Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

İmplant Yaptıracaklara Öneriler

02.01.2021
333
İmplant Yaptıracaklara Öneriler

İmplant Nedir?

REKLAM ALANI

Ağız içerisinde herhangi bir diş boşluğuna ve fonksiyonunu kaybetmiş olan dişin yerine yerleştirilen estetik ve gerçek görünümlü dişlere implant denir.

İmplantlar kron, köprü ve damak protezlere göre daha maliyetli ve daha sağlam dişlerdir. Yaşam boyu kullanılabilirler. İki parçadan oluşurlar ve titanyum içerikli malzemeden yapılmaktadırlar. İmplant kişilere estetik kazandırır ve daha rahat bir kullanım kolaylığı sunar. İmplanlat hastanın çene yapısına ve kemik yapısına göre değişiklik gösterebilir. Yapılacak olan implantın uzunluğu ve büyüklüğü çeşitli filmler çekilerek ve inceleme yapılarak başarılı bir şekilde hasta ağzına yerleştirilir. İmplantların belirli bir ağırlığı vardır ancak bu ağırlık çenede hissedilmez.

İmplant dişlerinin uzun süre sağlıklı olabilmesi için operasyon sırasında ortamın uygunluğuna dikkat edilmeli ve bu konuda bilgili bir diş hekimine başvurulmalıdır. Yüzyıllardır yapılan bu tedavide kanser riski araştırılmıştır ve aralarında bir bağ oluşmamaktadır.

İmplantın Avantajları

İmplantın birçok avantajı vardır. Uzun yıllar boyunca ağızda bir sorun yaratmaz ve en uzun kullanılan implant süresi 40 yıl civarıdır.

İmplantlara günlük bakım yapılarak daha uzun yıllar doğal dişler gibi rahatsızlık vermeyecek bir protez çeşididir. Diş hekimliğinde bulunan en iyi tedavi yöntemlerinden biridir.

İmplant dişler tek diş kayıplarında da kullanılabilir ve ayrıca herhangi bir restorasyon yapılmadan uygulanmaktadır.

Hareketli protezler insanlar için daha zordur ve implantlar bu zorluğu ortadan kaldırır. Kişilerin özgüveni geri kazandırılmış olur.

Herhangi bir diş eksikliğinde çene kemiğinde erimeler olur. İmplant ile bu erimeler ortadan kalkacaktır.

Köprü yapımı için dişlerde aşındırma işlemleri yapılır ve oldukça zordur. İmplant bu zorluğu yok eder.

Daha doğal ve daha estetik bir görünüm sağlar ve implant kullanan kişiler dengeli ve düzenli beslenirler.

İmplantın Dezavantajları

İmplant yapılırken bazı yanlış ve eksik uygulamalar dahilinde ortaya bazı komplikasyonlar çıkabilir. Enfeksiyonlar implantı ve etrafındaki kemik dokusununun kaybedilmesine neden olabilir.

Yanlış bir planlama ile başarısızlıkla karşılaşılabilir ve estetik problemler oluşabilir.

İmplantlar diğer protezlere göre daha maliyetlidir ve birkaç sene içinde daha makul bir düzeye düşmüştür.

İmplant dişle kaynaşana kadar hasta ağız sağlığına daha çok dikkat etmeli ve sigara kullanımını en alt düzeye indirmelidir.

Bazı hastalarda ağrı ve şişlikler gözlemlenebilir. Ama bu belirtiler zamanla geçecektir. 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.