Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Havucun Vucuda Yararları Nelerdir

Havucun Vucuda Yararları Nelerdir

Havuçlar dünyada en sık olarak tüketilen kök sebzelerin başında gelmektedir. Bu nedenle havuçlar birçok yemekte sıklıkla kullanılmaktadır. turuncu, mor ve kırmızı gibi birçok farklı renklere sahiptir ve hepsinin tadı aynıdır. Hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından sevilerek tüketilen havuçlar lezzetleri ile herkesin sevdiği bir sebzedir.

REKLAM ALANI

Kolestrolün düşürülmesi, kalp krizi riskinin azaltılması ve belirli tip kanserlerin önlenmesi, gözlerin daha iyi görmesi, erken yaşlanma belirtilerinin azaltılması, cildin güzelleşmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi birçok etkisi olan havuç sağlığa en faydalı besinlerden biridir.

Göz hastalıklara en iyi gelen besinlerden olan havucun sık sık tüketilmesi, katarakta yakalanma riskini azaltmaktadır. İçeriğinde bulunan antioksidan ve beta karoten sayesinde kanser riskini azaltarak insan sağlığını korumaktadır. Beyni ve hafızayı canlı tutar. Lif açısından zengin bir sebze olduğundan dolayı bağırsakları daha düzenli bir şekilde çalıştırır. Hücre onarımını sağlayarak virüs ve mikropları öldürür.

Halsizlik halinin giderilmesinde etkilidir. Mide ülserine karşı koruyucu olan havuç aynı zamanda hemoglobin ve eritrosit üretimini arttırmaktadır. Bu nedenle kan kalitesini de arttırır. Astım ve bronşit gibi rahatsızlıkları önler. Vücuttaki asit dengesini korur. Kanı ve karaciğer temizler.

Felç riskini azaltmasının yanı sıra toksinlerin atılmasında da etkilidir. Ağızda bulunan bakterileri temizleyerek diş sağlığını korur. Tansiyonu dengeler. Kötü kolestrolü düşürerek iyi kolestrolü yükseltir. Ergenlik döneminde çıkan sivilcelerin azalmasına etkilidir.

Havucun en sık tüketim yöntemlerinden biri de havuç suyunun tüketilmesidir. Havuç suyu katı meyve sıkacakları ile kolayca elde edilebilmektedir. Havuç suyu bağırsakların hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar.  Havuç suyu kilo vermeyi kolaylaştırır. Kas gelişimine destek verir ve kemiklerin güçlenmesini sağlayarak kemik hastalıklarının yaşanmasından vücudu korur.

Meme ve mesane kanserinde ilerlemeyi önler. Havuç suyunu cildinize sürdüğünüzde izleri ve akneleri geçirerek daha pürüzsüz bir cilt elde edilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca havuç suyu cildi nemlendirerek yaşanabilecek cilt sarkmalarını da engellemektedir. Beyni güçlendirir ve unutkanlık problemini giderir.

Havucun içinde bulunan beta karoten havuca rengini veren maddedir. A vitamini açısından çok zengin olan havucun içinde bulunan bu vitamin kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucu etki oluşturmaktadır. 2011 yılında yapılan araştırmalarda, havuç suyunda bulunan bioaktif kimyasallar, miyeloid ve lenfoid lösemide kansere yol açan hücrelerin büyümesini engellemektedir. Bu nedenler havuç tüm kanser tipleri için etkili bir besin olarak gösterilmektedir.

Sinir hücreleri üzerinde pozitif etki oluşturan havuç, beyin sağlığının olumlu etkilenmesine yardımcı olmaktadır. Yaşlanma, darbe ya da hasar sonrasında zarar gören beyin hücrelerinin yenilenmesi için havuç yemek çok iyi bir tercih olacaktır.

Ciltte meydana gelen enfeksiyonların giderilmesinde etkili olan havuç antiseptik özelliği ile birden fazla cilt problemine iyi gelmektedir.  Havucu direkt olarak yüze uyguladığınızda cildin temizlenmiş olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Diş macunu yapımında da kullanılan havuçlar, hem dişlere hem de diş etlerine faydalıdır. Diş fırçası etkisi sağlayan havuç ağız içerisindeki bakteri sayısını azaltarak diş hastalıklarına karşı ağız yapısını korumaktadır.

Havucun içinde bulunan antioksidanlar cildi serbest radikallere karşı korumaktadır. Düzenli havuç tüketilmesi ile cildi zararlı güneş etkilerinden koruyan sebze, ciltte bulunan siyah nokta, sivilce gibi durumları azaltırken, tırnak ve saçların güçlenmesine de büyük etki sağlamaktadır.

Lifli yapısı ile bağırsak temizliğinde etkili olan havuç A vitamini barındırdığından dolayı vucutta kalan tüm toksinleri dışarı atmaktadır. Havuç tüketilmesi bu neden ile safra ve karaciğere yerleşmiş zararlı toksin ve yağların giderilmesini sağlayarak, boşaltım sistemine olumlu etki yaratmaktadır.

havucun faydaları göz

havucun faydaları hamilelikte

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.