Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

HPV Virüsü – Genital Siğil

HPV Virüsü – Genital Siğil

HPV virüsü cinsel yolla bulan genital siğiller kapsamındadır. Ülkemizde ve tüm dünyada yaygınlaşan bu virüs kadın ya da erkek herkeste ciddi sağlık problemleri oluşturmaktadır.

REKLAM ALANI

HPV nedir ?

HPV nedir sorusunu ise şöyle özetleyebiliriz;

HPV virüsü hem erkek hem de kadınların genital bölgelerinde enfeksiyon yapar. Bu enfeksiyon karnabahar şeklinde siğillerin oluşmasına neden olur. Bu siğiller bölgede toplu ya da dağınık halde oluşabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yer alsa da nadiren cinsel ilişki haricinde de bulaşabilir.

HPV virüsü nasıl bulaşır?

HPV nasıl bulaşır sorusu ise cinsel yol olarak açıklanabilir. Nadiren cinsel ilişki haricinde bulaşsa da, virüs enfekte bir cinsel organla diğer cinsel gölgenin mukoza teması ile bulaşır.

HPV virüsü kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açabilirken, erkeklerde ise penis kanserine neden olur. Erkekler genellikle HPV virüsü taşıyıcısı olduklarından korunmaları kadınlar kadar önemlidir. Tespit edildiği anda zaman kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır.

HPV virüsü belirtileri nelerdir?

HPV tipine göre kuluçka süresi farklı olsa da 2 ay ile 6 yıl arasında bir sürede ortaya çıkar. Kendini siğiller ile belli eder. Bu siğiller genital bölgede, anüste ve sayıları değişken olarak ortaya çıkar. Ancak oral seks ile ağza da bulaşabildiğinden ağızda da siğil lezyonları görülebilir.

HPV virüsü nasıl tedavi edilir?

Enfeksiyon sonucu ortaya çıkan siğiller; kremler ve dondurma/yakma işlemleri ile tedavi edilebilir. Ancak tedavi ile kaybolan siğiller yeniden nüksedebilir. Bazı kişilerde görülen bu durum ortaya çıktığında yeniden tedavi gereklidir. Ancak virüsün nadiren olsa da kendiliğinden atıldığı görülmektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında, hem kadın hem erkek tüm bireyler için önemli sonuçlar ortaya koyabilen bu virüse karşı önlem alınmalıdır. HPV virüsünden korunmak için kadınlar 12 yaşından itibaren rahim ağzı kanser aşısı olmalıdır. Erkekler de prezervatif kullanmalıdır. Ancak hiç bir zaman tam koruma sağlanamayacağından düzenli olarak sağlık kontrolü yaptırılmalıdır.

Genital bölgede böyle bir semptom görülmesi halinde derhal uzman hekime başvurulmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.