Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

İyi Baba Olmanın 10 Altın Kuralı

İyi Baba Olmanın 10 Altın Kuralı

Bugüne kadar hep iyi anne modellerinden örnekler verilir. Hem anne üzerine yoğunlaşılır. Aslında babada anne kadar önemlidir ve çocuk doğduğu andan itibaren babayla da birlikte yaşamaktadır.Genel olarak bakıldığında babaya biçilen rol otoriter, korkutucu, eve para getiren, onlar için çabalayan, uzak ama koruyucu bir modeldir. Anne daima şefkat ve sevecen bir şekilde anlatılırken, baba daima ilgisiz, kokulan ve itici olarak empoze edilir. Çocuğun gözünden bakacak olursak baba çocuğu için güvenin, sevginin, huzurun sembolüdür.Çocuklar ebeveynleri kopya ederek büyürler. Örneğin bir erkek çocuk babası gibi giyinmek, konuşmak, tıraş olmak ister. Bunlar duygusal anlamda da böyledir. Baba ne kadar sevecen ve merhametli ise çocukta bu modeli alarak büyüyecektir. Bu yüzden babalar çocuklarının nasıl büyümesini istiyorsa o şekilde kendi hayatlarına çeki düzen vermelilerdir. Her babanın kendi imkanına göre iyi özelliği vardır. Ancak ana temelde sizlere 10 tane iyi baba modeli sunmak istiyoruz.

REKLAM ALANI
İyi Baba Olmanın 10 Altın Kuralı
 1. Çocuğuna Vakit Ayırmak

Belkide en çok yapılması gereken bir o kadar da mazeretlerin arkasına saklanılan bir kuraldır. Çoğu babalar ben onlar için çalışıyorum diyerek

çocuklarının sadece bakım ihtiyacınıkarşılamaktadır. Çocuklar daha çok anneyle birlikte vakit geçirmek durumunda kalır. Halbuki asıl bakım bir babanın evladına vakit ayırmasıdır. Bu nedenle ne olursa olsun çocuğunuzla vakit geçirin.

 1. Dinleyen Baba

Çocuklar daha yeni büyüme çağında olduklarından çok hızlı konuşabilirler. Bazende kelimeler ağızlarında dolanır ve beklenmesi gerekir. Burada babayla iletişimanında baba sabırsız olup“ uf bir şeyi anlatamadın” gibi sözler söylerse çocukta içe kapanıklık başlar. İşte yorulan baba uyumak istediğinde çocuklarınabağırmamalıdır. Buda gelişme sürecindeki çocukta kekemeliğe neden olabilir. Âni ses yükselmelerine dikkat edin.

 • Anlatan Baba

Uzmanlara göre kendisiyle sürekli konuşlan ve durum kritiği yapılançocukların konuşması daha düzgün ve daha çabuk karar alabiliyorlar. Çocuklar anneleriyle uzun süre birlikte oldukları için onları dinlemek istemeyebilirler. Bu nedenle babanın konuşması her zaman çocuk üzerinde daha etkilidir.

 • Çocukla Birlikte Oyun Kurmak

Çocuklar enerji dolu ve yorgun babalar bu enerjiye ayak uyduramaya biliyorlar. Birazda haklılar. Ancak çocuğunuzla geçireceğiniz ufak bir oyun bile ona kendisini değerli hissettirecektir. Bu nedenle yorgun da olsanız oyun içinde durmanız onun için yeterli olacaktır.

İyi Baba Olmanın 10 Altın Kuralı

 1. Çocuğunuza Sevginizi Gösterin

Sadece çocuklarda değil her yaşta en büyük gıda sevgidir. Belki çocuğunuzu seviyor olabilirsiniz. Ancak ona hiç ifade etmiyor ve ona karşı uzak duruyorsanız bu çocukta sevgiye açlık söz konusu olabilir. İleri ki yaşlarda daha hırçın ve sevgisiz bir insan olmasına zemin hazırlamış olursunuz. Bu nedenle sevdiğinizi belli eden cümleler kurun ve ona karşı son derece samimi olun.

 • Çocuğunuzun Annesine İyi Davranın

En önemli konularda  biridir. Toplumda agresif ve sinirsel problemlerin özü bundan kaynaklanabiliyor. Annesine karşı sevgi ve saygılı olan bir babanınyanındayetişen çocuk kendini dışlanmamış, kabul edilen bir insan olarak görür. Ancak annesine karşı kötü olmanız onun ileride kendi eşine ve çocuklarına da bu şekildedavranmasına neden olabilir. Günümüzde bir çok aile içi şiddetin zemininde bu neden ortaya çıkıyor. İyi bir nesil için anneye iyi davranın.

 • Disiplini Sevgiyle Birlikte Verin

Gelişim sürecindeki çocukların her zaman belirli sınırlara ihtiyaçları vardır. Bu sınırlar onların gelecekte de nerede durup, nerede devam etmesi gerektiğini öğretir. Ancak bu sınırlar şiddet içerisinde olmamalıdır. Disiplin verirken davranışının kötü olduğunu net ifadelerle belirtin. Ne yapması gerektiği konusunda ona bilgiler verin.

 • Çocuğunuza Öğretmen Olun

Bir çocuk elbetteki bir çok yanlışlar yapar. Bu yanlışları ona güzel bir şekilde neden ve niçinini ayırt ederek anlatmalısınız. Bunun yanında bilmediği o kadar çok şey var ki ona bilmediklerini anlatma konusunda sabırlı olun.

 • Birlikte Yemek Yiyin

Bazı yorgun babalar rahat etmek için birlikte yemek yemekten çekinirler. Çünkü çocukların enerjisi o an için onları rahatsız eder. Halbuki yemek sohbetleri belkide çocuğun size karşı alıcılarının en fazla olduğuandır. Burada istediğiniz şekilde onunla sohbet ortamı yakalayabilirsiniz.

 • Rol Model Olun

En önemli konumuz. Çünkü çocuklar hiç bir zaman denileni yapmazlar. Daha çok yaptıklarınızı yaparlar. Bu nedenle eğer çocuğunuzun iyi bir olmasını istiyorsanız önce kendiniz o istediklerinizi yapmalısınız. Bu sayede çocuk sizi model alacak bununla birlikte size olan güveni de artacaktır.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Canan dedi ki:

  Gerçek anlamda iyi bir baba olmak lazım ama annede baba da kadar önemlidir bu durumda güzel bir yazı olmuş elinize sağlık