Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Kadın Üreme Organlarının Anatomisi

Kadın Üreme Organlarının Anatomisi

Kadın üreme organları iç ve dış üreme organları şeklinde iki bölümde incelenir. Dış üreme organlarının hepsine birden vulva denir.

REKLAM ALANI

Dış üreme organları

-Monspubis

-Labia majör

-Klitoris

-Monspubis: Ergenlik döneminden itibaren kıllar ile kaplanır. Yumuşak yağ ve bağ dokusundan oluşur.

-Labia majör (Büyük dudaklar): Monspubisten aşağı doğru uzanan yağ ve bağ dokusu kıvrımıdır. Damar ve sinir yönünden zengindir. Ergenlikle beraber üzerinde kıllar oluşur.

-Klitoris: Labia minörlerin üstte birleştiği kısımda yer alan uyarı ile sertleşebilen bir organdır. Damar ve sinir yönünden zengin olduğu için yırtık ve zedelenmelerde çok fazla kanamalar olabilir.

-Vestibül: Labia minörler açıldığında ortaya çıkan üçgen sahadır.

-Hymen (Kızlık zarı):Vajinal açıklığı kısmen örten elastik (esneyebilen) bir müközmembrandır (zar). Üzerinde menstrual kanın (adet kanı) akmasını sağlayan delikler bulunur. Kızlık zarı bazı kadınlarda iki veya üç delikli olabilirken bazı kadınlarda da çok delikli olabilir. Kızlık zarı hiç olmayan kadınlar olabildiği gibi, cinsel ilişki ile yırtılmayan ancak doğumda yırtılabilen elastik kızlık zarları olabilmektedir.

İç üreme organları

• Overler

• Uterus,

Overler (yumurtalıklar): Uterusun her iki yanında tuba uterinaların (tüp) fimbrialuçlarına yakın olarak yerleşmişlerdir. Overler şekil olarak badem görünümündedir. Overlerin 2 görevi vardır: Ovulasyon yapmak. (Yumurta hücresinin olgunlaşıp overlerden atılması) Hormon ifraz etmek (Östrojen ve Progesteron). Her iki hormonunda üreme siklusunungerçekleşmesinde önemli görevleri vardır.

-Uterus (rahim): Önde mesane (idrar torbası) arkada rektum (kalın barsağın son kısmı)ile komşuluk yapan rahim normalde öne yatık pozisyondadır. Uterus armut biçiminde, kaslı, kalın duvarlı, ortalama 7.5 cm uzunluğunda, 3.5 cm genişliğinde, 60 gram ağırlığındadır. Gebelikte ağırlığı 1000 grama ulaşır. Uterus 4 bölümden oluşur. Üst bölümünü fundus ve corpus oluşturur, alt bölümünü ise istmus ve rahim ağzı olarak bilinen serviks oluşturur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.