, onların sağlıklı bir eş ve anne-baba adayı olmasını önlemektedir. Sigaranın daha gebelik oluşmadan verdiği zararlar;

• Hormonları etkileyerek, üreme potansiyelini / doğurganlığı azaltmaktadır.

• Erkeklerde sperm sayısını, spermlerin hareket etme yeteneğini ve hızını azaltmakta, şeklini değiştirmektedir.

• Kan damarlarını etkilediği ve kanlanmayı azalttığı için erkeklerde ereksiyonproblemlerine neden olmaktadır. Bu nedenle gebelik döneminde sigara içseniz bile sigaralı ortamlardan uzak durmanız gerekmektedir.

Pasif sigara dumanına maruz kalan anne adaylarının karşılaşacağı riskler:

• Bebeğini kaybedebilir,

• Düşük doğum ağırlıklı bebek doğurabilir,

• Doğumsal anomalisi olan bebek doğabilir,

• Bebekler doğduktan sonra ilk 6 ay içinde aniden ölebilir,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.