Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Mevsime Göre Tüketilmesi Gereken Sebze Ve Meyveler

Mevsime Göre Tüketilmesi Gereken Sebze Ve Meyveler

Mevsime Göre Tüketilmesi Gereken Sebze Ve Meyveler

REKLAM ALANI

Meyve ve sebzelerden tam olarak fayda sağlamak için mevsiminde tüketmemiz gerekmektedir. Hangi mevsim, hangi meyve ve sebzeyi yemeliyiz?  zamanında tüketmeniz için ay ay meyveler ve sebzeler…

Günümüz teknolojisinde  her mevsim istediğimiz sebze ve meyvelere ulaşabilsek de, hem lezzeti hem sağlıklı olması açısından mevsiminde tüketmek daha faydalı olmaktadır .

Sebze ve meyveler doğal yollarla yetişip olgunluğa ulaştıkları zaman vitamin ve mineral açısından zenginleşmektedir. Birde mevsiminde alınan sebze ve meyvelerin de fiyatları daha uygun hale geliyor.

Sonbahar Meyve ve Sebzeler

Eylül

Sebzeler: Havuç, Salatalık, Taze Fasulye, Yeşil Biber, Patlıcan, Dolmalık Biber, Domates, Börülce, Bamya, Kırmızı Biber, Mantar, Mısır, Kabak, Soğan, Dereotu, Fesleğen, Biberiye, Nane, Maydanoz, Tere diye sıralamak mümkündür.

Meyveler: Şeftali, Karpuz, Kavun, Üzüm, Mürdüm Eriği, İncir, Kızılcık akla gelmektedir.

EKİM

Sebzeler: Havuç, Salatalık, Yeşil Biber, Patlıcan, Domates, Kırmızı Biber, Mantar, Yerelması, Lahana, Pırasa, Karnabahar diye sıralanabilir.

Meyveler: Nar, Üzüm, İncir, Kızılcık, Armut, Kestane

KASIM

Sebzeler: Lahana, Kereviz, Havuç, Karnabahar, Pırasa, Ispanak, Balkabağı, Yerelması, Pazı, Marul, Roka, Soğan, Biberiye, Nane, Maydanoz, Tere

Meyveler: Portakal, Ayva, Nar, Greyfurt, Armut, Trabzon Hurması, Muz, Kivi, Mandalina, Kestane olarak sıralanabilir.

Kış Meyve ve Sebzeleri 

ARALIK

Sebzeler: Karalahana, Havuç, Karnabahar, Bal Kabağı, Ispanak, Yerelması, Brüksel Lahanası, Pazı, Kereviz, Pırasa, Brokoli diye sıralanabilir.

Meyveler: Elma, Portakal, Mandalina, Ayva, Nar, Greyfurt, Muz, Trabzon Hurması, Kivi, Kestane 

OCAK

Sebzeler: Lahana, Brüksel Lahanası, Pazı, Kereviz, Havuç, Karnabahar, Pırasa, Bal Kabağı, Pancar, Ispanak, Kara Turp, Kırmızı Turp, Brokoli

Meyveler: Elma, Muz, Portakal, Mandalina, Ayva, Nar, Greyfurt, Kestane

ŞUBAT

Sebzeler: Hindibağ, Frenk Soğanı, Pırasa, Kırmızı Turp, Kereviz, Lahana, Brüksel Lahanası, Pazı, Havuç, Karnabahar, Bal Kabağı, Pancar, Ispanak, Turp, Brokoli olarak sıralanabilir.

Meyveler: Elma, Muz, Portakal, Mandalina, Ayva, Nar, Greyfurt, Kestane 

İlkbahar Meyve ve Sebzeleri 

MART

Sebzeler: Pancar, Havuç, Kuşkonmaz, Turp, Ispanak, Brokoli, Marul, Roka, Biberiye, Nane, Maydanoz, Tere

Meyveler: Muz, Elma, Limon, Mandalina

NİSAN

Sebzeler: Kuşkonmaz, Enginar, Bezelye, Bakla, Havuç, Roka, Taze Sarımsak, Biberiye, Nane, Maydanoz, Tere, Taze Kekik, Taze Soğan  olarak sıralanabilir.

Meyveler: Limon, Çağla

MAYIS

Sebzeler: Kuşkonmaz, Bezelye, Enginar, Bakla, Semizotu, Madımak, Ebegümeci, Arpacık Soğanı, Marul, Roka, Soğan, Sarımsak, Biberiye, Nane, Maydanoz, Tere

Meyveler: Yeşil Erik, Çilek, Dut 

Yaz Meyve ve Sebzeleri 

HAZİRAN

Sebzeler: Enginar, Bezelye, Bakla, Semizotu, Salatalık, Taze Patates, Taze Fasulye, Yeşil Biber, Patlıcan, Dolmalık Biber, Domates, Kabak, Rezene, Sivri Biber, Üzüm Yaprağı, Çalı Fasulyesi, Marul, Soğan, Sarımsak, Dereotu, Fesleğen, Biberiye, Nane, Maydanoz, Tere söylenebilir.

Meyveler: Yeşil Erik, Çilek, Kiraz, Kayısı, Şeftali, Dut, Vişne, Mürdüm Eriği

TEMMUZ

Sebzeler: Kabak, Semizotu, Salatalık, Patates, Taze Fasulye, Yeşil Biber, Patlıcan, Dolmalık Biber, Domates, Börülce, Bezelye, Sivri biber, Taze Sarımsak, Mısır, Soğan, Sarımsak, Dereotu, Fesleğen, Biberiye, Nane, Maydanoz, Tere diye sıralanabilir

Meyveler: Kiraz, Vişne, Şeftali, Karpuz, Kavun, Sarı Erik, Karpuz, Ahududu, Kayısı, Mürdüm Eriği

AĞUSTOS

Sebzeler: Kabak, Semizotu, Salatalık, Taze Fasulye, Yeşil Biber, Patlıcan, Dolmalık Biber, Domates, Börülce, Bamya, Kırmızı Biber, Mısır, İç Bakla, Soğan, Sarımsak, Dereotu, Fesleğen olarak sıralanabilir.

Meyveler: Vişne, Şeftali, Karpuz, Kavun, Mısır, Üzüm, Mürdüm Eriği, Dut, Böğürtlen, İncir, Kırmızı Erik

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.