Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

İdeal Kilo Vermek Nasıl Olur

18.03.2021
359
İdeal Kilo Vermek Nasıl Olur

 İdeal Kilo Vermek İsteyenlerin İzlemesi Gereken Yol Haritası

REKLAM ALANI

Bütün her yerde insanlar arasında gittikçe artan kilo problemleri çoğu insanları zarar verici bir şekilde kilo verme yollarına itiyor. Çoğu kişi bu konuda fazlasıyla bilinçsiz yaklaşıyor ve 1 hafta gibi bir sürede 5-6 kilo vermek istiyorlar. Fakat bu kısa sürede zayıflamak için yapılan bir çok diyetlerin ve programların bir çoğu kilonun yağdan gitmesi yerine su ve kastan veriliyor. Böylelikle farkına varmadan sağlığımızda ve organlarımıza ciddi hasarlar verilebiliyor.

 Hızlı Kilo Vermenin Ortaya Çıkardığı Zararlar Nelerdir?

 • Kansızlık
 • Uyku bozuklukları
 • Kalp ritim bozuklukları
 • Adet düzensizlikleri
 • Tansiyon düşmesi,
 • Diş ve kemiklerde zayıflama
 • Yüksek kolesterol
 • Cildin kuruması pullanması
 • Sinirlilik
 • Baş ağrısı
 • Göz kararması
 • Konsantrasyon bozukluğu

   Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermek İçin Neler Yapmalıyız?

       1-Yemeklerden Yarım Saat Önce Su İçmek

 Yemeklerden yarım saat önce su içmek vücudumuzun su ihtiyacı dengeler. Vücudumuzun alması gereken nemi sağlar ve tokluk hissi oluşturur ve böylelikle yemek yerken daha az yeriz.

       2- Geç Saatlerde Yemek Yenmemeli

Geç saatlerde fiziksel aktivitelerimiz ve metabolizmamız fazlasıyla yavaşlar. Yediğimiz her şeyin sindirimimizi çok yavaş olur. Bu vücudumuza o an giren yağın birçoğu yakamadığı için kiloya dönüşür.

       3- Daha Küçük Tabaklar ve Daha Küçük Porsiyonlar Kullanmak

Tabağımızdan ne kadar yemek varsa hepsini bitirmek gibi bir çaba içerisinde olur. Psikolojik olarak aslında aç olmasak bile tabağımız bitmeden doymuş olsak da tabağımızdakiler bitene kadar yemeğe devam ederiz onun için tabağımızın daha küçük olmasına ya da yemek porsiyonlarımızın aza olmasına dikkat etmeliyiz.

        4- Egzersiz Yapmak 

 Egzersiz metabolizmayı hızlandıran faaliyetlerden biridir. Uyandığımızda veya boş zamanlarımızda egzersiz yapmak kilo vermemize yardımcı olur aynı zamanda vücudumuz daha iyi ve dinç olur.

         5- Fazla Ekmek Yemek

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi ekmeğin fazlası da kilo aldırır. Çünkü ekmeğin yapımında fazlasıyla karbonhidrat ve şeker bulunur. Enerjiye dönüştürülemeyen fazla karbonhidratlar yağa dönerek vücutta depo edilir.

En önemlisi herkesin vücudu ve metabolizması birbirinden farklıdır. Bazı kişilere spor hareketi ağır gelmeye bilir ama bir başkasına gelebilir. Bazılarının hastalıkları olabilir şeker ve tansiyon gibi hastalıklar bunun için en önemlisi doktorunuza gidip yardım almaktır.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Serkan dedi ki:

  Her insanın boyu ve kilosu doğru orantıda olmalı. Fazlası veya azı sağlığımız açısından iyi değildir. Genelde insanlar kilo vermek için uğraşır ve yanlış programlar uygulayarak sağlığını daha fazla riske atar. Olması gereken doktorla konuşup vücuda iyi gelecek yiyecekleri öğrenip buna göre bir diyet planı oluşturulmalı. Düzenli ve kararlı bir şekilde uygulanan diyetle kısa sürede fazlalık kilolarınızdan kurtulup daha sağlıklı bir yaşama devam edebilirsiniz.

 2. Mekancu dedi ki:

  Aslında bende çok kilo vermek istiyorum. Çok yiyip içmiyorum fakat abur cubura geldimi dünyaları yiyorum gerçekten 🙂 Bu listeyi denemeye çalışacağım.