Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Polikistik Over Sendromu Nedir ?

Polikistik Over Sendromu Nedir ?

Yumurtalıklarda küçük ve iyi huylu kistlerin oluşması ile gelişen polikistik over, adet düzensizliği ile kendini belli eden, kilo artışı, vücutta tüylenme ve sivilce gibi belirtileri olan bir kadın hastalığıdır. Yumurtalıklarda oluşan kistler yumurtlama düzeninin bozulması sebebi ile polikistik over görülen kadınlarda çocuk sahibi olamama sorunu gözlenmektedir. Yumurtalıklarda bulunan çok sayıdaki kistler hormon yapısını bozarak tüylenme ve sivilceye sebep olur. Dış görünüşü etkileyerek yaşam kalitesini ve dış görünüşü olumsuz etkileyen hastalık, psikolojik birçok sorunu da beraberinde getirir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

REKLAM ALANI

Polikistik over sendromu uzun süre tedavi edilmez ise karacaiğerde yağlanma, diyabet, hipertansiyon, kısırlık, depresyone ve anksiyete ve uyku problemleri gibi sorunlara yol açabilmektedir. Hızlı bir tedavi başlangıcı ile kilo kaybı sağlanması ve hormonların kontrol altına alınması gerekmektedir.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Hastalığın başlangıç döneminde genel olarak belirtiler gözlenmemektedir. Sürecin ilerlemesi ile semptomlar gözükmeye başlar. Ortak olarak gözüken sendromlar şunlardır:

 • Adet düzensizliği
 • Kiloda artış
 • Tüylenme
 • Regl döngüleri arasında görülen kanamalar
 • Çocuk sahibi olmada zorluk
 • Yüz ve sırtta sivilcelenme
 • Seste kalınlaşma
 • Göğüslerde büyüme, küçülme ve hassasiyet
 • Saç dökülmesi
 • Ciltte leke oluşumu

Sıklıkla görülen belirtiler arasında en yaygın olanı adet düzensizliğidir. Özellikle 13-19 yaş arasında ilk adetten sonra adet görememe, aşırı tüylenme ve sivilcelenme olarak polikistik over kendini belli eder.

Polikistik Over Sendromu Neden Görülür ?

Görülme sebebi tam olarak bilinmese de genetik ve çevresel faktörler polikistik over sendromunun görülmesinde etkili olabilmektedir. Ailesel yatkınlık bu hastalık büyük rol oynamaktadır. Ailede bu hastalığa sahip olunması oranı arttırmaktadır. Obezitenin de büyük bir etkisi olması ile insülin direnci görülmesi vücutta androjen hormonu seviyesini arttırır. Sonuç olarak cinsiyet hormonlarının vücuttaki dengesi bozulur. Buna bağlı olarak yumurtlamada bozukluklar ve anovülasyon olarak tanımlanan yumurtlayamama problemi ortaya çıkmaktadır. Yumurtlamanın bozulması ile yumurtalıklarda kistler oluşur. Durumun ilerlemesi ile de polikistik over sendromu ortaya çıkar. Fazla kimyasala maruz kalınması da polikistik over sendromuna sebep olabilmektedir.

Polikistik Over Sendromu Tanısı Nasıl Konur ?

Polikistik over sendromu tanısı klinik olarak elde edilen bulgular, radyolojik görüntüler ve hastanın öyküsü ile konulmaktadır. Pelvik ve vajinal ultrasonografi ile rahim ve yumurtalıklar incelenir. Reglin 3. gününde yapılan kan testi ile hormon düzeyleri ölçülür ve tanı konulması kolaylaşabilir. Polikistik over sendromunda FSH ve LH hormonlarının normal seviyelerin dışında olması, östrojen hormonunun düşük olması ve testesteronun yüksek olması görülmektedir. Yumurtlamayı sağlayan hormon seviyesinin yumurtayı büyüten hormona oranının 3 ve üzerinde olması polikistik over sendromunu akıllara getirir.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Polikistik over sendromu tedavisi, endokrin uzmanı ile kadın hastalıkları ve doğum doktoru tarafından hastaya özel olarak planlanmaktadır. Tedavi süresinde ilk olarak erkeklik hormonunun seviyesinin düşürülmesi için ilaçlar kullanılmaktadır. Daha sonra diyetisyen eşilğinde liste oluşturularak kilo pronlemlerinin ortadan kaldırılması sağlanır. Bu adım insülin direncini azalttığı için büyük önem taşımaktadır. Adet düzeninin sağlanması, tüylenme ve akne problemleri için genel olarak doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Bu tedavi diğer hastalıkların önlenmesine de katkı sağlamaktadır. Saç dökülmesini engellemek için mineral takviyeleri ve doğal içerikli şampuanlar önerilmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyenlerde ise yumurta gelişimini sağlayacak ilaçlar kullanılabilmektedir.

Her hastalıkta olduğu gibi polikistik over sendromunda da erken tehşis çok önemlidir. Uygun tedavinin yapılması ile yaşanabilecek belirtilerin minimum düzeye indirilmesi mümkündür.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Helin dedi ki:

  Bu hastalığın tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Hastalığı hızlı bir şekilde kontrol altına alıp tedaviye başlanmalıdır. Doktorun verdiği ilaçları ve yemek planını hasta mutlak suretle doğru bir şekilde uygulanmalıdır. Tedavi sürecinde hastanın belli aralıklarla kontrole gidip hastalığın hangi aşamada ilerlediğini doktoru tarafından öğrenebilir.