Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Meme Kanseri Nedenleri Ve Tedavisi

Meme Kanseri Nedenleri Ve Tedavisi

Kalp ve damar hastalıklarının ardından dünya üzerinde en çok ölüme neden olan kanser, tedavisi oldukça güç olan tehlikeli bir hastalıktır.Meme kanseri ise akciğer kanserinden sonra en çok görülen 2. Kanser türüdür. Ayrıca meme kanseri bilindiği gibi sadece kadınlarda değil erkeklerde de çok düşük bir ihtimalde olsa görülebiliyor.Peki meme kanserinin nedenleri ve belirtileri nelerdir? Meme kanseri tedavisi nasıl yapılır?

REKLAM ALANI

Meme Kanseri Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri, meme dokusunda bulunan süt bezleri ve süt kanallarında hücrelerin kontrolsüz çoğalıp, yapılarında bozukluk meydana gelmesi nedeniyle oluşan bir hastalıktır.Bireylerde meme kanseri ilk oluştuğu zaman belirtilerini pek göstermeyebilir. Meme kanserinin erken teşhisi çok önemlidir ve bu hastalıkta ilk evrelerde belirtilerini göstermediği için bireylerin ara ara taramalarını yaptırmaları şiddetle önerilir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri ilk evrelerde belirtilerini pek göstermez ancak ilerleyen dönemlerde şu belirtileri gösterebilir;

*Memenin ucunda bir kızarıklık veya yaranın oluşması

*Meme ucunda akıntı oluşması

*Memenin orantısız olarak büyümesi

*Memede veya koltuk altlarında ufak şişlik meydana gelmesi

Bu belirtiler hastalığın ilerleyen dönemlerinde karşımıza çıkabilir.

Meme Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Meme kanserinin çok fazla nedeni vardır. Ancak bunlar arasında en yaygın belirtiler;

*Ailesinde daha önce bu hastalığa yakalanmış bireyler varsa, bu hastalığa yakalanma riski fazladır.

*Günlük yaşantımızda yaşadığımız stres, üzüntü gibi olumsuz durumlar sadece bu hastalığa değil diğer hastalıklara da yakalanma riskimizi artırıyor.

*İnsanlarda melatonin denilen bir hormon vardır. Bu hormon vücutta bağışıklık sistemini düzenler, hücreleri yeniler. Kısaca meme kanserine karşı koruyucu bir etki yaratır. Ancak bu hormon gece salgılandığı için gece çalışan bireylerde görevini tam yerine getiremez. Bundan dolayı gece çalışan kadınlarda meme kanseri görülme riski fazladır.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Aysun Alıcı dedi ki:

    Özellikle bayanlarda daha sık görülüyor, sanılan aksine erkeklerde de düşük bir oran ile de olsa meme kanseri görülebilmekte. Yazınızda da bahsettiğiniz gibi en önemli unsur. Erken tanı ve teşhisdir.