Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Kerevizin İnsanlara Faydaları

Kerevizin İnsanlara Faydaları

Kereviz maydanozgiller ailesinin üyesi olan bir sebzedir. Çoğunlukla düşük kalorili olmasını nedeni ile birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Ancak kereviz sadece düşük kalorisi için değil, aynı zamanda sağlığa olan yararları ile de tercih edillmektedir.

REKLAM ALANI

Kereviz, anti kanser özellikleri gösteren bir molekül olan Apigenin içerir. Molecular Nutrition and Food Research dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, apigenin inflamasyon yani iltihapların neden olduğu hasarı değiştirmeye veya azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu nedenle kereviz tüketilmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesine etkide bulunmaktadır.

Kereviz bitkisi genel olarak ılımlı iklimlerde yetişmektedir. Bu nedenle Akdeniz ülkelerinin birçoğunda kereviz yetiştirilmektedir. Düşük kalorili ve lezzetli olduğu için kereviz her sofrada kendine yer bulmaktadır. Birçok diğer sebzenin aksine haşlansa bile içerisindeki besin ve vitamin değerlerini kaybetmeyen kereviz birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Kereviz ister çiğ olarak salatalarda, istenirse de çorba ve yemek olarak tüketilebilmektedir.

Kerevizin içerisinde bol miktarda sodyum, potasyum, K ve A vitaminleri bulunur ve yapısında bulunan antioksidanlar ile vücut sağlığı için tüketilmesi büyük önem taşır. 100 gram kereviz sadece 16 kcal olduğu için özellikle diyet yemeklerde bolca tercih edilmektedir.Kereviz seçerken dik saplı, yaprakları taze ve yeşil olanlarının tercih edilmesi gerekmektedir. Kerevizin tüketilmeden önce kesilip bekletilmesi besin değerinin kaybolmasına sebep olur bu nedenle kerevizin kullanılmadan hemen önce hazırlanması gerekir.

Özellikle kerevizin sapında bulunan bileşenler kas ve damarları rahatlatarak kan akışını düzenlemektedir. Düzenli olarak kereviz sapı tüketilmesi kan basıncını dengelemektedir. Yüksek tansiyon hastalarının kereviz sapını tüketmeden önce doktora danışmaları gerekmektedir.

Kerevizin içerisinde bulunan apigenin ve luteolin bileşenleri sayesinde pankreas kanseri tedavisinde kanserli hücrelerin oluşumunu azalttığı yapılan çalışmalar ile doğrulanmıştır. Hücresel fonksiyonların sağlığı ve hücrenin hidrasyonu için gerekli olan su kerevizde %95 oranında bulunmaktadır. Bu nedenle spordan önce kereviz suyu içilmesi vücuda iyi etkiler oluşturacaktır.

Kereviz kötü kolestrolü düşüren sebzelerden olmaktadır. Bu nedenle yüksek kan basıncını düşürmektedir. Eklem ağrılarına, romatizma ağrılarına ve akciğer enfeksiyonlarına iyi gelen kereviz akne ve astım için de yararlı etkiler oluşturmaktadır.

İçeriğindeki yağlar, mineraller ve çeşitli vitaminler sayesinde kereviz sinir sistemini düzenler. Stresten kaynaklanan gerginlikleri azaltır. Özellikle regl sancıları ve uyku problemleri olan kişilerin yatmadan önce 1 bardak kereviz suyu içmeleri tavsiye edilmektedir.

Kerevizde bulunan omega 6 cilde parlaklık ve esneklik kazandırır. Ayrıca içeriğinde bulunan bol miktarda selenyum, fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum ile cildin beslenmesi sağlanmaktadır. Cilt yüzeyinde görülen beyaz lekelerin görünümünün azalması ve leke oluşumunu da engellemektedir. Cildi kereviz suyu ile silmek, akne ve oluşumunu engellemenin yanı sıra cildin pH dengesini de sağlamaktadır.

Barındırdığı A, C ve E vitaminleri ile potansiyel antioksidan etkisi olan kereviz yaşlanma belirtilerini arttırarak cilden yenilenmesini sağlar. Dengeli ve iyi türdeki asitler ise reflüye iyi gelmektedir.

Kerevizin Diğer Faydaları

 • Afrodizyak ile cinsel gücü arttırır.
 • Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.
 • Ağız kokusunu giderir.
 • Anemi için olumlu etkileri bulunur.
 • İdrar yolu enfeksiyonu yaşanmasını önler.
 • Gut ve sarılık hastalıklarına iyi gelir.
 • İştah açıcı olarak kullanılır.
 • Balgam söktürücüdür.
 • Yüksek lif içerir.
 • Hafızanın korunması ve unutkanlığın önlenmesi için gereklidir.
 • Karaciğeri korumaktadır.
 • Mideyi korur.
 • Anne sütünün artmasını sağlar.
 • Kereviz sapı düzenli tüketilirse artrit ağrılarını ve şişkinlikleri giderir.
 • Karaciğer ve mesane işlevlerini düzenler.
 • Ağrı kesici, antiseptik ve anti alerjik özelliklere sahiptir.
 • Yağ yakımına yardımcı olarak hızlı kilo verdirir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.