Sağlık Haberleri,Bebek Sağlığı,Anne Sağlığı,Güncel Sağlık Haberleri
https://bit.ly/2Q3jBn5

Portakalın Faydaları Nelerdir

Portakalın Faydaları Nelerdir

Portakalın Faydaları

REKLAM ALANI

Portakalın faydaları oldukça fazladır ve bu faydalar insan hayatı büyük öneme sahiptir. Portakal düşük kalorili bir meyvedir ve bu nedenle birçok hastalık için iyi bir tercih olmaktadır. Sağlıklıdır ve cildi iyileştirir. Portakal ağaçları dünyada en çok yetiştirilen meyve ağaçlarındandır. Portakal doğal tatlılığı sebebi ile meyve suları ve reçeller gibi birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

Bir portakalda 170’den fazla fitokimyasal ve 60’dan fazla flavonoide sahiptir. Bunların çoğunun ise anti-enflamatuar özelliklere ve güçlü antioksidan etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Portakallar birçok vitamin ve mineral bulundurur. Portakal özellikle C vitamini, tiamin, folat ve potasyum gibi çeşitli vitamin ve minerallerin iyi bir kaynağıdır. Büyük bir portakalda günlük alınması gereken C vitamini miktarının %100’ünden fazlası bulunur.

Tiamin aynı zamanda B1 vitamini olarak da adlandırılmaktadır. Tiamin birçok farklı gıdada bulunur ve bunlardan en önemlisi de portakaldır. B9 vitamini ya da folis asit olarak bilinen folat, birçok temel fonksiyona sahiptir ve birçok bitkisel gıdada bulunur. Portakal da bunların yanı sıra potasyum da bulunmaktadır. Yüksek potasyum alımı, zaten yüksek seviyeye sahip olan kişilerde kan basıncını düşürür ve kalp hastalığı riskini azaltır.

Portakalın diğer bir iyi tarafı ise inme riskini azaltmasıdır. Amerikan Kalp Derneği’ne göre portakal ve greyfurt gibi narenciye ürünlerinde bulunan yüksek miktardaki vitamin ve mineral içerği özellikle kadınlarda inme riskini azaltmaktadır. Fazla miktarda narenciye tüketenler, daha az yiyen kadınlara göre yüzde 19 daha düşük inme riskine sahiptir.

Düşük bir sodyum alımının olması kan basıncını düşürmek için gereklidir.  Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi’ne göre, ABD’li yetişkinlerin %2’sinden azı günlük 4700 mg ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca yüksek potasyum alımı ölümü de yüzde 20 oranında azaltmaktadır. Portakal kanserle olan mücadelede önemli bir maddedir. Amerikan Epidemiyoloji Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, yaşamın ilk iki yılında muz, portakal ve diğer turunçgilleri tüketmek çocukluk çağında görülecek lösemi riskini de azaltmaktadır.

Güçlü antioksidan olan C vitamini için mükemmel bir kaynak olan portakal meyvesi, kanser türlerinin çoğuna neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumu ile yapılacak mücadeleye yardımcı olmaktadır. Antioksidan olarak yeterli miktarda C vitamini alımı çok önemlidir. Kanser ve terapötik amaçlar için tüketilmesi gereken miktar her zaman tüketilmesi gerekenden çok daha fazladır.

Yapılan bir çalışmada portakallardan elde edilen C vitamininin bağırsak kanseri hücrelerini bozmak için kullanılabileceğine, ancak 300 portakal değerinde C vitamini gerektiğine karar verilmiştir meyve ve sebzelerden yüksek miktarda lif alımı, bağırsak kanseri riskinin düşürülmesine de büyük bir etkide bulunmaktadır.

2015 yılında yapılan çalışmada, sık sık portakal ve greyfurt tüketiminin cilt kanseri riskini azalttığını da göstermiştir. Araştırmacılar, yüksek miktarda meyve suyu tüketen insanların, düşük miktarda tüketenlere kıyasla melanom geliştirme olasılığının üçte bir oranında daha az olduğunu keşfetmişlerdir.

Portakalda bulunan potasyum, lif, C vitamini ve kolin içeriklerinin hepsi kalp sağlığına olumlu etkilere sahiptir. Doktorlara göre potasyum alımında artış ve sodyum alımındaki azalma, bir insanın kardiyovasküler hastalıklara yakalanmasının azaltılmasındaki en büyük etkenlerdir. Günde 4069 mg potasyum tüketenler, günde yaklaşaık 1000 mg tüketenlere kıyasla % 50 oranında daha az hastalık ve ölüm riskine sahiptir.

Portakalın içeriğinde bol bulunan ve antioksidan olan C vitamini, doğal formunda yenildiğinde veya topikal olarak uygulandığında, güneşin ve kirliliğin neden olduğu cilt hasarları ile savaşmaya, kırışıklıkları azaltmaya ve genel cilt dokusunu düzeltmeye yardımcı olmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.