Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

İç Ortam Hava Kirliliği Dış Havadan Daha Kötü Olabilir

İç Ortam Hava Kirliliği Dış Havadan Daha Kötü Olabilir

Gündüz ve gece, çocuklarınız hem dışarıda hem de evinizde toksinleri soluyor. Hava kirliliğini düşünürken çoğumuz dış havayı düşünürüz. Ancak sağlık örgütleri, iç mekan hava kirliliği seviyesinin dışarıdaki kirlilik seviyesinden iki ila beş kat daha yüksek olabileceğini ve birçok çocuğun zamanlarının % 90’ından fazlasını kapalı alanlarda geçirdiğini tahmin ediyor. Günümüzün evlerinde, iç mekan hava kalitesine yardımcı olacak çok az havalandırma vardır.

REKLAM ALANI

Çocuklar, yetişkinlerden daha fazla vücut ağırlığı birimi başına nefes alır ve daha fazla hava kirliliği solumuş olurlar. Kirli havanın çocuklar üzerinde daha büyük bir etkisi vardır çünkü akciğerleri ve eliminasyon sistemleri hala gelişmektedir. Çocukların vücutları aşırı yüklendiğinde, daha fazla toksinle baş edemezler. Yeni halı, boya, temizlik malzemeleri, şilte ve mobilyaların yüzünden; toz, küf veya polen gibi belirli maruziyetlere olumsuz tepkiler göstermeye başlayabilirler. Küçük maruziyetler bile aşırı zehirli olabilir ve bir çocuğu çok hasta edebilir. Şu anda 40 milyondan fazla insanın, çevrelerindeki çeşitli maddelere karşı alerjik veya toksik reaksiyonlar nedeniyle bir tür çevresel hastalık geçirdiği tahmin edilmektedir.

İç mekan hava kirliliği, öksürme, hapşırma, sulu gözler, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi ve nefes almada güçlük gibi semptomlara neden olabilir. Alerjenler, tütün dumanı veya kimyasal maruziyet astım semptomlarını tetikleyebilir veya mevcut semptomları daha da kötüleştirebilir. Çevresel hastalık, tespit edilmesi zor olan diğer kafa karıştırıcı sorunların uzun bir listesini içerebilir.

Partiküller veya gazlar, birçok farklı kaynaktan evinizin her yerinde havaya salınıyor. Ancak çocuklarınızın uyuduğu oda muhtemelen en önemlisidir. Uyku, vücutlarının yenilenme zamanıdır. Çocuklarınız gece uyuduğunda vücutları derin onarım moduna geçer ve bağışıklık sistemi kirliliklerden kurtulmaya çalışır. Yatak odasında havada ilave toksin yükü varsa, detoksifiye etmek zordur. Çocuklarınız yatak odasında ne kadar zaman geçiriyor? Gece uykusuna ek olarak, pek çok çocuk gündüzleri yatak odalarında oyun oynayarak veya kestirerek çok fazla vakit geçiriyor.

Yatak Odasında İç Ortam Hava Kirliliğinin Azaltılması

Birincisi, bebeklerin ve çocukların gaz çıkışı olmayan organik bir yatakta uyumaları çok önemlidir. Yangın geciktirici, vinil, poliüretan köpük ve diğer toksik malzemeler içeren tüm yatakların değiştirilmesi zorunludur. Ek olarak, çoğu yatak çerçevesi, beşik, alt değiştirme masaları, şifonyerler, dolaplar ve kitaplıklar, formaldehit yayan veya aynı zamanda toksin yayan vernikler veya boyalar içeren kompozit veya preslenmiş ahşap ürünlerden yapılır. Mümkünse, bu mobilyayı doğal yüzeyli masif ahşapla değiştirin. Halı, kirleticileri az ya da çok, sürekli salabilen başka bir büyük zehirli yayıcıdır. Temizlik ürünleri, kişisel bakım ürünleri, yapı malzemeleri ve boyalardan kaynaklanan toksinler havaya karışabilir. Yatak odasında bulunan herhangi bir küf, toz akarı veya hayvan tüyü de çocuklar için büyük bir sorun olabilir.

Çocuğunuzun yatak odasındaki alerjenleri ve toksinleri azaltmak için:

 • Alerjenleri, kokuları, virüsleri, gazları ve kimyasalları azaltan bir oda hava temizleyici satın alın
 • Toksik olmayan % 100 organik pamuk, toz akarlarına karşı korumalı örtülerle yastık, şilte örtün
 • Toksik olmayan organik bir çocuk yatağı satın almayı düşünün
 • Küf oluşumunu kontrol etmek için evdeki nem oranını yüzde 50’nin altına düşürün
 • Sıhhi tesisat, çatı ve diğer su sızıntılarını derhal düzeltin ve evdeki tüm küfleri güvenli bir şekilde temizleyin
 • Elektrikli süpürge ile haftada iki evi süpürün (evcil hayvanınız varsa daha sık)
 • Döşemeli mobilya, perde ve şilteleri düzenli olarak vakumlayın
 • Sert yüzeyleri nemli bir bezle temizleyin ve zehirli temizleyiciler kullanmayın
 • Alerjiye neden olan evcil hayvanları yatak odasından uzak tutun veya tüylere maruz kalmayı azaltmak için her hafta evcil hayvanları yıkayın.
 • Yatağı haftalık olarak sıcak suda yıkayın
 • Mümkünse halıyı çıkarın ve düzenli olarak yıkayabileceğiniz doğal, toksik olmayan kilimler kullanın.
 • Tütün dumanını evin dışında tutun
 • Kompozit veya yonga levha mobilyalardan kaçının ve mümkün olduğunca gerçek ahşap almaya çalışın.
 • Kompozit ahşap ürünler satın alırsanız, iç mekana getirmeden önce birkaç gün veya hafta dışarıda gazdan arındırın.
 • İçeriye yeni mobilya getirdikten sonra odaları iyice havalandırın. İç mekan hava kalitesini iyileştirmek için pencereleri her gün açın.

Bambu palmiyeleri ve örümcek bitkileri gibi yaygın ev bitkileri havayı temizlemeye yardımcı olabilir

Etiketler:

Yorumlar
 1. Süleyman dedi ki:

  Çağımızın en büyük problemlerinden biri hava kirliliği, hep doğa kirliliği vs diyoruz çevre kirliliği diyoruz ama ev ve çalıştığımız ortamlara da çok dikkat etmeliyiz bol bol havalandırmalıyız.